Dolar : Alış : 5.3429 / Satış : 5.3526
Euro : Alış : 6.0908 / Satış : 6.1018
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu2°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8033 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

Şeyh Şa’ban-ı Veli Haftası, uluslararası boyut kazandı

25 Nisan 2018 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Şeyh Şa’ban-ı Veli Haftası, uluslararası boyut kazandı
Şeyh Şa’ban-ı Veli Haftası, uluslararası boyut kazandı

Vali Yaşar Karadeniz başkanlığında 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Komisyon Toplantısı dün gerçekleştirildi.
Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Vali Yardımcıları Ünal Kılıçarslan, Vedat Yılmaz, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, ilçe belediye başkanları, kurum, kuruluş amirleri ile STK temsilcileri katıldı.
“KENDİLİĞİNDEN SALONLAR DOLMALI”
Toplantının ilk aşamasında Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bir sunum gerçekleştirildi. Sunumun ardından komisyon toplantısını yöneten Vali Yaşar Karadeniz; “Artık Türk Dünyası Başkentliği’nin yarısına yaklaşıyoruz. Kalan süreyi daha iyi değerlendirme için karşılıklı istişare de bulunmak amacıyla bu toplantıyı organize ettik. Hem Kastamonu’daki etkinlikleri sürdürürken, hem de Kastamonu dışındaki tanıtımına bundan sonra daha yoğun bir şekilde ağırlık vermek durumundayız. Böylelikle bu etkinlikten ilimiz adına istediğimiz kazanımı elde edebilelim. Kastamonu’da daha önce yapılan anketler var. Bu anketlerde en çok serzenişte bulunan konulardan birisi de sosyal faaliyetlerin azlığı. Aslında bu faaliyetler bu yıl içerisinde ilimizde dolu dolu var. Belki de Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayacak kadar var. Eğer anketlerde çıktığı gibi gerçekten böyle bir ihtiyaç varsa katılımın yüksek olması gerekir. Herkesin ilgi alanına hitap eden etkinlikler var. Herkes kendi ilgi alanı olan programa katılsa dahi yeterli olacağını düşünüyorum. Halkımızın zamanını iyi ve verimli geçirmesi adına da bu etkinliklerin bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Salonlar doldurulmak istenilince dolduruluyor. Fakat bu tercih edilen yöntem bana göre gerek kalmamalı. Kendiliğinden bu salonlar dolmalı. Kastamonulular kendiliğinde bu işe sahip çıkmalı” dedi.
“ÇEVREDEN DESTEKLEMESEK PROGRAMLAR BOŞ GEÇECEK”
Belediye Başkanı Tahsin Babaş: çok ciddi faaliyetler gerçekleştirdiklerini ifade ederek; “Açılış programımızı Kültür ve Turizm Bakanımız ve Başbakanımız çok beğendi. Bu zamana kadar yapılan programların en iyisi olduğu söylediler. Çok düşük maliyetlerle çok güzel işler yaptık. Açılışını bir organizasyon şirketine verseydik maliyeti 20 milyon TL’nin üzerindeydi. Ama biz Valiliğimiz, Kültür Müdürlüğümüz ve Belediyemizle beraber çok düşük maliyetlerle bu işi gerçekleştirdik. 1 milyon TL gibi bir para harcadık. Tek istediğimiz programlarına katılımcı bulmakta zorlanıyoruz. Çevreden desteklemesek programlar boş geçecek. Bu konu da biraz duyarlı olmak istiyoruz. Herkesi arayıp bir yerlere çağırmak sizleri de bizleri de yoruyor. Programlar için ekip oluşturmalıyız. Sivil toplum örgütlerimiz, kurumlarımız olsun katılım sağlarlarsa iyi olur. Özellikle Mayıs ayı ilk haftası gerçekleştireceğimiz 27’nci Uluslararası Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli ve Kastamonu Evliyaları Anma Haftası programlarında çok katılım bekliyoruz. Bize söylenen programlardan vatandaşın haberi olmadığını duyuyoruz. Bu konu da bir çalışma yapmalıyız. Müzikal komedi olduğu zaman hoparlörlerden ve sosyal medyadan bildirdik, davetiye de dağıttık. Geniş katılımlı programlar hem televizyonlarda hem de sosyal medya da yer buluyor. Çok dolu dolu programlar hazırladık, destek bekliyoruz” diye konuştu.
“500 BELEDİYENİN İLİMİZE GELMESİ, ÇOK BÜYÜK BİR TANITIMDIR”
İlimizde gerçekleştirilecek Tarihi Kentler Meclisi toplantısına da değinen Başkan Babaş; “Önemli ve çok büyük programlarımızdan birisi ise 11 ile 13 Mayıs arasındaki Tarihi Kentler Birliği Meclis Toplantısı’dır. Toplantıya bir Bakanda katılabilir. Çevre ve Şehircilik Bakanımızın gelme durumu var. Kastamonu’nun tüm özellikleri tanıtılacak. Yaklaşık 500 belediye katılacak. Toplantımızı ÇEKÜL ile beraber düzenliyoruz. Ilgaz’da gerçekleşecektir. Ilgaz’da seminer ve konferans kısmı yapılacak. Toplantının yemek bölümü ise şehir merkezinde olacak. 500 belediyenin ilimize gelmesi, çok büyük bir tanıtımdır” ifadelerini kullandı.
