Dolar : Alış : 4.7545 / Satış : 4.7630
Euro : Alış : 5.4969 / Satış : 5.5068
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu25°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7679 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

“Limanın büyük bir liman olması lazım”

17 Temmuz 2017 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel » “Limanın büyük bir liman olması lazım”
“Limanın büyük bir liman olması lazım”

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ HAKKI KÖYLÜ:

AK Parti Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili Hakkı Köylü, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı verdiği İnebolu Limanı özelleştirmesi ve Kastamonu-İnebolu yolu ihalesi ile ilgili değerlendirilmelerde bulundu.

Köylü, İnebolu Limanı’nın özelleştirilmesi ile ilgili Danıştay tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildiğini ancak davanın devam ettiğini ve davanın sonucunu beklediklerini söyledi.

“LAFA GELİNCE HERKES KONUŞUYOR”

İnebolu’da büyük bir liman olması gerektiğini dile getiren Köylü; “Buradaki limanın büyük bir liman olması lazım. Konteynır limanı olması lazım. Onu da düşünüyoruz. Konteynır limanı olursa burada konteynır yığacak yer yok. Limanın büyük bir liman olması lazım. Bu liman sadece İnebolu için değil, bu liman Orta Anadolu’yu Karadeniz’e bağlayacak. Yol öyle keza, Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayan, Türkiye’nin tam göbeğinden geçen bir yol. Buradan ithalat ihracat için kullanılacak. Bu çok önemli. O yüzden limanın iyi bir işleticisi olmalı, iyi bir liman olarak yapılmalı. Lafa gelince herkes konuşuyor. Şu Küre’de madenin özelleştirilmesinde yer yerinden oynadı. Özelleştirmeye o kadar çok karşı çıktılar, 250 kişi çalışıyordu o zaman. Şimdi ne oldu, şimdi de 750 kişi çalışıyor. İyi ki özelleşmiş diyorlar. Birileri kendilerini önemli adam zannederek, biz neyiz burada, bizim de sözümüz dinlenmeli, ya da bizden sorulmalı her şey gibi bazı havalardalar. Küçük yerlerde bu oluyor maalesef. Yapılan bazı şeylere karşı çıkıyorlar, yani hep küçük düşünüyorlar. Küçük düşünerek bir yere varmamız mümkün değil. İnebolu Limanında da böyle oldu. Türkiye’de zaten hep küçük düşünerek emeklemedik mi, yıllardır yerimizde saydık. Eninde sonunda bu liman yapılır. Zaten liman olmayan yere devlet 2 milyar lira harcayıp yol yapmaz. Şurayı biraz düzeltir tamam. İnebolu’dan ne geliyor, ne gidiyor ki zaten? İnebolu’dan 3-5 kişinin Kastamonu’ya gelip gitmesi için bu kadar para harcamaz devlet. Onun için bu yol yapılıyorsa bu hat vızır vızır işleyecek. Onun için yapılıyor bu liman, Liman olmazsa bu yol bir işe yaramaz. Ama bu liman çalıştığı zaman buraya gemiler gelecek boşaltacak, bu yolda vızır vızır kamyonlar, TIR’lar çalışacak. İnebolu da bundan istifade edecek” diye konuştu.

“NE KADAR GÜÇLÜYSE MÜTEAHHİT O KADAR İYİ OLUR”

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bu yılki en büyük ihalesi olan Kastamonu-İnebolu yolunun tek parça olarak ihaleye çıkartılmasını da değerlendiren Köylü; “Bizim memleketimizde şöyle bir sıkıntımız var. Yol yapılırken bizim Kastamonu’da bazı müteahhitler diyorlar ki, büyük parayla ihaleye çıkarılıyor, bizim gücümüz yetmiyor, bunları bölerek yapsalar da biz de bir parça alsak içinden iyi olur, Kastamonulu müteahhitler de iş yapmış olur diye bunu zaman zaman söylediler bana. Ben buna taraftar değilim. Bakın arkadaşlar, burası 90 kilometrelik bir yol. Beşe bölsen, 5 tane müteahhide versen, arada bir tanesi işi yapamasa ne olacak. Bu iş yürümez. Ne kadar güçlüyse müteahhit o kadar iyi olur, başka türlüsünü düşünmeyeceksin. Şu havalimanını yapabilmek için, İstanbul-İzmir otoyolunu yapabilmek için Türkiye’nin en güçlü müteahhitlerinden 3’ü 5’i bir araya geliyor. Burası için de aynı şekilde birkaç tanesi bir araya geliyor, ortak yapmaya çalışıyor. Bırakın bir tanesini 3 tanesi, 5 tanesi gerekirse sermayelerini, araç gereçlerini birleştirip birlikte yapmaya çalışıyorlar. Ancak böyle başarılı olunabilir, başka türlü olmaz” ifadelerini kullandı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika