Dolar : Alış : 5.7921 / Satış : 5.8025
Euro : Alış : 6.5133 / Satış : 6.5250
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu9°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8187 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

ŞANLI BİR ZAFERDİR ÇANAKKALE

19 Mart 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»ŞANLI BİR ZAFERDİR ÇANAKKALE
ŞANLI BİR ZAFERDİR ÇANAKKALE


Şehitler Anıtı’nda düzenlenen program ile başlayan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi etkinlikleri Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen program ile devam etti.

Halk Eğitim Merkezi’nde saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dua ile devam etti.

“BU ZAFER KOLAY ELDE EDİLMEMİŞTİR”

Günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yapan Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Berat Satıoğlu; “Bugün, Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını çekinmeden feda eden aziz şehitlerimizin istanbul escort Şehitler Günü’nü idrak etmenin büyük onurunu yaşamaktayız. Türk milletinin elde ettiği bu zafer, sadece kazanılmış bir savaş olarak görülmemeli, etkileri ve sonuçları itibariyle neler götürüp-getirdiğine iyi bakılmalıdır. Bilinmelidir ki! Bu zafer kolay elde edilmemiş, Türk milletinin Anadolu’daki varlığının devamı bu savaşın kazanılması ile mümkün olmuştur. Çanakkale Savaşları, maneviyatın maddiyatı yendiği yer olma özelliği ile dünya tarihi üzerinde de büyük etkilere neden olmuş, asırlardır Avrupalılar tarafından sömürülen ülkelerin bağımsızlık fikrinin kuvvetlenmesine yardımcı olmuştur. Çanakkale Zaferi, Türk milletinin kaderini olumlu yönde değiştirmekle kalmayıp, dünya milletlerinin düşünce yapısının değişimine de büyük etki etmiştir. Tarihimizdeki her savaşın, her muharebenin ayrı bir önemi ve bizim için manevi bir değeri vardır. Fakat hepimiz tarafından görülebileceği üzere Çanakkale Savaşları, başlangıcı, gelişimi ve sonuçları ile dünyada mevcut başka milletler tarafından bile unutulamayan muharebe özelliği göstermiştir” ifadelerini kullandı.

“ÇANAKKALE MUKADDES BİR ZAFER OLARAK TARİHTEKİ YERİNİ ALMIŞTIR”

Konuşmasına devam eden Satıoğlu; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale savaşlarında özellikle Anafartalar civarında askerleriyle verdiği üstün mücadele ve 276 kiloluk top mermisini sırtında taşıyan Seyit Onbaşı ve arkadaşlarının göstermiş olduğu kahramanlık, dünyada çok az milletin gösterebileceği bir kahramanlık destanıdır. Çanakkale Savaşlarını benzersiz kılan, işgalci devletlerin dönemin en muazzam savaş gemileri ve binlerce askeri ile boğazı kuşatıp arsızca saldırması değil, gökten yağmur gibi yağan ateşe göğsünü siper eden aziz Mehmetçiktir. Çanakkale’yi Çanakkale yapan, bitmek tükenmek bilmeyen düşman mermilerinin sesi değil, yaralı düşman askerini sırtına alarak onu düşman mevziisine kadar götürerek, işgalci askerlere insanlık dersi veren kahraman Mehmetçiktir. Çanakkale’yi Çanakkale yapan, cepheye gönderdiği oğluna ‘ya şehit ol, ya gazi’ demek suretiyle, vatanın her bir karış toprağını evladının canından üstün tutan Türk analarıdır. Tarih boyunca hiçbir millete nasip olmayan ve yüce Türk milletinin kahraman evlatlarınca verilen bir büyük mücadelenin adıdır Çanakkale… Şairin ifadesiyle, Bedrin aslanlarının kükrediği ateşten bir imtihandır Çanakkale… Kınalı kuzuların gül bahçesine girercesine şahadete atıldığı bir yerdir Çanakkale… Türkün ateşten gömlek giydiği bu var olma mücadelesinde yüce Türk milleti topuyla, tüfeğiyle, kanıyla bayraklaştırmak istediği bağımsızlığı, karşısındaki muazzam güce rağmen, yılmadan ve fedakârca kazanmıştır. Çanakkale Zaferi zor şartlar altında binlerce şehit verilerek kazanılmış mukaddes bir zafer olarak tarihteki yerini almıştır. Bizlere böyle bir zaferin gururunu yaşatan şehit ve gazilerimizi şükranla anıyorum” diye konuştu.

“AZİZ TÜRK MİLLETİ BUGÜNDE GEREKENİ YAPMAKTAN İMTİNA ETMEYECEKTİR”

Ülkemizin dün olduğu gibi bugün de şer odakları tarafından yürütülen projelerin hedefi durumunda olduğunu söyleyen Satıoğlu; “Ancak Aziz Türk Milleti, bu ülkeyi kendisine yar etmemek için saldıranlara karşı 104 yıl önce Çanakkale’de, Kut’ül Ammare’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da ne cevap vermişse bugünde gerekeni yapmaktan imtina etmeyecektir. Bunu dost düşman böyle bilmeli, böyle de idrak etmelidir. Ülkemizin bağımsızlığı, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü uğruna canlarını hiçe sayarak ölüme koşan, yurdumuzun ve dünyanın dört bir köşesinde, şehitliklerde, elbiseleri dahi çıkarılmadan, kefensiz, mezar taşı olmayan, ama görevini yapmış olmanın huzuru içerisinde yatan, kahraman asker şehitlerimizi, ülkemizin esenliği, milletimizin can ve mal güvenliği için canlarını feda eden yüreği pek şehit polislerimizi, hak ve menfaatlerimizi koruma uğruna görev yaparken çeşitli ülkelerde hain saldırılara maruz kalan Dışişleri Bakanlığı mensubu şehitlerimizi, yurdumuzun en ücra köşelerinde insanımızı aydınlatma yolunda cefakar ve fedakarca görev yaparken şehit edilen öğretmenlerimizi ve bizlere bu toprakları vatan yapan, şehadet şerbeti içen tüm şehitlerimize ve bugün hayatta olmayan gazilerimize Allah’tan rahmetle diliyor, devletimizin ve cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarını minnet ve şükran duygularımızla anıyoruz” dedi.

Konuşmanın ardından 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi ve Şeyh Şaban-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından hazırlanan oratoryo sahnelendi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika