Dolar : Alış : 5.9371 / Satış : 5.9478
Euro : Alış : 6.5471 / Satış : 6.5589
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu10°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7890 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

Şehit Öğretmenler Parkı görkemli törenle açıldı

12 Eylül 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Şehit Öğretmenler Parkı görkemli törenle açıldı
Şehit Öğretmenler Parkı görkemli törenle açıldı


Şehit Öğretmenler Parkı dün Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Şehit Bülent Gider Caddesi’nde görkemli bir törenle açıldı.

Parkın açılışına Vali Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu, MHP İl Başkanı Yüksel Aydın, İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN) Genel Başkanı Tuncer Yılmaz, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, kurum ve kuruluş müdürleri, STK temsilcileri, öğretmenler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

“ŞEHİT AİLELERİMİZİN BULUNDUĞU İLLERDE ETKİNLİKLER TERTİP ETMEKTEYİZ”

Açılış konuşmasını yapan İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Yılmaz; “İLKSAN olarak; mevzuatımız gereği üyelerimize yapmış olduğumuz karşılıklı ve karşılıksız sosyal yardımların dışında, üyelerimizin moral ve motivasyonlarını yükseltmek, unutulanları hatırlatmak, bir nebze olsun eğitime katkı sağlamak için sosyal faaliyetler düzenlemekteyiz. Kurum olarak aldığımız karar doğrultusunda her yıl ‘Eğitim Şehitlerini’ hatırlamak, unutulmamalarını sağlamak için şehit ailelerimizin bulunduğu illerde etkinlikler tertip etmekteyiz. Amaçları vatanına ve milletine hizmet etmek, milletini aydınlık geleceğe hazırlamak, körpe yavrularına vatan ve millet aşkı vermek ve onların toplumda iyi bir birey olmalarını sağlamak olan eğitimcilerimiz, ülkemizin en ücra yerlerine elinde bir kalemle giderek hizmet etmektedirler. Ancak hizmetten başka gayesi olmayan eğitim çalışanları, bölgenin aydınlanmasını istemeyen, toplumun cahil ve biatçı kalmasını isteyen terör örgütleri tarafından, 1917 yılından itibaren şehit edilmişlerdir. Parkın açılışı ile birlikte ‘İLKSAN Şehit Öğretmenler 168 Künye Fotoğraf Sergisi’ siz değerli konuklarımızın ziyaretine açılacaktır. Kurtuluş Savaşı’nda 758 şehit vererek en çok şehit veren 3’üncü ilimiz olan Kastamonu’da, bu faaliyeti gerçekleştirmek bizlere ayrıca gurur vermektedir. İnebolu’da bulunan cephanelerin Ankara’ya götürülmesinde çocuğu ve kağnısıyla yer alırken, Aralık 1921’de 21 yaşında donarak şehit olan Şerife Bacı’yı, Kastamonu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Kadınlar Kolu kurucularından ve Kastamonu’da ilk kadın meclisi üyesi olan, Kurtuluş Savaşı sırasında Kastamonu’daki kadınları toplayıp, asker için çorap, kazak, fanila ördürüp cepheye gönderen Hafız Selman İzbeli’yi, Kurtuluş Savaşı’na giderken erkek kılığına girip Türk askerinin arasına karışan Halime Çavuş’u, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşları ile bu kutsal vatanın bir karış toprağı için canlarını veren tüm şehitlerimizi ve eğitim şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” şeklinde konuştu.

“PARKIMIZDA 168 ŞEHİT ÖĞRETMENİMİZİN İSİMLERİ OLACAK”

Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt, parkın açılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek; “Evliyalar ve Şehitler Diyarı Kastamonu’muza, ayrı bir anlam katacak parkımızda 168 şehit öğretmenimizin isimleri olacak. Burada onların aziz hatıraları yaşayacak. Onların irfan mücadelesini muzaffer kılmak adına yaptıkları kahramanlıklar daha iyi anlaşılacaktır.  Öğretmenlerimiz bu kutsal mesleğe başladıkları gün son nefeslerini verinceye kadar geleceğimizin çiçeklerine ışık olacakları bilinciyle hareket ederler. Şehadet şerbeti içen 168 öğretmenimiz işte bu bilinçle ay yıldızlı bayrağımızın dalgalandığı her noktada görevlerini onurlarıyla yerine getirmişlerdir. Her türlü tehdidin karşısında durmuşlar, çocuklarımıza ışık vermek için son nefeslerine kadar mücadele etmişlerdir. İrfan ordusunun bir eri olduklarının bilinciyle şehadet şerbetini içmiş, her kahramanımızı minnet, şükran ve rahmetle yad ediyorum. Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk; ‘Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz millet namını alma yeteneğini elde edememiştir. Ona basit bir kütle denir, millet denmez’ sözleriyle öğretmenlerimizin milletimiz için ne denli önemli olduğunu vurgulamıştır” dedi.

“BUGÜN BURADA SADECE BİR PARK AÇILIŞI YAPMIYORUZ”

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan; şehitlerin unutulmaması gerektiğine vurgu yaparak; “Şu anda üzerinde huzurla yaşadığımız bu topraklar, Anadolu’ya adım attığımız günden bugüne kadar asırladır, aziz şehitlerimizin kanları ile sulanarak bize vatan kılındı. Bizde bunun kıymetini biliyoruz. Bugüne kadar devletin bekası, milletin selameti için canının feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum. Ayrıca şehit ailelerimizin önünde saygıyla eğiliyorum. Onların evlatları mübarek canlarını feda etme cesareti gösterdiği için biz bugün bu topraklarda huzurla yaşayabiliyoruz. Allah onlardan razı olsun. ‘Unutmak, tükenmektir’ diye bir laf var. Bugün burada sadece bir park açılışı yapmıyoruz. Unutmadığımızı gösteriyoruz. Şehitlerimizi unutmadığımızı göstermesi açısından ben bu parkın açılışını çok anlamlı buluyorum. Bu anlamda bu parkın açılışında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Malumunuz Diyarbakır’da yüreği yaralı annelerimiz bir oturma eylemi gerçekleştiriyor. Bölücü terör örgütünün uzantısı olan sözde bir siyasi partinin önünde. Türkiye Eğitim-Sen olarak, Türkiye Kamu-Sen olarak bu annelerimizin yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyorum. Onların yüreğindeki sızıyı bizde yüreğimizde hissediyoruz. Bir an önce evlatlarına kavuşmalarını temenni ediyorum. Devletimizin de hem vatan evlatlarını terör örgütüne kanalize edenler hakkında hem de bunların sorumluları hakkında en sert önleyici tedbirleri anlamasını bir kez daha talep ediyorum. Devletimiz yıllardır olduğu gibi hem yurtiçinde, hem de sınır ötesinde terörle mücadele ediyor. Rabbim Türk Silahlı Kuvvetlerinin yardımcısı olsun. Türkiye Kamu-Sen kurulduğu bugünden bu yana kadar terörle mücadelede devletinin yanındadır. Dün Fırat Kalkanı Harekatı’nda olduğu gibi, dün Zeytin Dalı Harekatı’nda olduğu gibi bugünlerde Fırat’ın doğusuna yapılacak olan operasyonda da devletimizin destekçisiyiz. Son terör unsuru ortadan kaldırılıncaya kadar bu operasyonların devam etmesini diliyorum” diye konuştu.

“VATANA GÖZ KOYANIN, GÖZÜNÜ OYMASINI BU MİLLET BİLİR”

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ise; “Sevdamız Kastamonu diyerek yola çıktığımızda da söylemiştik, şehrimizde nefes alınabilen alanları arttırmalıyız. Uygun görülen yerlere park projelerimiz şehrimizin nefes alması için çok önemli olduğunu söylemiştik. Bunları da uygulamaya başladık. Bu kadar süre zarfından birkaç tane parkımızı şehrimize kazandırmış olduk. Bir tanesi yetişmedi. İnşallah onun da önümüzdeki günlerde açılışını yapacağız. Bize böyle bir anlamlı teklifle geldiği için İLKSAN Genel Başkanı Tuncay beye çok teşekkür ediyorum. Çalışanlarıma özellikle teşekkür ediyorum. Bu parkı o kadar kısa sürede hale getirdiler ki; onun için personelimiz ayrı bir övgüyü hak ediyor. Kastamonu hem Çanakkale’de, hem de Milli Mücadelede verdiği katkılar ile ülkemizin en önemli şehirlerindendir. Kastamonu hep ülkesine, milletine, vatanına, şehitlerine sahip çıkan kadim illerden birisi olmuştur. Her zamanda sahip çıkacaktır. Öğretmenler bizim için çok kıymetli. En başından beri bu yola çıktığımızda bile hep dile getirdiğim şey eğitim. Eğitiminde baş mimarları elbette ki öğretmenlerimiz. Öğretmenlerimiz bizim baş tacımız, velinimetimiz. Allah onlara güç, kuvvet versin. Şehir Öğretmenler Parkı’nın da önemi bizim için çok büyük. Öğretmenlerimizi hayırla yad etmek adına, bu çok önemliydi. Bu anlamda hem şehit öğretmenlerimize, hem Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün öğretmenleri minnetle yad ediyoruz. Amacı vatanına hizmet etmek olan, vatanına, milletine faydalı bireyler yetiştirmek olan kıymetli öğretmenlerimiz, ülkemizin, bölgelerimizin gelişmesini istemeyen terör örgütleri tarafından defaten şehit edildiler. Tabi ki vatansızlar, vatanın ne demek olduğunu bilmezler. Vatanı sadece küçücük bir toprak parçası zannediyorlar. Fakat bu vatanın her karışı kan ile sulanmıştır. Her karışı anamızın ak sütü gibi helaldir. Onun için vatana göz koyanın, gözünü oymasını da bu millet bilir. Elbette ki bugünler gelip geçecektir. Bazı şeyleri bahane edip, terör örgütünün arkasına sığınmak, bazı şeyleri özelikle ‘Kalkınmada geri kaldık’ diye bunu kullanıp, gençleri başka başka yollara saptırmak doğru değil. Devletin güçlü eli oralarda hissedilmeye başlandı. İnşallah bunun üstesinden hep birlikte geleceğiz. Bizim en çok ihtiyacımız olan şey birbirimize sevmek. Biz birbirimizi sevdikçe, biz tek yumruk oldukça bize hiç kimse bir şey yapamaz. Onun için ufak tefek şeyleri çok büyük bir problem gibi gösterip, aramıza girmek isteyenlere fırsat vermeyelim” ifadelerini kullandı.

