Dolar : Alış : 6.7917 / Satış : 6.8040
Euro : Alış : 7.4065 / Satış : 7.4198
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu18°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7890 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

MEB ile KÜ, YÖS Tanıtım Protokolü imzaladı

09 Ocak 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»MEB ile KÜ, YÖS Tanıtım Protokolü imzaladı
MEB ile KÜ, YÖS Tanıtım Protokolü imzaladı


Milli Eğitim Bakanlığı ile Kastamonu Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi arasında Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’nın (YÖS) yurtdışında tanıtılması ve bu sınavların yurtdışında Bakanlığa bağlı okullarda tertiplenmesine imkan sağlayan protokol imzalandı.

İmza merasimine Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü Yusuf Büyük, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın ve Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı iştirak etti.

İŞ BİRLİĞİNE GİDİLEN ÜNİVERSİTE SAYISI YEDİYE YÜKSELDİ

İmzalanan protokol ile Kastamonu Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 16 ülkedeki 67 okulunu YÖS için sınav merkezi olarak kullanacak ve buralarda görev yapan öğretmenler de gözetmenlik yapacak. Böylece Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteler ile yabancı uyruklu öğrenci sayısının artırılması için müşterek tanıtım faaliyetleri yapacak. Bakanlığın iki üniversiteyle imzaladığı protokolle bu alanda iş birliğine gidilen üniversite sayısı yediye yükseldi. Bakanlık, daha önce Akdeniz, Atatürk, Balıkesir, Çukurova, İstanbul üniversiteleriyle aynı alanda iş birliği yapmıştı.

İmza merasiminde konuşan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Safran, 2023 Eğitim Vizyonu ‘nu eğitimde devlet politikası haline getirme amacını taşıdıklarını söyledi. Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) 2014’te aldığı kararla yurtdışıdan öğrenci kabulüyle ilgili usul ve esaslarda değişikliğe giderek bu konuda üniversitelere yetki verdiğini hatırlatan Safran, bu kapsamda yabancı uyruklu öğrenci alımında üniversitelerin kendi sınavını yapabilmesinin önünün açıldığını anlattı.

“114 BİN 600’E YAKIN TÜRKİYE’DE YABANCI ÖĞRENCİ OKUYOR”

Düzenlemeyle ‘YÇS’ ve ‘YÖS’ olarak adlandırılan sınavları üniversitelerin yapmaya başladığını belirten Safran; “Bu üniversitelerimiz sınavlarını yapmaya devam ediyor. Böylece hem Türk vatandaşlarına hem de başka ülke vatandaşlarına yönelik sınavlar, geniş kitlelere ulaşma imkânı veriyor. Bunun sonuçlarını gördük, 114 bin 600’e yakın Türkiye’de yabancı öğrenci okuyor” dedi.

ÜLKEMİZE ÖNEMLİ BİR İNSAN KAYNAĞI GİRDİSİ SAĞLANACAK

Safran, yabancı öğrenci oranının kalite ve standartlar açısından üniversitelerin düzeyini yükselttiğini söyledi. Sınav yapma serbestliği konusunda Kastamonu Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi’nin de yola çıktığını belirten Safran, üniversitelerinin tanınırlığını artıracak bu çalışma dolayısıyla iki Rektör Aydın’a ve Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörüne teşekkür etti. Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü Yusuf Büyük, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 Eğitim vizyonu çerçevesinde yurt dışındaki faaliyetlerine önem atfettiğini ve bu protokollerle Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 16 ülkede 67 okul ve kurumda icra edilecek Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavlarıyla ülkemize önemli bir insan kaynağı girdisi sağlanacağını ifade etti.

Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın ise üniversitede 54 ülkeden 3 bin 950 civarında yabancı uyruklu talebenin öğrenim gördüğünü belirtti. Rektör Prof. Dr. Aydın, MEB’in yabancı uyruklu öğrenci sınavlarında üniversiteler ile yaptığı iş birliği ile bu sayının artması için çalışacaklarını söyledi. Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı da üniversitelerinde 90 dolayında ülkeden bin 300 dolayında yabancı uyruklu öğrenci bulunduğunu belirterek; “Bu sınav vasıtasıyla Türkiye tanıtılıyor. Misafir öğrencilerimiz de bizim gönüllü elçilerimiz” diye konuştu.

İlgili Terimler :
TemaFabrika