Dolar : Alış : 6.7917 / Satış : 6.8040
Euro : Alış : 7.4065 / Satış : 7.4198
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu20°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7890 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

PMYO, 560 MEZUN VERDİ

22 Mayıs 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»PMYO, 560 MEZUN VERDİ
PMYO, 560 MEZUN VERDİ


Polis Meslek Yüksekokulu dün düzenlenen törenle 17’nci dönem mezunlarını verdi. 560 öğrenci dün keplerini atarak, polis memuru oldular.

Polis Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen törene Vali Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanı Fenni Gürsel, Polis Akademisi Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Müdürü Prof. Dr. Orçun İmga, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, İGM Başkanı Güray Parçal, eski Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve çok sayıda davetli katıldı.

“AİLELERİMİZE MİNNET VE ŞÜKRANLARIMIZI SUNUYORUZ”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Polis Meslek Yüksekokulu 17’nci dönem mezunları 1’inci Esat Kaya tarafından yaş kütüğüne plaketini çaktı. Esat Kaya arkadaşları adına yaptığı konuşmasında, “Bugün burada iki yıllık eğitim-öğretim sürecini başarıyla tamamlamanın sevincini, ülkemiz ve milletimize hizmet edecek olmanın gurur ve heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Teşkilatımızın 1845 yılında bu güne toplumda huzur ve güveni sağlamak, vatandaşın can ve mal güvenliğini korumak, kanun hakimiyetini ve devlet otoritesini sağlamak gibi önemli görevleri üstlenmiştir. Bu görevlerin en iyi şekilde yerine getirilmesi ise eğitim ile mümkün olmaktadır. Bu doğrultuda bizde bu eğitim kurumundan gerekli bilgileri alarak Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı çağdaş polisler olarak memnun oluyoruz. Ayrıca Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün polisi tasvir eden, ‘Polis bir asker kadar disiplinli, bir hukukçu kadar hukuk adamı, bir anne kadar şefkatli’ olmalıdır sözünü kendimize vizyon edineceğiz. Bizleri bu kutsal yolda bilgili, ahlaklı, bilinçli bir vatandaş olarak yetiştiren her türlü imkanı sağlayan başta Sayın Okul Müdürümüze, müdürlerimize, sıralı amirlerimize, ders hocalarımıza ve bizleri bu günlere getiren maddi ve manevi desteğini hiçbir zaman esirgemeyen ailelerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

“GÜCÜNÜZÜ KANUNLARDAN, DESTEĞİNİ HALKIMIZDAN ALIN”

Polis Meslek Yüksekokulu Müdürü Ömer Sülün, mezun verdikleri öğrencilere hitap ederek; “Kaliteli bir güvenlik hizmet için kaliteli polis, bunun içinde kaliteli bir polis temel eğitimi gerekmektedir. Polis Akademisi Başkanlığına bağlı, Kastamonu Polis Meslek Yüksekokulu olarak genç polis adaylarımıza 2 yıllık temel-eğitim öğretim sürecince, teorik bilgiler ve bunların uygulamaya döküldüğü; yaparak ve yaşayarak beceri kazandırmaya yönelik, teorik ve uygulamalı eğitim verilmiştir.  Sevgili gençler, unutmayın ki şuan mezuniyetinize ve mesleğe ilk adım atışınıza şahit olan büyüklerinizin yerini, sizler alacaksınız. Bu sorumluluğu alacak olmanın bilinciyle kendinizi geliştirmekten asla vazgeçmeyin.  Tamamen insana dönük, çok şerefli bir mesleği icra edeceksiniz.  Gücünüzü kanunlardan, desteğini halkımızdan alın. Hiçbir  kurum ve oluşuma iradenizi ve aklınızı teslim etmeden, yalnızca milletine hizmet etmeyi kendinize ilke edinin.  Emniyet Teşkilatının yeni polisleri olarak sizlerin bu günlere gelmenizde emeğini esirmeyen saygıdeğer ailelerinizi en içten duygularımla kutlar, hayatınız boyu mutluluk ve başarılar dilerim. Bir kez daha genç mezunlarımızın teşkilatımıza, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni eder, yaklaşan Ramazan Bayramı’nızı şimdiden kutlarım” şeklinde konuştu.

