Dolar : Alış : 6.7917 / Satış : 6.8040
Euro : Alış : 7.4065 / Satış : 7.4198
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu20°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7890 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

Pehlivanoğlu: “İnsanlar şiire aç”

06 Kasım 2018 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Pehlivanoğlu: “İnsanlar şiire aç”
Pehlivanoğlu: “İnsanlar şiire aç”

KUZEYKENT’TE SALI GECELERİ ŞİİR GECESİ

Kuzeykent İş Merkezi’nde bulunan Dibek Cafe, salı akşamları şiirseverleri bir araya getiriyor. Geçtiğimiz yıldan bu tarafa her salı akşamı Şiir Gecesi düzenleyen Dibek Cafe, şiirseverlerin uğrak mekanı oldu.

Dibek Cafe sahibi Muhsin Pehlivanoğlu, yaptıkları Şiir Gecesi’ne gösterilen ilgiden dolayı oldukça mutluluk duyduklarını söyledi. Kahve imalatçısı kimliğiyle tanınan Pehlivanoğlu, böyle bir işletmeyi hayata geçirmelerinin öncelikli amacının ilimizin sosyal hayatına katkı sunmak olduğunu belirtti.

“AMACIMIZ SOSYAL AÇIDAN BİR ŞEYLER KATMAK”

Muhsin Pehlivanoğlu Dibek Cafe ile ilgili yaptığı bilgilendirmede; “Biz bu işe kahve imalatçısı kimliğimizle başladık. Sonrasında kendi ürettiğimiz kahveyi insanların tatmasını ve insanlar tarafından bilinmesini istedik. Kahvemizin tadılmasını ve kahvemizin bilinmesini isterken, bizlere ve misafirlerimize de sosyal açıdan bir şeyler katmayı düşündüm. Burayı faaliyete geçirmeden önce civardaki işletmeleri dolaştım. Farklı bir anlayışla hizmet vermek düşüncesiyle ve tek düze bir kafe olmamak amacıyla ‘şiir gecesi’ ve benzeri etkinlikler programladık” dedi.

“ÖNCELİĞİMİZ PARA KAZANMAK DEĞİL”

Pehlivanoğlu; “Burayı açmamın öncelikli amacı para kazanmak kesinlikle değil. Çok güzel bir ilde yaşıyoruz ama çok şeyimiz eksik. Doldurulacak boşluklar o kadar çok ki, saymakla bitmez. Ben de bu düşünceden yola çıkarak, öncelikle sosyal hayata katkı sunmak amacıyla böyle bir işletmeyi açtım. Kafemizin üst katına seçkin kitaplar koyduk. Geçen yıl kitap okuma etkinlikleri yaptık. Kitap aslında bir silah. Kitap okuma etkinliği sayesinde kitaba ve edebiyata ilgi duymayan insanları elemiş olduk. Kitap sayesinde, faaliyete geçtiğimiz günden bu tarafa, işletmecilik anlamında hiçbir sıkıntı yaşamadım. Kitap okuma etkinliğinin ardından, gelen müşterilerimizin hayatına daha fazla dokunabilmek adına şiir etkinlikleri yapmaya başladık” ifadelerini kullandı.

“İNSANLAR ŞİİRE GERÇEKTEN AÇ”

‘Şiir Gecesi’ fikrinin hayata geçirilmesiyle ilgili olarak ise Pehlivanoğlu; “Şiir Gecesi etkinliğinin fikri, şu anda bu geceyi organize eden Kübra hanımdan çıktı. Şiir etkinliklerine başladığımız ilk gün potansiyeli gördük. İnsanlar şiire gerçekten aç ve gerçekten şiiri seven çok insan var. Kendini açığa çıkaramayan o kadar çok şiir seven insan var ki, biz geçen sene burada izdiham yaşadık. Bu sene biraz daha planlı gidiyoruz, rezervasyon alıyoruz. İyi ki bu etkinliği yapmışız dedik. Geçen yıl aralıksız bir şekilde devam ettik. Bu sene yine aralıksız bir şekilde bu etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz. Buraya gelen herkes tek bir masa varmışçasına birbirini dinliyor. Burayı açtığımdan beri hep iyi insanlarla karşılaştık. İkinci yılımızı dolduruyoruz, hiç kötü insanla karşılaşmadık. Emek verdik, yol kat ettiğimizi de düşünüyorum” dedi.

“İNANILMAZ KİTLELERE ULAŞTIK”

Şiir Gecesi’ni organize eden Kübra Atay ise şu ifadeleri kullandı: “Şiiri çok seviyorum. Muhsin Bey’e ‘Evimi buraya getirebilir miyim, şiir gecesi yapabilir miyiz?’ dediğimde kabul etti ve şiir gecelerini yapmaya başladık. İlk başlarda duyuru noktasında sıkıntı yaşadık. Her gelen ‘Biz duymamıştık’ dedi ama ardından inanılmaz kitlelere ulaştık. Kastamonu’da şiir yazan şairler gelip burada şiirlerini okudular. Üniversiteden hocalar gelip şiirlerini okudular. Duyurmakta zorluk çektiğimiz anlardan rezervasyon ile düzenlediğimiz bir etkinliğe ulaştık.”

“ZEVK ALIYORUZ”

Atay: “Her şiir gecesine aynı şiirle başlıyoruz. Aynı şiirle de kapatmaya çalışıyoruz. Bize eskiden beri gelen arkadaşların hepsi şu an o şiiri ezbere biliyorlar, eşlik ediyorlar. Şiiri değiştirip belki bir şiir daha insanların hayatına katabiliriz. İnanılmaz zevk alıyoruz. Şiirlerin yanına hikayeler katmaya başladık. Okuduğumuz türkülerin hikayelerini birbirimizle paylaşmaya başladık.”

“GÜZEL DÖNÜTLER ALIYORUZ”

Çok güzel geri dönüşler olduğunu söyleyen Atay; “Her şiir gecesinde bir masayı ayırtmak isteyenler çok fazla. En güzeli de Kastamonu’da böyle bir etkinliğin olması. Böyle bir etkinliğin olması şiiri seven herkesi çok mutlu ediyor. Bu bizi de mutlu ediyor. Gidişattan çok memnunuz. İstediğimize ulaştık. İnsanların şiirle olan ilişkilerini bir yerde toplamayı istiyorduk, bunu başardık” dedi.

İlgili Terimler :
TemaFabrika