Dolar : Alış : 5.7704 / Satış : 5.7808
Euro : Alış : 6.3641 / Satış : 6.3756
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu20°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7823 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

“Şekerpancarı hak ettiği yere getirilmelidir”

06 Ağustos 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»“Şekerpancarı hak ettiği yere getirilmelidir”
“Şekerpancarı hak ettiği yere getirilmelidir”

ŞEKER İŞ SENDİKASI BAŞKANI ALİ ÇUFADAROĞLU;


Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Ekim ayında üçüncüsü düzenlenecek olan, Tarım Şurası kapsamında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan; “Kastamonu İli Tarım ve Orman Strateji Belgesi” Son Değerlendirme Toplantısı İl Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Toplantıya; Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Yaman, TKDK İl Koordinatörü Ahmet Kuyulu, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı, kurum amirleri, şube müdürleri, sivil toplum kuruluşları ve sendika temsilcileri ile teknik personel katıldı.

“ÖNE ÇIKAN ÜRÜNLER BELİRLENMELİ”

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Yaman; Resmi Gazete’de Kırsal Kalkınma Destekleri 13’üncü Etap Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğin yayımlandığını, başvuru süresinin 60 gün sonra sona ereceğini, şimdiden projelerin yapılmaya başlanılması gerektiğini, ilimizde bir ürün bir ilçe veya bir köy bir ürün yetiştiriciliğinin hayata geçirilmesinin ne kadar önemli olduğunu, bu sayede sarımsak denilince Taşköprü ilçesinin, siyez buğdayı denilince İhsangazi ilçesinin ve çeltik denilince Tosya ilçesinin akıllara geldiğini belirtti.

İl Müdürü Yaman konuşmasının devamında; “Yetiştirilen ürünler içerisinden öne çıkan ürünler belirlenmeli ve ilçe bazında yaygınlaştırılmalıdır. Çilek Yetiştiriciliği Projesini hayata geçirerek gördük ki, Merkez, Taşköprü, Devrekâni, Seydiler, Küre ve Pınarbaşı ilçelerimizde çok başarılı çilek yetiştiriciliği yapılmaktadır. İlimizde bulunan tarım kredi kooperatiflerinin sayısının artırılmasını çok önemsiyoruz. Her ilçede en az bir tarım kredi kooperatifi bulunmalı” ifadelerini kullandı.

“DEVREKÂNİ ŞEKERPANCARININ MERKEZİ OLACAKTIR”

Daha sonra söz alan Şeker İş Sendikası Başkanı ve Kadıoğlu köyü Muhtarı Ali Çufadaroğlu ise; “Kastamonu tarımında en önemli ürünlerden biri olan şekerpancarı hak ettiği yere getirilmelidir, burada asıl konu Şeker Fabrikasıdır. İlimizde tarıma dayalı sanayi anlamında kurulan ve üreticinin ürününü değerlendiren tek fabrika Kastamonu Şeker Fabrikası’dır. Sadece Kastamonu değil civar illerde de üretilen şekerpancarını alıp işliyoruz. 2018 yılında 206 bin ton şekerpancarı aldık. Ankara’dan, Çankırı’dan ve Kırıkkale’den şekerpancarı geliyor. Yılda en az 3-3,5 ay insan çalıştırıyoruz. Bunların hepsi bölge ekonomisine bir katkıdır. Bir dekar şekerpancarı bahçesi üç dekarlık orman alanının sağladığı oksijeni sağlar. Küspesi hayvan yemi olarak kullanılır. Üç yıl önce Devrekâni de üretimimiz 20 bin ton iken arazi toplulaştırmasından sonra 60 bin tona çıktı. Bu seneki üretim yaklaşık 95 bin ton olarak beklenmektedir. İnanıyorum ki bir kaç yıl içerisinde Devrekâni şekerpancarının merkezi olacaktır. Şeker Fabrikası da şekerpancarı da bizim. Devletimiz, çiftçimiz köylümüz hepimiz şekerpancarına sahip çıkmalı. Devletimiz şekerpancarını desteklemeli. Kastamonu bu konuda özel statüye alınmalı. Benim hedefim ve amacım budur” diye konuştu.

Toplantının devamında hazırlanan plan ile Kastamonu tarımındaki mevcut durum, güçlü ve zayıf yönler, geleceğe yönelik hedef ve stratejiler ana başlıkları altında incelendi. Tüm bu çalışmalar doğrultusunda Kastamonu tarımının gelecek vizyonunu ortaya koymak için yapılması gerekenler ana başlıkları ile belirlendi. Hazırlanan sonuç bildirgesi üzerinde gerekli çalışmalar yapılarak temenni ve dileklerin alınmasından sonra toplantı tamamlandı.

İlgili Terimler :
TemaFabrika