Dolar : Alış : 6.7917 / Satış : 6.8040
Euro : Alış : 7.4065 / Satış : 7.4198
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu18°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7890 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

“Memlekete dair her konuya değiniyoruz”

03 Aralık 2018 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»“Memlekete dair her konuya değiniyoruz”
“Memlekete dair her konuya değiniyoruz”

CHP MİLLETVEKİLİ HASAN BALTACI;
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 7’nci Halk Buluşmaları toplantısını Cide’de gerçekleştirdi.
CHP KMilletvekili Hasan Baltacı, CHP il Başkanı Hikmet Erbilgin, Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş’ın yanı sıra CHP’den Belediye Başkan Aday Adayı olan Mehmet Eşref Mutlu, Yaşar Şakar ile Halit Demirel’in de katıldığı toplantıya partililer ve vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.
“KILIÇDAROĞLU’NA SÖZ VERDİM”
Toplantının açılış konuşmasını yapan CHP Cide İlçe Başkanı Tanıl Gürsoy; “Kuruluşundan bugüne yöremizdeki pek çok stratejik yatırımda imzasını taşıyan Cumhuriyetimizin kurucusu partimiz, her dönemde olduğu gibi bu dönemde de iddialı bir şekilde halkımızın karşısına çıkacaktır. Bundan yaklaşık 2 yıl önce Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun makamında yönetimimizi kabulünde ona bir söz vermiştim. Size belediye başkanlığı getireceğim demiştim. Bu salondaki herkese sormak istiyorum. Belediye başkanlığını Cumhuriyet Halk Partili yapmaya var mısınız? Partimizden aday adayı olan ve her biri bir birinden değerli olan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Birkaç gün içinde bu arkadaşlarımızdan biri belediye başkanı adayı olarak açıklanacak” dedi.
“NEFES ALMAK İSTEYEN HERKES HAFTA SONU DADAY’A AKIN EDİYOR”
Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş ise; “Cide’de partimizden üç aday adayı arkadaşımız var. İnanıyorum ki kim aday olursa diğer iki arkadaşımız ona destek olacaktır. Ben her toplantıda söylediğim gibi Kastamonu’da CHP’li tek belediye olmanın üzüntüsünü yaşıyorum. Önümüzdeki seçimlerde Daday Belediyesi’ne kardeş belediyeler geleceğine yürekten inanıyorum. Daday’da çok önemli işler yaptık. Yapacağımız işler var. Projelerimiz hazır ve önümüzdeki süreçte Dadaylılara en iyi şekilde bu projeleri anlatacağız. Bugün Daday, Kastamonu’nun gözde ilçelerinden biri olmuştur. Nefes almak isteyen herkes, tüm Kastamonulular hafta sonları Daday’a akın ediyor. Daha çok misafir çekecek bir Daday için yeni projeleri hayata geçireceğiz. Bunu Dadaylıların desteğiyle başaracağız” ifadelerini kullandı.
“ELLERİNİ KALDIRIP BAŞINI YERE EĞENLERE BAKMAK LAZIM”
Seçim startını veren MHP’ye, MHP’li belediye meclis üyeleri üzerinden yüklenen CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin; “Yerel basında MHP’nin seçim startını verdiğini okudum. MHP demiş ki ‘imar rantına dayalı belediyecilik yapmayacağız. Kastamonu 3-5 para babasının menfaat çatışmalarına kurban edilecek şehir değildir’ demişler ama kime demişler? Ortaklarına… Buradan Sayın Galip Vidinlioğlu’na ‘hocam keşke doktorluğa devam etseydin’ diyesim var. Sayın Babaş’ın tüm kararları oy birliği ile aldık dediği açıklamalarını duymuş olmalı, duymadıysa Sayın Hayati Hamzaoğlu’na sorsun. Sayın Hamzaoğlu kıyıp cevap veremez ise sokağa seçmene sorsun. Çok kez söyledim belediye meclisinde ellerini kaldırıp başını yere eğenlere bakmak lazım. Bu arada Sayın Ünlü’ye yine iş çıktı. ithal başkan arıyordu o da İstanbul’dan çıktı geldi. Aramıza hoş geldi” dedi.