“DEVLETİN GÖRÜNEN YÜZÜ OLARAK KABUL EDİLECEKSİNİZ”

Polis Akademisi Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Müdürü Prof. Dr. Orçun İmga ise; “Türk Polisi’nin saygın ve köklü eğitim kurumu Polis Akademisi çatısı altında almış olduğunuz nitelikli ve zorlu mesleki eğitiminizi tamamladığınız bu mutlu günde bizde sizlerin ailelerinizle bu heyecanı yürekten paylaşıyoruz. Mesleki ilk hedefinize eriştiğiniz bu güzel günde hepinizi ayrı ayrı kutluyoruz. Sizlerin yetişmesi için muazzam fedakarlıklar gösteren eli öpülesi anneleriniz, babalarınız başta olmak üzere yüce milletimiz ve devletimize karşı duymakta olduğumuz derin bağlılığımızı, mesleki ya da özel hayatımızın her safhasında, hiçbir şey karşısında sarsılmayarak daima göz önünde tutacağınıza eminiz. Sizlerden en büyük beklentilerimiz sadece şerefli milletimizin ve büyük devletimizin polisleri olarak görev yapmanız, vazifenin gereklerini yerine getirirken, bundan başka hiçbir zümre, grup ya da cemaate sadakat ya da itaat hissetmemenizdir. Bağlı olduğunuz yegane otorite Türkiye Cumhuriyeti’nin sarsılmaz otoritesi ve devletimizin kanunları olacaktır. Sizlerin bugüne gelmesinde, başta kendi emeklerinize, milletimizin özverisine, şehitlerimizin kanlarına ve yetimlerimizin hakları olduğu gerçeğine bundan sonraki mesaimizin her anında hatırınızda bulundurunuz. Kendinizi, bu milletten, devletten başka hiçbir güce karşı yükümlülük altında hissetmeyiniz. Malum olduğu üzere sizlerin de eğitimlerinizi onun şemsiyesi altında almış olduğunuz Polis Akademisi Mayıs 2014’ten itibaren yeniden yapılandırılarak, muazzam bir dönüşüm süreci geçiriyor. İnsan kaynağı ve eğitim bakımında güçlendirilip, milletimizin sizin gibi polis olmayı hak eden tüm evlatlarına sadece liyakate, bilgi ve beceriye dayanan sınavlarla kabul edilen bir eğitim yuvası haline geldi. Anılan süre zarfında 75 bin polis memuru ve 10 bin 500 komiser yardımcısını teşkilatımıza kazandırdı. Bu sistem içerisinde buraya gelip eğitiminizi aldığınız şekilde, bundan sonrada herhangi bir şaibeye yer olmaksızın, polislik mesleğinde yükselme imkanı sizleri bekliyor olacaktır. Polislik mesleğini ne denli sorumluluk isteyen, zorlayıcı ve mukaddes bir meslek olduğunu eğitiminiz sürecinde idrak ettiğinizi tahmin ediyorum. Mesleki yolculuğunda sorumluluğunuz büyük olacaktır. Çünkü sizler en çetin koşullarda vatandaşımızın devlette karşılaşacağı ilk muhataplar olacak, devletin görünen yüzü olarak kabul edileceksiniz. Vatandaşla koyacağınız bu ilişkide hukuka riayet, insan haklarına ve topluma karşı göstereceğiniz samimi saygı en temel mesleki ilkelerimiz olmuştur” diye konuştu.

“DEVLETİN, MİLLETİN POLİSİ OLACAKSINIZ”

Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanı Fenni Gürsel; şehitlere Allah’tan rahmet dileyerek; “Türk Polis Teşkilatı olarak 174 yıllık köklü geçmişimiz ile aziz milletimizin huzur ve güvenliği için mesai menfuru gözetmeksizin çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Teşkilatımızın bu ulvi vazifeyi yerine getirmesindeki en önemli pay, şüphesiz ki iyi yetiştirilmiş, devletine sadık, milletine bağlı, vazifesi adına canını feda etmekten çekinmeyen kahraman mensuplarımızdır. Polisimizin böylesine önemli bir görevi yerine getirirken, almış olduğu eğitimin kalitesinin artırılması ve mezun olduktan sonra görevi yerine getirirken, ihtiyaç duyduğu donanıma sahip olması için teşkilatımızın sahip olduğu bütün imkanlar bulunmaktadır. Evlatlarınızı disiplinli, cesur bir polis olarak yetiştirmek için devletimizin bütün imkanlarını seferber ettik. Sizlerin aramıza katılmanız ile teşkilatımız daha da güçlenmiş ve bize katkılar sağlayacağınıza inanımız tamdır. Gelecekte ülkemizin kaderini belirleyecek önemli görevler üstleneceksiniz. Sırtınızda taşıyacağınız şerefli üniforma, şerefli bu meslek sizlere birçok yetkiler verdiği gibi, önemli sorumluluklarda yüklemektedir. Sizler aldığınız eğitimler neticesinde donanımlı bir polis olarak şartlar ne olursa olsun, dün olduğu gibi, vatanımızın bağımsızlığı, milletimizin birlik ve beraberliği için, kanunlar çerçevesinde size verilen vazifeleri en iyi şekilde yerine getireceksiniz. Bölücülere asla taviz vermeyecek, devletin, milletin polisi olacaksınız. Burada bulunmanın ayrıcalığını asla unutmayın” ifadelerini kullandı.

“TARAFSIZLIK İLKESİNİ DE HİÇBİR ZAMAN AKLINIZDAN ÇIKARMAYACAKSINIZ”

Vali Yaşar Karadeniz ise; “Sizler 2 yıldır Kastamonu’da iyi bir eğitim aldınız. Bu 2 yıl içerisinde ilimizin tarihi ve kültürel birikimine ve zenginliğine sizlerde beşeri zenginlik kattınız. Zorunlu olarak Kastamonu’ndan ayrılırken, buradan memnun olarak ayrılacağınıza inanıyorum. Buraya geldiğiniz gibi Türkiye’nin 4 bir yanına bu kutsal görevi icra etmek üzere dağılacaksınız. Unutmayın ki bugüne kadar siz büyük Türk Milletinin bir ferdiydiniz. Fakat şimdi taşıdığınız üniformayla bu millet için önemli bir görevin parçası haline geldiniz. Bunun önemini bilerek görevinizi yapacaksınız. Bizim milletimizi diğer milletlerden ayıran en önemli özelliği her zaman güvenlik güçlerini yanında görmek ister. Onları kendine ne kadar yakın görürse, kendini o kadar huzur içinde hisseder. Onun için her zaman sizlerde milletimize yakın olarak görevini ifa edeceksiniz. Tarafsızlık ilkesini de hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayacaksınız. Bu tarafsızlık devlet düşmanlarına karşı da devletten yana olmayı gerektiriyor. Devletten yana taraf olmak demek, kanunlarımızın emrinde olmak demektir. Devletten yana olmak demek, haksızla haklı arasında haklının yanında olmak demektedir. İnanıyorum ki sizler bu prensipler çerçevesinde çok başarılı görevler icra edeceksiniz” dedi.

Konuşmaların ardından dereceye girerek mezun olan polislere protokol üyeleri tarafından diplomaları ve ödülleri verildi. Törenin sona ermesiyle mezunlar keplerini atarak, aileleri ile kucaklaştı. Kimisi ailesi ile uzun uzun sarılarak hasret giderirken, kimisi oyun havası eşliğinde mezuniyetini kutladı.

İlgili Terimler :
TemaFabrika