“BU MÜCADELEDE ÖĞRETMENLERİMİZ FARKLI BİR YERE SAHİPLER”

Vali Yaşar Karadeniz; Anadolu topraklarında verilen mücadeleye değinerek; “Türk Milleti Anadolu’ya geldiği günden itibaren hemen hemen hiçbir dönemi bizi buradan söküp atmak için boş geçirmediler. Biz yurt edindiğimiz, vatan edindiğimiz bu topraklarda canımız pahasına yaklaşık bin yıldır sürdürdüğümüz bu mücadeleyi bundan sonrada sürdürmeye kararlıyız. Yapılan bu mücadelelerde görüyoruz ki; Osmanlı Devleti’nin en parlak olduğu döneminde dahi Anadolu’nun içinde isyanlar çıkarılmış. Bunların en yaygın bilineni Celali İsyanları. Bu şekilde bu millete zarar verilmeye çalışmış. Fakat bu badirelerin hepsini milletimiz atlatmasını başarmıştır. Bugünde ülkemiz büyük bir mücadelenin içinde. Bu mücadelenin adını doğru koymamız gerekiyor. Bu mücadelenin adı Kürt sorunu, şu sorunu, bu sorunu değil. Bu mücadelenin adı emperyalist ülkelerin bölge haritasını yeniden çizme sorunudur. Bizim bugün yürüttüğümüz mücadelede bu haritayı tıpkı 100 yıl önce Sevr Antlaşmasıyla çizilmek istenen haritayı yırtıp attığımız gibi, onların yeni tasarladığı haritayı yırtıp atma mücadelesidir. Bu mücadele Doğu’da ve Güneydoğu’da tüm kamu kuruluşlarınca birlikte verilmekte. Yine Suriye’nin kuzeyinde, Irak’ın kuzeyinde yürütülen mücadelede bu mücadelenin önemli bir parçasıdır. Çünkü o oluşturulmak istenen harita oraları da kapsayacak şekilde planlanıyor ve oralardan ülkemize zarar verilmek planlanıyor. Doğu’da ve Güneydoğu Bölgesi’nde askerimiz, polisimiz, güvenlik koruyucularımız kendilerine yönelik ve o bölgenin insanına yönelik yapılan saldırılara karşı amansız mücadele veriyorlar. Yine orada görev yapan öğretmenlerimiz, mühendislerimiz, işçilerimiz, sağlık personelimiz birçok kamu görevlilerimizde gerçek anlamda bir vatan mücadelesi veriyorlar. Herkes o bölgede farklı bir sorumlulukla, farklı bir görev anlayışıyla çalışıyorlar. Çünkü oraya götürülecek hizmetin bu milletin, bu vatanının birliği ve bütünlüğü açısında ayrı bir önemi olduğunu herkes farkında. Üstelik bu mücadelede öğretmenlerimiz farklı bir yere sahipler. Belki her köye karakol götürememişiz ama her köye okul götürmüşüz. Oranın insanı kalkınsın, gelişsin diye. Oralarda o öğretmenlerimiz o köylerde herhangi bir koruma zırhına bürünmeden, elinde silahı, topu, tabancası olmadan sadece kalemiyle, defteriyle, kitabıyla bu mücadeleyi canı pahasına sürdürmekte ve bu mücadele sırasında çok fazla şehit vermiş ordumuzdur, eğitim ordusu. Onlar adına burada bir parkın yapılmış olması, bunun fikir babalığını yapan İLKSAN açısından ve bunun uygulamasını yapan Kastamonu Belediyesi açısından oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Eğitim mücadelesinin, silahlı mücadele kadar önemli olduğunun hepimiz farkındayız. Oradaki insanımızın bu ülkenin birliğiyle, bütünlüğüyle sağduyulu bakıldığında bir kavgası yok. Diyarbakır’da anaların verdiği mücadeleye baktığımızda bile terörist dediğimiz insanların annelerinin bile bu ülkenin birliğinin, bütünlüğünün yanında olduğunu görüyoruz. Biz bu mücadelede diğer ülkeler gibi değiliz. Son derece avantajlıyız. Bu avantajımızı da olaya doğru teşhis koyarak, her zaman bu ülkenin birliğinden, bütünlüğünden yana kullanmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından dualarla Şehit Öğretmeler Parkı’nın ve şehit eğitim çalışanlarının künyelerinin yer aldığı anıtın açılışı yapıldı. Akabinde şehit öğretmenlerinin bilgilerinin yer aldığı resim sergisi gezildi.

İlgili Terimler :
TemaFabrika