“ALELACELE AÇILAN İHALELERİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”
Sayıştay raporlarına değinen Erbilgin; “T.C. Sayıştay Başkanlığı raporlarına bazı örnekler vereyim şöyle geçmiş; ‘Karşılıksız çıkan çeklerin muhasebe kayıtlarından çıkarılması, Kastamonu Belediyesi mülkiyetinde olan, belediyeye tahsis edilmiş veya belediyenin tahsis ettiği taşınmazların muhasebe kayıtlarında yer almaması, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına ait katkı paylarının yanlış hesaba kaydedilmesi ki bunlara sonra değineceğiz ve belediye şirketi üzerinden niteliklere uymayan araç kiralanması.’ Ne demek bu? Sayıştay; yüzde 99 hissesi Kastamonu Belediyesine ait olan belediye şirketi tarafından 325 bin 742 liraya Audi A8 Long marka araç alındığını, sonrada şirket tarafından belediyeye makam aracı olarak kiralandığını tespit etmiş. Aracın lüks ve gösterişli, hem pahalı ve ekonomik olmayan, hem yabancı menşeli hem de motor hacminin büyük olduğunu raporunda belirtmiş. Saray geleneğinin başkanı Sayın Babaş, kendisine kanunların makam aracı için belirlediği 44 bin liralık sınırı ezip geçmiş. Sayıştay raporunda bir nokta çok dikkat çekicidir. Şöyle denilmiştir; ‘Kaldı ki aracın alındığı belediye şirketi 2003 yılından beri zarar etmektedir. Söz konusu şirketin belediye şirketi olması ve yönetim kurulu başkanının bizzat belediye başkanı olması hasebiyle şirketin mali durumunun Kastamonu Belediyesi üst yöneticisi olan başkan tarafından çok iyi bilindiği bir gerçektir. Tahsin Babaş, bu şehre ait olan ve konut alanına, ticaret alanına çevrilebilen her arsaya kupon arazi gözüyle bakmıştır. Açın belediye başkanlığının internet sitesini ihaleler bölümünden belediyenin 2016, 2017 ve 2018 yıllarında hangi arsayı kaç paradan satışa çıkardığına bakın. Ben baktım! 3 yılda 128 milyon 645 bin lira bedel biçilen arsa satışına çıkılmış. Şimdi ihale demişken önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan kış ortasında alelacele açılan ihalelerin takipçisi olacağız. Bakalım kim nereye imza atmış, kim nereye hangi fiyatı vermiş, hangi işler yapılıyor” diye konuştu.
“BELEDİYENİN 1 MİLYON 409 BİN 228 LİRA ZARARA UĞRATILDIĞI ORTAYA ÇIKTI”
Hikmet Erbilgin, belediyenin zarara uğratıldığını söyleyerek; “Sayıştay denetimlerinde AKP’li bir belediyede teknik personelden kimi isimlerin ‘teknik gezi’ için Tayland’a gönderildiği, bir belediyede yaklaşık 2 milyon liranın kayıp olduğu, bir belediyede belediye araçlarının yaz tatilleri ve hafta sonlarında özel işler için kullanıldığı ve yakıt giderlerinin de belediyeye ödetildiği, bir belediyede piyasada metresi 1 lira 72 kuruş olan hortumun metresine 78 lira ödendiği, yasal oran yüzde 1 olmasına rağmen yüzde 18 KDV’yle belediyeye Kur’an-ı Kerim alındığı, bir belediyede vergi gelirlerinde belediyeye ayrılan payın hatalı hesaplanmasından ötürü belediyenin 1 milyon 409 bin 228 lira zarara uğratıldığı ortaya çıktı. Bu raporlarda yolsuzluğun boyutu ve kamunun uğratıldığı zararın korkunçluğu çok net bir şekilde görülecektir. Yolsuzluk hususunda 16 yılın sonunda nereye gelindiği ortadadır” dedi.
“ESNAF, YAZ SEZONU BİTTİĞİNDE KADERİNE TERK EDİLMİŞ DURUMDA”
Yerel seçimlerin bu düzeni kabul etmeyen yurttaşlar için önemli bir fırsat olduğunu ifade eden CHP Milletvekili Hasan Baltacı; “2018 yılının Ocak ayından bu yana ilçe başkanları toplantımızı düzenli olarak her ay farklı bir ilçemizde gerçekleştiriyoruz. 20 ilçe başkanlığımızla birlikte her ay ilçelerimizin sorunlarını masaya yatırıyor, çözüm yollarını konuşuyor ve nasıl müdahale edeceğimize karar veriyoruz. Bu toplantılarda en acil sorunlardan başlayarak memlekete dair her konuya değiniyoruz. Başta sağlık ve eğitim olmak üzere; altyapı sorunlarından kentin yönetimine, esnaflarımızın sorunlarından köylülere, ekonomik krizden demokrasi krizine kadar her şeyi konuşuyoruz. Bunlardan en acil olanlarını özellikle de sağlık, eğitim ve ekonomiyi her zaman gündemde tutuyoruz. Örneğin; Cide Devlet Hastanesi’nde eksik olan hekim açığını sürekli konuşuyoruz. Eksik olan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, göğüs hastalıkları uzmanı ve zaman zaman ataması yapılsa bile çocuk hastalıkları uzmanı eksiğini sağlık bakanı dahil tüm yetkililere yüksek sesle iletiyoruz. 112 istasyonumuz yok, yeterli personelimiz yok, diyaliz ünitesinin kapasitesi yeterli olmadığı gibi doktoru da yok. Hastalarımız sürekli Kastamonu’ya gitmek zorunda kalıyor. Mesela eğitimde; 45 yıllık Cide Lisesi’nin öğrenci eksikliği nedeniyle kapatılması, yine yatılı bölge okulunun, yatılı bölümünün kapatılarak sabahın köründe 6 yaşındaki çocukların taşımalı eğitime mahkûm edilmesini her fırsatta dile getiriyoruz. Sorunlar çözülene dek de dile getirmeye devam edeceğiz. Özellikle Güren ve Loç yöresindeki köy yollarını düşündüğünüzde küçük çocuklar için okula gelmek tam bir eziyete dönüşmüş durumda. Yine güzelim Loç Vadisi’nin kalbine saplanan HES hançeri halen kanayan bir yaradır. Yöre halkının direnmesine ve de yargı kararına rağmen iktidar ve inşaat firması talan ısrarına devam ediyor. Ayrıca Cideli balıkçıların barınak sorunu henüz çözülmüş değil. Esnaf, yaz sezonu bittiğinde kaderine terk edilmiş durumda. Hem kışın çetin şartları ile mücadele ediyor, hem de zincir marketler karşısında ayakta kalmaya çalışıyor. Tüm bunların dışında gerek bana, gerek ilçe başkanlığımıza sizlerin doğrudan ilettiği tüm konulara titizlikle yaklaşıyor, gerekli mücadeleyi sürdürüyoruz. Tüm bunları size verdiğimiz sözün gereği olarak yapıyoruz. Seçim zamanında şu meydanda sarayın değil halkın vekili olacağız demiştim. Sözümüzün arkasındayız. Sözümüz özümüzdür” şeklinde konuştu.