“ARNAVUTOĞLU ALİ PEHLİVAN’I ANLATAN BİR SEMPOZYUM YAPILACAK”
Birlik ve beraberlik içinde çalışmalar yürütüldüğü takdirde sorun yaşanmayacağını vurgulayan Başkan Babaş; “Geçen sene yaptığımız Kitap Günleri, bu sene de yapılacaktır. Kuzeykent Pazar Yeri’nde fuar sistemi ile gerçekleşecektir. Arnavutoğlu Ali Pehlivan’ı anlatan bir sempozyum yapılacak. Hem mezarı başında da program olacak. Kastamonu ve Türkiye tarihine mal olmuş davulcu Karayılan’ı anacağız. En önemli programlarından birisi de Ramazan programıdır. Kastamonu Belediyesi olarak tüm mahallelerde Ramazan programı yapıyoruz. Yaklaşık 60 bin kişi iftar programına katıldı. Merkezde bin kişilik çadırımız, İstiklal Parkı’mızda 250 kişilik çadırımız, Kuzeykent Pazar Yeri’nde 250 kişilik çadırımız olacak. Talebe göre 500 kişiye çıkacağımız çadırımız olacak. Ortalama kişi sayımız 100 bin oluyor. İftarlarımızda Türk Dünyası Kültür Başkentliği vurgulanacak” diyen Başkan Babaş, programların duyurulması için mesaj sisteminin kullanılacağını belirtti.
“ŞEYH ŞABAN-I VELİ HAFTASI ULUSLARARASI BOYUT KAZANDI”
Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı Başkanı Doç. Dr. Muharrem Avcı, 27’nci Uluslararası Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli ve Kastamonu Evliyaları Anma Haftası programları hakkında bilgi vererek; “Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu Evliyalarını Anma Haftası 26 yıldan beri yapılmaktadır. Türk Dünyası Kültür Başkenti Lansman Toplantısı’nda Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş etkinliklerin artık Bakanlık nezdinden yapılacağını ifade etmişti. Çabalarımız sonucunda amaçlarımızın bir tanesine ulaştık. Biz elimizden geldiğince çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu sene 27’nci Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu Evliyalarını Anma Haftası uluslararası boyut kazandı. Valimiz Yaşar Karadeniz’in talebi doğrultusunda tema eklendi. Bu seneki tema Tevazu oldu. 4-5-6 Mayıs tarihleri arasında hem il merkezinde hem de ilçelerimizde çeşitli etkinlikler yapılacak. Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri’nin en güzel sözlerinin olduğu taklar hazırlanacak. Sözlerden derlenen taklar Şeyh Şaban-ı Veli Caddesi üzerine asılacak” dedi.
“2 MİLYON TL’LİK KAYNAK ŞEYH ŞABAN-I VELİ’NİN TANITIMINA KULLANILACAK”
KUZKA Genel Sekreteri Vekili Dr. Serkan Genç’te çalışmalar hakkında bilgi vererek; “Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu Evliyalarını ulusal ve uluslararası arenada daha fazla tanıtmak amacıyla Başbakanlık Tanıtma Fonu’ndan 2 milyon liralık kaynak gönderildi. Gelen 2 milyon liralık kaynak tamamen Şeyh Şaban-ı Veli Hazretlerinin tanıtımı için kullanılacak. Hayata geçirilen proje sayesinde televizyon reklamları, sosyal medya reklamları, çizgi filmler, uluslararası sempozyumlar hazırlanacak ve hazırlanacak etkinlikler yıl boyunca ulusal ve uluslararası basın kuruluşları tarafından servis edilecek. Mayıs ayı içerisinde çalışmanın yetişmesini öngörmüştük fakat yetişmedi. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı olarak tanıtım faaliyetlerimiz 21 Mayıs itibariyle başlayacak” diye konuştu.
“SADECE 1 TANE KOKARTLI REHBERİMİZ VAR”
Toplantının sonunda ilimizdeki kokartlı turizm rehberliği sıkıntılarına da değinen Vali Yaşar Karadeniz; “Kültür ve Turizm Bakanlığı, kokartlı turizm rehberliği düzenlenme görevi kendilerine ait olduğu için Halk Eğitim Merkezleri bu kursu düzenlememeleri konusunda bir görüşü var. Bu konuya da Rehberler Odası’nın da başka kurumların kurs düzenlemesine karşı tepkileri var. Biz şu anda elimizdeki mevzuata göre hareket etmekte yükümlüyüz. Fakat ilimiz rehberlik açısında dezavantajlı durumda. Bildiğim kadarıyla ilimizde sadece 1 tane kokartlı rehberimiz var. O da Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’müz bünyesinde çalışıyor. İkinci bir rehberimiz yok. Bu da ciddi bir handikap. Burada temel problemde şu. Çünkü Kastamonu turizm turlarının başlangıç noktası değil. Turizm turları başladığı noktalardan rehberlerini alıp yola çıkıyor. Dolayısıyla Kastamonu’dan rehber alma ihtiyacı hissetmiyor. Bu istihdam edilebilirlik sorunu ile de ilgili bir sorun. Üretebileceğimiz çözümlerde de mevzuat karşımıza çıkıyor. Bugünkü toplantıda bundan sonra halka duyurunun farklı kanallar üzerinden yapılması yönünde kararda hem fikiriz. Bundan sonra o kanalları ele alalım” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika