Dolar : Alış : 5.5398 / Satış : 5.5497
Euro : Alış : 6.1414 / Satış : 6.1524
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu26°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8186 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

“Sorularımıza cevap bekliyoruz”

08 Ocak 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»“Sorularımıza cevap bekliyoruz”
“Sorularımıza cevap bekliyoruz”

CHP İL BAŞKANI HİKMET ERBİLGİN;

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Hikmet Erbilgin, dün il binasında basın toplantısı düzenleyerek gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Değerlendirmelerinde Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a, geçtiğimiz günlerde sorduğu soruları yineleyen Erbilgin, sorunların net olduğunu ve cevap beklediklerini söyledi.

Erbilgin, Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın cevap vermek yerine geçiştirmeyi tercih ettiğini ifade ederek; “Politika, iktidarın ve gücün kime ait olduğunu belirler, gerçeğin kime ait olduğunu değil. Bu kapsamda Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Belediye Meclis toplantısında bazı açıklamalarda bulundu. Bu nedenle bazı sorularımızı tekrarlama ve gündeme yeni konular ekleme ihtiyacı duyduk. Özellikle kirli siyaset yapılıyor açıklamasını hemen iki kelimeyle cevaplamaya çalışalım. Bizim nazarımızda kirli siyaset belediye imkanlarının kime peşkeş çekildiği ile ilgilidir. Belediye imkanlarından Belediye Meclis üyelerinin ne kadar faydalandırıldığı ile ilgilidir. Dolayısıyla Belediye Başkanı Tahsin Babaş, halkın hissiyatını yakalayabilme adına ve muhalefeti de köreltebilmek adına kirli siyaset gibi bir kavramdan medet umuyor. Dolayısıyla bu kirli siyaset kavramının yeniden tartışılması gerekiyor. Ben Sayın Babaş’a tüm Kastamonu adına ve ona oy verenler adına sorularımı tekrarlıyorum. Kendisi çok net sorularımıza cevap vermek yerine geçiştirmeyi tercih ediyor” diye konuştu.

“TEKRAR SORUYORUZ”

Daha önce sorduğu soruları yineleyen Erbilgin; “Tekrar soruyoruz; İnebolu yolu üzerindeki yaklaşık 11 bin metrekare yüzölçümüne sahip parselin 20 milyon TL’den ihaleye çıkarılıp, daha sonraki ihalede 10 milyon TL’ye satıldığı doğru mudur? İhaleyle işletmecisi belirlenen Kastamonu Belediyesi Küresel Et Kombinası hangi şart ve yöntemlerle başka bir işletmeciye devredilmiştir? Hepkebirler Mahallesi’nde (Mahkemealtı) iki katlı bina değerinin çok üzerinde Kuzeykent’te Bahçeşehir Koleji yanında kupon bir arsa ile takas edilmiş midir, takas edilen bu parselin üzerine 89 dairelik bina yapılmış mıdır? Keseri hep kendinize mi yonttunuz? Birinci derece akrabalarını işe aldığınız Belediye Meclis üyeleri kimlerdir? Hayır yoktur, CHP İl Başkanı yalan söylüyor da diyebilir. Ya da çalışanlar şunlardır diyebilir. Siyasi etik gereği kanunen yasaklanmış olmasına rağmen Belediye Meclis üyeleriyle Kastamonu Belediye Başkanlığı’nın dolaylı olarak ticari ilişkileri oldu mu?” dedi.

“MHP’NİN TAVRI BERBER’İN Mİ YOKSA AYDIN’IN MI TAVRIDIR?”

Erbilgin, MHP İl Başkanı Yüksel Aydın ile Belediye Meclisi MHP Grup Başkanı Muzaffer Berber’in farklı söylemlerde bulunduğuna değinerek; “Körler sağırlar birbirini ağırlar misali, MHP’nin Belediye Meclisi Grup Başkanı Muzaffer Berber şöyle bir açıklama yapıyor; ‘Her türlü kararın arkasındayız. Bir il başkanı bizim için bunları söyledi. Mesele memleket meselesi, mesele millet meselesi’ Ben her şeyden önce sayın Muzaffer Berber’e bir hatırlatma yapmak istiyorum. Bu memleket bizlerin de memleketi, bizler de çok seviyoruz. Bu vatan bizim de vatanımız. Vatan millet gibi kutsal kavramlarla siyaset yapmayı bir kenara bırakmaları gerekiyor. Aynı MHP’nin grup başkanı bu açıklamayı yaparken, MHP’nin İl Başkanı Yüksel Aydın ise ‘Hatalar var. Onaylayamayız. Bizim Belediye Meclis üyelerimizin de kararlar altında imzaları var. İmza atmışlarsa onlar da yanlış yapmıştır. Yanlış yanlıştır’ diyor. Şimdi MHP’nin yönetici ve üyeleri Muzaffer Berber’e mi inanacak, yoksa Yüksel Aydın’a mı inanacak? Buna bir cevap vermeleri gerekiyor. MHP’nin tavrı Berber’in mi yoksa Aydın’ın mı tavrıdır? Bizler MHP’ye gönül veren seçmenleri bu kafa karışıklığından kurtulmaya çağırıyoruz. Sandıkta CHP’de birleşip bu şehri hep birlikte ayağa kaldırmaya çağırıyoruz. Mesele artık parti meselesi değil memleket meselesidir. Bu şehrin daha iyi yönetilmesi gerekiyor. Daha iyi şeyler yapılması gerekiyor. Dolayısıyla Belediye Meclisi grup başkanı ile il başkanının kafa karışıklığından MHP seçmeni bir an önce kurtulmalıdır. CHP desteklenmelidir diyoruz. Artık mesele parti meselesini çoktan aşmıştır” ifadelerini kullandı.

“ESAS DENETİMİ SEÇMEN YAPAR”

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, asıl denetimi seçmenin yapacağını söyleyerek; “Tahsin Babaş çok önemli şeyler söylüyormuş edasıyla halkı kandırmaya devam ediyor. ‘Belediye açık isteyen gelsin denetlesin’ diyor. Belediye’yi denetleyecek kurumlar kanunlarca belirlenmiştir. Bir aldatmaca yapıyor. Seçmeni ve halkı kandırıyor. Belediye’ye denetleyecek kurum Sayıştay’dır. Sayıştay, 2015 yılında Belediye’yi denetlemiş ve önemli kusurlar bulmuştur. Bunla ilgili açıklamalar yapıyoruz, Sayın Babaş hiç cevap vermiyor. Gelin denetleyin diyor. İktidarın güdümünde olduğunu düşündüğümüz hukukta Sayıştay her şeye rağmen Kastamonu Belediyesi’nin eksiklerini rapora dönüştürmüştür. İlçe başkanları toplantısında üç soru yönelttim Sayıştay raporuyla ilgili ama cevap vermedi.  Sayın Babaş yalan söylüyor. Sayıştay yeniden denetlediğinde yeniden göreceğiz. Ancak esas denetimi 31 Mart’ta Kastamonulu seçmenler yapacak. Tahsin Babaş şu anda görevdeki belediye başkanıdır. Bugüne kadarki tüm çalışmalarıyla 31 Mart’ta bir güvenoyuna gidiyor. Biz diyoruz ki Kastamonu’yu hak ettiği gibi layıkıyla yönetmemiştir. Seçmenin takdiri bizim kabulümüzdür. Esas denetimi seçmen yapar. Ama Sayıştay raporlarına yansımış konularla ilgili Sayın Babaş bu şehre karşı sorumluluk taşıyorsa, seçmene saygısı varsa açıklama yapmak zorundadır. Buradan kendisine hatırlatıyoruz. Karşılıksız çıkan çeklerin muhasebe kayıtlarından çıkarıldığı, KDV hesabına kaydedilmemesi gereken tutarların kaydedildiği, Kastamonu Belediyesi’nin mülkiyetinde olan belediyeye tahsis edilmiş veya belediyenin tahsis ettiği taşınmazların muhasebe kayıtlarına alınmadığı, katkı paylarının yanlış hesaba kaydedildiği, bütçeyi oluşturan cetvellerde eksiklerin bulunduğu, belediye şirketi üzerinden niteliklere uymayan araç kiralandığını Sayıştay zaten denetlemiş ve bulmuş. Neyin yiğitliğini yapıyor? Gelin denetleyin söylemleri tamamen popülist söylemlerdir” cümlelerini kullandı.

“BAKAN ZİYARETLERİ SEÇİM PROPAGANDASI OLACAKTIR”

Erbilgin; “Bu arada Çevre Şehircilik Bakanı ilimizi ziyaret etti. Bakan ziyaretlerinden mutluyuz. Ancak bakanların iktidar tarafından vaatçi olarak görevlendirildiği görülüyor. Atanmış bakanlardır. AKP genel merkezi adına Türkiye’yi gezecekleri anlaşılıyor. Bu şehre yapılacak her türlü yatırımdan bizler mutlu oluruz. Ancak önümüzdeki günlerde daha net göreceğiz ki, Bakan ziyaretleri daha çok bir seçim propagandası olarak ortaya çıkacaktır” dedi.

“İL YÖNETİMİMİZ FERDİ KARGILI İSMİNİ GENEL MERKEZE BİLDİRMİŞTİR”

Son olarak adaylık noktasında açıklamalara değinen Erbilgin; “Merkez belediye başkanlığı ile ilgili olarak daha önce İYİ Parti İl Başkanlığı’na yaptığımız ziyarette de açıklamalarda bulunmuştum. Biz il başkanları ile iyi niyet çerçevesinde görüşmeler yapıyoruz. Ancak ilde ittifak olup olmayacağı yönündeki nihai karar genel merkezlerindir. Bu konuda iki parti genel merkezinin karşılıklı oluşturduğu komisyonlar karar verecektir. CHP olarak bizler genel merkezimize aday olarak görmek istediğimiz kişilerin isimlerini bildirdik. İYİ Parti de mutlaka bildirmiştir. Komisyonların kararının ardından ittifak adayı açıklanacaktır. Bu resmi söylemlerin dışındaki tüm açıklamalar seçime müdahale etme gayretidir. Yetkili olanlar il başkanlarıdır. Partimiz açısından il yönetimimiz Ferdi Kargılı ismini genel merkeze bildirmiştir. Milletvekilimizin adı da adaylık için geçmiştir. Milletvekilimiz ile ilgili olarak bizler bir karar alamayız. Ancak genel merkezin gündeminde ve önünde Milletvekilimiz Hasan Baltacı ile ilgili de bir seçenek vardır. Şu anda değerlendirme devam ediyor. İsimlerden önce şunu söyleyebilirim ki; CHP Kastamonu’yu yönetmeye hazırdır. Kastamonu’yla ilgili heyecanı ve projeleri vardır” ifadelerine yer verdi.

1xbet

mariobet

princessbet

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika