Dolar : Alış : 5.6665 / Satış : 5.6767
Euro : Alış : 6.2876 / Satış : 6.2989
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu24°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8229 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

Merak ederek aldığı alçı biblosunun 120 çeşidini üretti

09 Temmuz 2015 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Merak ederek aldığı alçı biblosunun 120 çeşidini üretti
Merak ederek aldığı alçı biblosunun 120 çeşidini üretti

Candaroğulları Mahallesi Şehit Ramazan Akkaya Sokak’ta evinin 3’üncü katında alçıyla 120 çeşit heykel yapan Yavuz Üstün bu işe yolculuk yaptığı sırada yol kenarında gördüğü ve almak istediği biblolar sayesinde başladığını belirtti. Yol kenarında satılan biblolardan evinin bahçesine almak istediğini söyleyen Üstün; “Pazarlık eder, ucuza alırım diye düşündüm. Ancak çok yoğun ilgi vardı ve bana sıra bir saatte ancak geldi. Bu nedenle pazarlık edemeden aldım. Eve geldiğimde merak ettim, araştırdım. Ardından bu işi yapacağıma inandım.  Çünkü bu işe başlamadan önce yeğenimin bir maket yarışması vardı. Bu yarışmada Çanakkale’yi anlatan alçıdan maket yaptık. Daha öncelerden de tesisatçı olmam nedeniyle bu işlere el yatkınlığım var” diye konuştu.

“ALÇI İŞİNE ÇOK YATIRIM YAPTIM”

Alçı biblo işi için Konya’da bulunan bir tanıdığından ders aldığını söyleyen Üstün, hiç vakit kaybetmeden kalıpları temin ettiğini belirtti. Üstün, kalıpların maliyetinin çok yüksek olduğunu ifade ederek bir kuzunun kalıbının bin 500 TL olduğunu vurgulayan Üstün; “Kalıplar 2 sene içinde pizmit.com deforme oluyor. Alçı işine çok yatırım yaptım. 120 çeşit kalıp var. Ortalama bin liradan hesaplasak 120 bin lira yapıyor” dedi.

“BENİM YAPTIĞIM İŞİ KASTAMONU’DA YAPAN YOK”

Sadece kalıp almakla bu işin yapılamayacağının altını çizen Yavuz Üstün, bu işe bir merak üzerine başladığını ve daha sonra uğraş olduğunu belirtirken; “Ardından ticarete çevirelim dedik. Benim yaptığım işi Kastamonu’da yapan yok. Hatta yakın illerde bile yapan yok. Ankara’da,  Gebze’de ve Trabzon’da var. Bende bu iller Kastamonu’ya uzak olduğu için yapmaya karar verdim” diye konuştu.

Alçıyı bibloları evinin 3’üncü katında yapan Yavuz Üstün, alçı malzemelerini yukarı kata çıkartmakta zorlandığını belirtti. Alıcıların, yaptığı ürünleri sosyal medya hesabı üzerinden ve telefonla sipariş ettiklerini belirten Üstün, bu yıl hava şartlarının yağmurlu geçmesi nedeniyle yol kenarlarına tezgah açamadığını söyleyerek ürünlerini dükkanda satamamanın sıkıntısını çekiyor.

İŞGEM kurslarına katıldığını ve belge aldığını ifade eden Üstün, İŞGEM’in binasından yer alacaklarını her şeyin hazır olduğunu söyledi.

“NASRULLAH MEYDANI’NI TABAĞIN İÇİNE KABARTMA YAPIP GELEN TURİSTLERE VERECEĞİM

1 lira ile 30 lira arasında değişen fiyatlarda satış yaptığını dile getiren Üstün, alçı biblo işinin ekip işi olduğunu söyledi. Babası ve yeğeniyle birlikte bu işi yaptıklarını ifade eden Üstün, hedeflerine değinerek şu şekilde konuştu: “Şehit Şerife Bacıyı yaptım. Ancak kalıpta bazı eksikleri var. Hedeflerim arasında; Nasrullah Meydanı’nı tabağın içine kabartma yapıp gelen turistlere vermek var. Ardından Saat Kulesi’ni, Kambur Köprüyü de yapacağım. Kalıp süresi 3-4 ay sürüyor” şeklinde konuştu.

“ÜRÜNLERDE OTO BOYASI KULLANILIYOR”

Ürünlerde oto boyası kullandıklarını vurgulayan Üstün,  alçı biblolara yapılan boyanın kuruması gerektiğini ifade etti. Bunun nedeni hakkında da bilgi veren Yavuz Üstün; “Çünkü tek renk boyama yapmıyoruz. Boyanın hemen kuruyup tuttuğun yerde iz kalmaması lazım. Ayrıca oto boyası yağmura karşı dayanıklı. Özel bir silikon kullanıyoruz. Kalıp silikon kullanıyoruz. En ufak bir objenin kalıbı bir ayda çıkar. Üzerinde her gün çalışmak gerekiyor” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika