Dolar : Alış : 5.7704 / Satış : 5.7808
Euro : Alış : 6.3641 / Satış : 6.3756
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu20°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7823 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

“Organize sanayilerin dolması için çalışmalar devam ediyor”

05 Ağustos 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»“Organize sanayilerin dolması için çalışmalar devam ediyor”
“Organize sanayilerin dolması için çalışmalar devam ediyor”

AK PARTİ GENİŞLETİLMİŞ İL DANIŞMA MECLİSİ TOPLANTISI YAPILDI

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ METİN ÇELİK;


AK Parti Ağustos ayı Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı hafta sonunda Kuzeykent’te Kastamonu Belediyesi Nikah ve Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

AK Parti Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı’na AK Parti Milletvekili Metin Çelik, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, geçmiş dönem belediye başkanları ve teşkilat üyeleri katıldı.

“AK PARTİ AİLESİYLE GELECEĞE BERABER YÜRÜYECEĞİZ”

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, 31 Mart seçimlerine değinerek; “Eksikliklerimizi görüyoruz. İnşallah eksiklikleri önümüzdeki süreçte geride bırakacağız. Koyduğumuz hedeflere ulaşamadık ama elimizden geleni yaptık.  Gece gündüz demeden hep beraber çalıştık. 31 Mart seçimlerinin ardından 23 Haziran tekrarlanan İstanbul seçimleri oldu. Teşkilatımız, gerekli çalışmayı yaptı. İstanbul’da sayın milletvekillerimiz ve teşkilatımızla hummalı bir çalışma yaptık.  Oradaki Kastamonulu hemşehrilerimizle yaptığımız çalışmalar sahaya güzel bir performans olarak yansıdı. Partimiz, davamız için her şeyini ortaya koyan seçilememiş olsalar da her zaman yüreğimizde tutacağımız başkanlarımız yanımızda. Onlarla da AK Parti ailesiyle geleceğe beraber yürüyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“HER GÖNÜLE GİRMEYE ÇALIŞMALIYIZ”

Tarihi, 1453’e dayanan bir davanın mensupları olduklarını söyleyen Ünlü; “Şükürler olsun ki sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’la siyaset yapma fırsatı bulduk. Siyasette bize oy veren vermeyen herkesle kucaklaşmak zorundayız. Mevlana, Yunus Emre gibi olmak zorundayız. AK Parti teşkilatlarına yakışan da budur. Her gönüle girmeye çalışmalıyız.  Kurulduğu günden bugüne kadar birçok değişim yaşadık ama değişmeyen tek şey AK Parti anlayışı, halka hizmet anlayışı. Her defasında liderimiz, ‘Biz millete hizmetkar olmaya geldik, efendi olmaya gelmedik’ diyor, biz de inşallah milletimizin hizmetinde olacağız. Aramızda fitne fesat girmedikçe, kimse sırtımızı yere getiremez. Bizler, Kastamonu teşkilatı olarak hem güçlü bir Kastamonu hem de güçlü bir Türkiye için çalışıyoruz. Teşkilatlarımızın ne denli önemli olduğunu 15 Temmuz gecesi bir kez daha idrak ettik. O gece sayın Cumhurbaşkanımız televizyon konuşmasını yapmadan önce Allah’a şükür herkes sahadaydı. Herkes evlerinden çıkmış, ya parti binalarımızda ya da meydanlardaydı. Onun için 15 Temmuz, hepimize yeni bir ruh yükledi. 15 Temmuz’u hiçbir zaman unutmadık, unutturmayacağız. AK Parti, kurulduğu günden bugüne kadar birçok sıkıntılı günler geçirdi. Allah’a çok şükür güçlü liderimiz sayesinde hepsinin üstesinden bir bir geldik. Hepimizin, büyük sorumlulukları var. Bulunduğumuz görevlerinde büyük veballeri var. Görevlerimiz içerisinde gurur ve kibir bize yakışmaz, tevazu sahibi olmalıyız, mütevazi olmalıyız.  Asıl olan makamı güçlü kılmaktır, makamdan güç almak değildir. Bizim anlayışımızda böyledir. Kendi çıkarlarını, parti ve ülke çıkarlarından önde tutanların bizim davamızda yeri yoktur. Partimiz bir vefa partisidir. Biz AK Parti olarak, bir vefa partisiyiz. Kafamız, her daim bize emeği geçen herkese açıktır. Bugüne kadar beraber yürüdüğümüz parti mensuplarına destek veren dava arkadaşlarımızla inşallah, ileride de hep birlikte partimizle yürüyecektir. AK Parti teşkilatı olarak hem ülkemize hem de Kastamonu’ya hizmete devam ediyor. Kastamonu’nun değiştiğini, ilimiz ölçeğindeki illere baktığımızda, güçlü bir il olma yolunda ilerlediğini hep beraber görüyoruz.  Bu konuda da sayın milletvekillerimizin çabaları için teşekkür ediyoruz.  Kastamonu için aldığımız birçok yatırımlar var. Kastamonu kendini fark ettiriyor, fark ettirmeye devam ediyor. Yatırımları tek tek takip ediyoruz. Kastamonu’yu daha ileri nasıl taşırız bunun çabası içerisindeyiz. Hepimiz performansımızı ve tempomuzu arttırarak ilimize ve ülkemize hizmete devam etmeliyiz. Fani hayatta, bir an olsun boşa geçirecek vaktimiz yok. Kastamonulu olmaktan gurur duyuyorum. İlimize de en iyi hizmeti yapmak hepimizin boynunun borcudur. Aldığımız görevlerde en iyi hizmeti yapmaya mecburuz. Sanayimizi, turizmimizi, eğitimimizi, turizmimizi ve diğer tüm alanlardaki çalışmaları daha iyi yerlere götürmeliyiz” diye konuştu.

“TÜRKİYE EKONOMİK ANLAMDA 3,5 KAT BÜYÜDÜ”

Ekonomiye değinerek sözlerine başlayan AK Parti Milletvekili Metin Çelik; “Ekonomide iniş çıkışlar olabilir. Önemli olan yolumuzdan dönmememizdir. İnandığımız davanın arkasında son ana kadar devam etmektir. Hem ülke hem de il olarak birçok başarıya imza attık. Milli gelirimizi 3,5 kat arttırdık. 2 bin 500-3 bin dolardan aldığımız milli geliri şu anda 10 bin dolara çıkardık. Hedeflerimize tüm engellemelere rağmen emin adımlarla ilerleyeceğiz. 2013 yılı, AK Parti’nin onuncu hükümet yılıydı ve 10 yıl içerisinde Türkiye’de milli gelir 3 katına çıkmıştı. Yüzde 35-40’lardan devir aldığımız faizler, yüzde 4,5 seviyelerine gelmişti. 10 yılda, İMF’ye olan borcumuzu;  24,5 milyar doları tamamen kapattık. Tüm büyük yatırımların hayata geçirileceği bir yıldı. Dünya’nın en büyük havalananın ihalesinin gerçekleşeceği dönemdi. Bütün, bunlar olurken; Türkiye’ye saldırılar başladı. Türkiye’nin bu yükselişi, birileri tarafından durdurulmak istendi.  Bunu yaparken de, bizim içimizdeki hainleri kullandılar. Türkiye’de seçilmiş hükümeti, değişik yollarla iktidardan indirmek istediler. Daha önce yaptıkları gibi. 1993’te, 71’de 80’de 97’de yaptıkları gibi Türkiye’de seçilmiş iktidarı görevden indirmek istediler. Türkiye’yi dünyada yalnızlaştırmaya çalıştılar. Beceremediler; darbe yapmaya kalktılar. Bunu da başaramadılar, ekonomi üzerinden Türkiye’yi zora sokmaya çalıştılar. Geçen yıl 12-13 Ağustos tarihlerinde 3 gün içerisinde Türkiye’nin ekonomisini batırmaya çalıştılar.  Ama hamdolsun, gerekli önlemler; hükümetimiz tarafından alındı. Daha bir yıl geçmeden, Türkiye’nin bu saldırıları en hafif zararla atlatma yolunda olduğunu bugün görebiliyoruz. Enflasyon geçen ay yüzde 15 seviyelerine geri geldi. Faizler düşmeye başladı.  En son merkez bankamız faizleri; 4,25 puan düşürdü. Arkasından, kamu bankalarımız adım attı ve faizler önemli ölçüde geri geldi. İnşallah, ekonomimiz, ilk AK Parti dönemlerinde olduğu gibi hızlı bir şekilde büyüyecek” şeklinde konuştu.

“BİZİM İLLERİMİZİ, İLÇELERİMİZİ DAHA DA GELİŞTİRECEĞİZ”

