Dolar : Alış : 5.7704 / Satış : 5.7808
Euro : Alış : 6.3641 / Satış : 6.3756
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu20°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7823 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

OSB, Atıksu Arıtma Tesisi için ihale tarihi bekliyor

06 Ağustos 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»OSB, Atıksu Arıtma Tesisi için ihale tarihi bekliyor
OSB, Atıksu Arıtma Tesisi için ihale tarihi bekliyor


Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğan ve yönetimi Organize Sanayi Bölgesi hakkında basın toplantısı düzenledi.

OSB’nin durumu hakkında bilgi veren OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğan; “Kastamonu Organize Sanayi Bölgemiz hali hazırda 122,5 ha alandan ve 36 parselden oluşmaktadır. Mevcutta 28 firma üretimine devam ederken kalan parsellerde de inşa faaliyetler devam etmektedir. 1993 yılında temelleri atılıp 1997 yılında alt yapısı tamamlanmış olan OSB için bugüne kadar emeği geçen herkese öncelikle teşekkürlerimi sunmak isterim. Göreve henüz gelmiş olmamız sebebiyle OS Bölgemizde eksik bulduğumuz ve geliştirilmesini gerekli gördüğümüz hususlar üzerinde duruyoruz ve şeffaf bir şekilde siz basın mensupları aracılığı ile rutin olarak kamuoyu açıklamalarına devam edeceğimizi belirtiriz. Bu sayede siz kıymetli basın mensuplarımız aracılığı ile kamuoyuna OSB ile ilgili merak edilen konuları kaynağından aktaracağız. Bunlara ek olarak hızlı tahsis isteyen yatırımcılarımızın taleplerine cevap verebilmemiz için gerekli çalışmalara başlamış bulunmaktayız” dedi.

ATIKSU ARITMA TESİSİ İHALE TARİHİNİ BEKLİYOR

Kastamonu’yu ve sanayiyi ilgilendiren hususlara değinen Aydoğan; “İnebolu Limanı’nın uluslararası bir liman olmasının sanayici açısından önemi, 4’üncü bölge teşvikinden yararlanan ilimizin 5’inci Bölge Teşviklerinden yararlanması veya OSB’nin özel bölge olarak 6’ncı bölge teşviklerinden yararlandırılmasının sanayi açısından önemi, OSB’nin atık su arıtma tesisinin olmayışı, OSB’nin hidrant sisteminin olmayışı, temiz su sistemlerinin revizyonu, ilave OSB kamulaştırma sürecindeki aksaklıklar, önceliklerimizi oluşturmaktadır. Tüm bu konularla ilgili planlamalarımızı yapıp süreçleri başlattığımızı, belirli bir seviyeye getirdiğimizde de sonuçlarından sizleri bilgilendireceğimizi belirtmek isterim. Gündemimizin 2’nci maddesini oluşturan Atıksu Arıtma Tesisi (AAT) için belirli mesafeleri kat etmiş bulunmaktayız. Teknik bir aksaklığa sebebiyet vermemek için tekrarlanan fizibilite raporlarımız, alınan tekliflerle projemizi güzel bir noktaya taşıyarak ihale sürecini yönetim olarak başlatmış olsak da Türkiye’nin ekonomik konjonktüründen dolayı AAT sisteminin mekanik ve elektronik ekipmanlarının bu sebeplerden olumsuz etkilenmesinden dolayı bağlı bulunduğumuz Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteğini almak istedik. Süreç önceki yönetim döneminde başlamıştı, şu an bunu ilerleterek ihale tarihini belirleyecek noktaya geldik. Tamamen Bakanlık marifetiyle ihale edilecek olan AAT için bölgemizin ve özellikle civar köylerimizin selametini sağlayacağımız için mutluyuz. Altını özellikle çizmek isterim ki açık ihale ile Sanayi Teknoloji Bakanlığı’nca ihale edilecek olan AAT’nin ihale bedeli ancak bu ihale yapıldığında netlik kazanacaktır. Tüm prosedürleri tamamlamamız sebebiyle önümüzdeki süreçte ihale tarihi Bakanlığımız tarafından belirlenecektir” ifadelerini kullandı.

“BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ” İlave OSB’ye değinen Aydoğan; “OSB’ler mevzuat çerçevesinde idare edilen bir kamu teşekkülüdür bu kanun çerçevesinde kamulaştırmaya doğrudan yetkili değildir. Bağlı bulunan yetkili idarelerce kamulaştırma yapılır ki bizim bağlı bulunduğumuz yetkili idare Kastamonu İl Özel İdaresi’dir. İlave OSB’nin kamulaştırma sürecinin İl Özel İdaresi tarafından oluşturulan komisyonca başlatıldığı ve yürütüldüğü kamuoyu tarafından bilinmektedir. Kamulaştırma ödenek dahilinde gerçekleşen bir süreç olduğundan bu nokta da finans anlamında Bakanlık desteğine ihtiyaç duymaktayız ve bütçe dahilinde bu destekte tarafımıza geçen yıl gönderilen kısmı bir ödenek ile bütçe tutarı oranında uzlaşma sağlanan parsellere ödeme yapılarak, tapuları OSB adına devir alınmıştır. Bundan sonra kamulaştırma ile ilgili alınan prensip kararında Bakanlık tarafından gönderilecek bütçe dahilinde ileriki süreçte yalnızca uzlaşma sağlanan arsa sahiplerine ya da uzlaşma isteyen parsel sahipleri ile kamulaştırmaya devam edeceğimizi belirtmek isteriz. Yeni yılda planlanan bütçelerde Bakanlık tarafından kamulaştırma için Türkiye geneli belirlenen tutar çok düşük olması sebebiyle ilimize düşecek tutar belli dahi olmamıştır. Buna rağmen Yönetim Kurulumuzun finans açısından oluşan sorunu çözme yönünde Bakanlık bütçesinden alacağı pay dışında bütçeye alternatif planlar yapmak için çalışmaktadır. Her ne kadar seçim süreci neticesinde Müteşebbis Heyetin varlığı sona ermiş ve Genel Kurula geçilmiş olsa da ilimiz kamu kurum ve kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve sanayicilerimizin desteği ile Kastamonu’muzun ekonomik geleceği için birlik ve beraberlik içerisinde çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

İlgili Terimler :
TemaFabrika