“CİDE’Yİ GELECEĞE TAŞIYACAK PLANI BİRLİKTE YAPACAĞIZ”
Milletvekili Baltacı son olarak; “Çünkü bizler Cide’nin, Araç’ın, İnebolu’nun, Tosya’nın kısaca Kastamonu’nun bu ülkedeki itibarını yeniden tesis etmek istiyoruz. Bu güzelim memlekette; eşit, adil, barış içinde ve huzurla birlikte yaşamak istiyoruz. Bu amacın karşısındaki en büyük engel siyasi iktidardır. Tek adamın kendisidir. Onun yandaşlarıdır. Arkasındaki büyük sermayedir. Tek adamın eşi, dostu, akrabasıdır. Tek adamın arkasındaki eski Türkiye’nin karanlık güçleridir. Rant çevreleridir. Saray rejiminin belediyeleridir. Sarayın bürokrasisidir. Bugünkü ekonomik krizinde, demokrasi ve hukuk krizinin de tek sebebi bilerek ve isteyerek kurdukları bu ranta dayalı rejimi ayakta tutma arzusudur. Önümüzde duran soru nedir? Tek adam rejimi alt edilebilir mi? Bu düzen değişebilir mi? Bu krizden bir çıkış yolu var mı? Evet. Tek adam rejimi yıkılabilir. Yerine eşit, adil, demokratik parlamenter bir sistem kurulabilir. Evet, bu düzen değişebilir. Yerine halkçı ve hakça bir düzen tesis edebiliriz. Evet, bu kriz aşılabilir. Yerine barış içinde, huzurlu ve kalkınmış bir ülke yeniden inşa edilebilir. Bunu yapabiliriz, başarabiliriz. Her şeyden önce yerel sorunlarımız ülkenin sorunlarından bağımsız değildir. Nasıl bir Cide’de yaşamak istiyorsak, öyle bir Türkiye’de yaşamak istiyoruz. Bunun için öncelikle ne istediğimizi, nasıl bir Cide istediğimizi, nasıl bir Kastamonu istediğimizi ortaya koymalıyız. Cide ve Kastamonu’yu nasıl yöneteceğiz bunu anlatmalıyız. Siyaset bir öncelik meselesidir. Aynı zamanda siyaset bir tercih meselesidir. Önceliklerimiz ne olacak bunu net bir şekilde ortaya koymalıyız. Tercihlerimiz kimden yana olacak? Bunu herkes bilmeli. Bizim önceliğimiz halk olacak, Cide olacak. Rant olmayacak! Önceliğimiz yeşil bir kent olacak. Bizim önceliğimiz kadınlar ve gençler olacak. Onların enerjisiyle, üretimiyle mutlu bir kent olacağız. Bizim önceliğimiz toplumsal barış, huzur ve uzlaşma olacak. Kutuplaşmadan yana olmayacağız. Çocuklarımız her şeyden önce gelecek. Her mahallede kreşlerimiz olacak. Festivallerimiz olacak ama para kazanmak için değil. Buluşmak, kenetlenmek, bir birimizi anlamak için. Emek dostu bir kent olacağız. Hesap vereceğiz, şeffaf olacağız. Dileyen herkes harcamalarımızı denetleyebilecek. Cide’yi geleceğe taşıyacak planı birlikte yapacağız. Üstünde yaşadığımız toprağa, doğaya saygı duyacağız. Bunun için bir tercihte bulunacağız. Peki belediyenin bütçesini nasıl planlayacağız? Bütçeyi sonuna kadar Cidelilerden yana kullanacağız. Seçime girmeden önce bir sözleşme ortaya koyacağız. Cide Kent Sözleşmesi. Bu sözleşmeye 5 yıl boyunca sadık kalacağız” ifadelerini kullandı.

İlgili Terimler :
TemaFabrika