Türkiye’de AK Parti döneminde 8 milyon kişiye istihdam sağlandığını belirten Çelik; “Türkiye, büyüyen ve gelişen bir ülke. Avrupa ülkeleri gibi değil. Avrupa ülkelerinde nüfus artışı neredeyse yok. Ama biz her yıl 1 milyon kişiyi nüfusumuza ilave ediyoruz ve çalışma hayatına neredeyse her yıl 1,5 milyon kişi ilave oluyor. Biz, inşallah milletimizin desteğiyle daha çok çalışacağız. Bizim illerimizi, ilçelerimizi daha da geliştireceğiz.  Bir S-400 meselesi var. Türkiye’de siyaset yaparken ve kararları alırken, milletimizin bakması gereken ölçüler var. Kim ne söylüyor? Ülkemizin, güvenliği; istikrarı, geleceği için kim hangi konuda neyi söylüyor? Afrin’e gireceğiz derken kim ne dedi? CHP, Afrin’e girmeyin dedi. Bize oradan füze atsınlar, ama biz elimiz kolumuz bağlı bekleyelim dediler. Ama biz o noktada gerekli hamleleri ülke olarak yaptık. S-400 meselesinde önce ne gerek var diyerek kıvırdılar. Türkiye zaten ekonomik olarak zor durumda bir de bunu başımıza bela edersek, sıkıntıya düşeriz almayalım dediler. CHP sözcüsü bunu dedi. Aldığımızda ise CHP Genel Başkanı dönüş yaparak, ‘S-400’ler bizim için gerekli’ demek zorunda kaldı. Milletimize bu olanları en iyi şekilde anlatmak, teşkilat mensupları olarak hepimizin vazifesidir” ifadelerini kullandı.

“AK PARTİ, BU SEÇİMLERİN KAZANANIDIR”

Sözlerine devam eden Milletvekili Çelik;  “Türkiye’de 754 belediyeyi,  oran olarak yüzde 55’in üzerindeki bir belediyeyi kazanan bir AK Parti var. Bu başarımızı, bir şekilde gölgelemeye çalışıyorlar. Özellikle, büyük şehirlerde karşımızdaki ittifakın, kimlerin desteğiyle belediye başkanlığını kazandığını hepimiz biliyoruz. CHP, bu seçimlerde özellikle büyükşehirlerde HDP’nin desteğini arkasına alarak, bazı yerlerde seçimleri kazandı. Bu, bizim geleceğe dönük siyasetimiz açısından da değerlendirmemiz gereken bir konu. AK Parti, bu seçimlerin kazananıdır. Hem sayı, hem yöneteceği alan itibariyle, milletimizin desteğini her zaman almıştır.  Kastamonu’da da hemşehrilerimizin, 20 belediyenin 10 tanesini AK Parti’ye vermiştir. Kazanan belediye başkanlarımızı kutluyorum. Gece gündüz çalışan, bizlerin de yol arkadaşı olan, hep birlikte ilçelerimizin, ilimizin geleceği, milletimizin refahı için gece gündüz koşturan belediye başkanlarımızı da gönülden kutluyorum. Onlar bizim gönlümüzde kaybetmediler. Siyasette dün yok, geleceğe bakacağız. Yine onların tecrübelerinden inşallah, istifade edeceğiz” dedi.

“TÜRKİYE’DE EN FAZLA ÖDENEĞİ ALAN İL KASTAMONU’DUR”

Milletvekili Çelik, İl Genel Meclisi’nde 45 üyenin 28’inin AK Parti’den olduğunu hatırlatarak; “Dolayısıyla burada milletimiz,  İGM’de AK Parti’ye gerçekten güzel bir oy verdi. Ve bize bir görev yükledi. Dedi ki; AK Parti, benim için, ilçemiz için,  köylerimiz için çalışmaya devam etsin. Hizmet üretmeye devam etsin, bunu AK Parti’den bekliyoruz dedi. Biz de İnşallah, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da köylerimizin ve mahallerimize hizmet edeceğiz. Köylerimizle ilgili, KÖYDES ödeneklerinde Kastamonu, başından beri Türkiye’de ilk 3 sıradadır. Her yıl, en fazla ödenekleri alan ildir. Son 3 yılda da Türkiye’de en fazla ödeneği alan il Kastamonu’dur. Bu yıl yine 73 milyon lirayla Türkiye geneli KÖYDES ödeneğinin 20’de biri, Kastamonu’ya gelmiştir. Cumhurbaşkanımız tarafından gönderilen ödeneği, sahaya en iyi şekilde,  yansıtılması için hep birlikte çalışacağız. Kurumlarımızdan da beklentimiz;  bu hizmetlerin, en adil şekilde milletimizin hizmetine sunulmasıdır. Kurumlarımızın da vazifesi bu, bu vazifeyi en iyi şekilde yapmalıdırlar. Bazı açıklamalar duyuyoruz, ‘Herkes kendi işini yapsın’ gibi bir söylem olmuş, doğruysa eğer şunu ifade etmek isterim; bir kişi bir şey söylüyorsa, öncelikle söylediğine kendisinin uyması gerekir. Dolayısıyla biz, bu siyaset, bürokrasi birlikteliğinde hizmetler sahaya yansıtılırken bir eşgüdüm isteriz. Birlikte çalışma isteriz. Bu kaynaklar buraya kolay gönderilmiyor. Hepimizin mücadelesi var. Daha önceki yıllarda değişik ölçütler vardı. Bir mücadele ortaya koyduk. Sadece nüfusa bakılmasın dedik. Yollarına, köy sayısına bakılsın dedik. Bütün bunların sonunda, biz buraya geldik. Dolayısıyla, bu gelen ödenekler sahaya yansırken, eşitlik içerisinde istişareyle milletimize; bu hizmetlerin yansıtılmasını bekliyoruz.  Seçilen meclis üyelerimizi de tebrik ediyor ve başarılar diliyorum. Onlar sahada bizim elimiz ayağımızdır. Teşkilat ve meclis üyeliği birlikteliği de çok önemli” dedi.

“ORGANİZE SANAYİLERİN DOLMASI İLGİLİ ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR”

Kastamonu’nun tarım, madencilik, ormancılık alanlarında öne çıktığını kaydeden Milletvekili Çelik; “Organize sanayilerin dolması, yenilerinin kazandırılmasıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. AK Parti iktidara geldiğinde Kastamonu’da, 56 bin tane sigortalı vardı. Şu anda bu 92 bine geldi. Yaklaşık yüzde 50’den fazla bir sigortalı sayısında artış var. Bu da tabiî ki organize sanayi bölgelerimizde faaliyete geçen fabrikalarımız, diğer alanlarda faaliyete geçen fabrikalarımızın etkisiyle oldu.  Şunu yapamazsınız, bunu yapamazsınız diye çeşitli eleştiriler oluyor. Bizim, geri adım attığımız bir konu olmadı. Sayın Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde bugüne kadar söylediklerini hayata geçiren bir AK Parti gördük. Biz Kastamonu’da en söylediysek onun arkasındayız. Hiçbir şeyden geri adım atma durumumuz söz konusu değil. Biz, Kastamonu’yu hem sanayi anlamında geliştirmek, hem de ciddi bir potansiyel sahibi olduğumuz turizmde daha yukarılara çıkmak istiyoruz. 7-8 yıl önce Kastamonu’daki turizm potansiyeli 250 binlerdeyken, 1 milyon hedefi koymuştuk. Şu anda son yıllardaki tanıtım faaliyetlerimizle de birlikte, özellikle 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti,  olmamızın da verdiği itici güçle bu yıl turizm hedeflerimizde ciddi bir ivme kazandık. Geçen yıl 530 bin olan yıllık kapasitemiz, şu anda yılın ilk 6-7 ayında 400 binleri geçti. Günü birlik turistler zaten kayıtlarda yok. Biz bu potansiyelimiz en iyi şekilde hayata geçirmek istiyoruz. Bu yıl Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından turizm alt yapısının, geliştirilmesine yönelik projeler desteklenme kararı alındı. Çankırı, Sinop ve Kastamonu, KUZKA’nın, kapsadığı 3 il. Asil listeye alınan 12 projeden 6 tanesi Kastamonu’dan. Toplam 25 milyon liralık projelere 17 milyon lira hibe sağlanıyor.  Kastamonu’da doğa, kış, deniz, kültürel turizm var, İnşallah, bu potansiyelimizi değerlendirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“BİRÇOK OKULUMUZU BU EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA AÇILACAK SEVİYEYE GETİRDİK”

Milletvekili Çelik son olarak; “Öncelikle birinci derece deprem bölgesinde olan, Merkez ve bazı ilçelerimizde bu çalışma yapıldı. Hiçbir riske girmedik; öğrencilerimizi çıkardık ve hızlı bir şekilde yatırım programına alarak, birçok okulumuzu bu eğitim-öğretim yılında açılacak seviyeye getirdik.  Geçen ay, sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla 15 milyon lira ödenek Kastamonu’ya geldi ve okulların yapımıyla ilgili gerekli katkı verildi.  Yollarımızla ilgili çalışmalar devam edecek, Türkiye’de 67 bin kilometre il ve devlet yolu var. Bunun yaklaşık 40 bin kilometresi sati kaplama, 25 bin kilometresi de sıcak asfalt. AK Parti döneminden önce sadece 6 bin kilometresi bölünmüş yoldu. AK Parti dönemi, Türkiye’nin sıçrama dönemidir. Bugün, geleceğe bakarken, geçmiş tecrübelerimizi de oraya koymamız lazım. Bugün bir şey söylerken geçmişte nasıldı ona bakmak lazım. Biz heyecanımızı hiçbir zaman kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz. Bizim için her doğan gün yeni bir heyecan” dedi. Toplantıda geçmiş dönemde görev yapan Belediye Başkanları; Tahsin Babaş, Kazım Şahin (Tosya),  Zühtü Danacı (İhsangazi) Mehmet Yılmaz (Pınarbaşı), Musa İhsan Uğuz (Çatalzeytin),  Hüseyin Arslan (Taşköprü), Altan Erdoğan (Abana), Nejdet Demir’e (Cide) yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür plaketi verildi.

İlgili Terimler :
TemaFabrika