Dolar : Alış : 5.5398 / Satış : 5.5497
Euro : Alış : 6.1414 / Satış : 6.1524
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu26°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8186 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

Milletlerarası Mühendislik Kongresi başladı

12 Nisan 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Milletlerarası Mühendislik Kongresi başladı
Milletlerarası Mühendislik Kongresi başladı


Kastamonu Üniversitesi Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi’nde dün3 gün boyunca sürecek olan II. Milletlerarası Mühendislik ve Hayat Bilimleri Kongresi başladı.

Kongreye Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, yurtiçinde ve yurtdışından bilim insanları ile çok sayıda davetli katıldı.

“YAKLAŞIK 250 BİLDİRİM SUNULACAK”

Programın açılış konuşmasını yapan Milletlerarası Mühendislik ve Hayat Bilimleri Kongresi Koordinatörü Adem Yavuz Sönmez; “Kastamonu Üniversitesi bugün yaklaşık 60 ülkeden 4 bin milletlerarası talebesiyle ve dünyanın dört bir yanından partner üniversiteleriyle ortak çalışmalar yürüten, özellikle Türk Dünyası misyonunu ilke edinen, ülkemizin hami politikalarını akademik anlamda destekleyen dünya çapında bir ilim yuvası olmuştur. Bir üniversite için çok genç sayılabilecek geçmişiyle bugün Nice’ten, Moğolistan’a, Gagavuz’adan Mindanao’ya kadar Türk’ün ve Müslüman’ın bulunduğu her bölgede nefesi ve ışığı olan Kastamonu Üniversitesi bu stratejik misyonu her geçen gün perçinleştirerek yoluna devam etmektedir. Hiç şüphesiz ki milletlerarası olmanın en temel ayağını oluşturan unsurlardan birisi de akademik kongrelere ön ayak olmak ve bu organizasyonları çok geniş katılımlarla sağlayabilmektir. Üniversite olarak son 8 yılda düzenlendiğimiz etkinlerin bir yenisi de bu kongredir. Bilimsel çalışmaların her geçen gün bağlantılı alanla desteklendiği, 3’üncül çalışmalara döndüğü günümüz bilim anlayışında yakın çalışma alanlarını konu edinen kongreler her geçen gün önemi arttırmaktadır. Bu bağlamda benzer ve yakın alanlarda çalışan bilim insanlarının çalışmalarını paylaşmasına vesile olması maksadıyla tertip edilen II. Milletlerarası Mühendislik ve Hayat Bilimleri Kongresi 3 gün bilimsel program, 1 günü de sosyal program olmak üzere 11-14 Nisan tarihleri arasında üniversitemizde icra edilecektir. Kongre kapsamında 44 oturumda sözlü, 2 oturumda da poster olmak üzere yaklaşık 250 bildirim sunulacaktır. Kongreye Filipinler, Malezya, Rusya, Ukrayna, Moldova, Litvanya, Bosna-Hersek, Makedonya, Libya, Irak, Japonya’dan olmak üzere 11 farklı ülkeden çok sayıda bilim insanı iştirak etmiştir” diyerek bilgi verdi.

“ÖNÜMÜZDEKİ AY İÇERİSİNDE 3 TANE YERLİ MARKAMIZI ÜRETECEĞİZ”

Kastamonu Üniversitesi Prof. Dr. Seyit Aydın, bilimin milletlerarası paylaşılmasının çok önemli olduğuna vurgu yaparak; “Bugüne kadar bu sahalarda hepimizin çalışmaları vardır. Üniversitemizde mühendislik temelli birkaç mamulü de üretmeye başlamaktadır. Önümüzdeki ay içerisinde 3 tane yerli markamızı üretip, ticari sahaya da sokmuş olacağız. Fren kartı ve toprak, beton silindirini üniversite olarak üretip, hizmete sunacağız. Dolayısıyla küçük bir sanayi tesisimizde olmuş olacak. Diğer fakültelerimizi de görme fırsatınız olacak. Arzumuz odur ki beraber çalışmamıza teşvik edecek bir faktör olması. Üniversitelerimizin beraber çalışmasını istiyoruz. Bu kongrenin mühendislik ve mühendisliğe bağlı alanlarda çalışmalara ışık tutmasını umuyoruz” diye konuştu.

“ÜNİVERSİTEMİZE BİRÇOK KONUDA DESTEK OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Üniversitenin bu tür kongrelere ev sahipliği yapmasının gurur verici olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu; “Kastamonu Üniversitesi kurulduğu günden bu tarafa ciddi gelişmeler kat etti, kat ediyor ve kat edecek. Ben inanıyorum ki burada çok güzel sonuçlar çıkacak. Bilimsel bilginin üretilmesi kadar, bilginin paylaşılması ve yayının yapılması çok önemlidir. Konferans, kongre ve sempozyumlarında bu yüzden önemi büyüktür. Kastamonu’muz zengin tarih ve kültür dolu bir vilayettir. Kastamonu’muzun gelişmesi açısından birçok milletlerarası kongre, sempozyum ve paneller yapıldı. İnanıyorum ki daha da yapılacaktır. Üniversitemiz artık milletlerarası seviyede iş birliğine sahip müşterek faaliyetler yapabilen bir üniversite olarak faaliyetine devam ediyor. Bu da bizi ve şehrimizi gururlandırıyor. Üniversitemize birçok konuda destek olmaya devam edeceğiz. Buraya gelen, çok uzak memleketlerden bize yakın olan bütün katılımcılarımızı selamlıyor, şehrimize hoş geldiniz diyorum. Sizlerin çalışmaları yeni ufuklar açacaktır. Kongre dahilinde 4 gün boyunca 11 farklı ülkeden akademisyenler birçok tebliğ sunacaklar. Kongrenin Kastamonu, Türkiye ve bütün dünya ilmine katkı sağlamasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Türk Dünyası ezgilerini taşıyan bir mini konser verildi. Akabinde akademik sunumlara geçildi.

kızları ziyaret ettinizmi?

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika