Dolar : Alış : 6.8519 / Satış : 6.8642
Euro : Alış : 7.7300 / Satış : 7.7439
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu29°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7890 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

Sürgünde geçen 75 yıl

08 Kasım 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Sürgünde geçen 75 yıl
Sürgünde geçen 75 yıl

Ahıska Türkleri Sürgünü’nün 75’inci yıldönümü münasebetiyle dün Kastamonu Bilgehan Bilgili Kütüphanesi’nde “Trende Solan Hayatlar” konulu konferans düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Ahıska Türkleri’nin yaşadıklarını anlatan sinevizyon gösterimi ile devam etti.

“TOPRAK ACISINI KEMİKLERİNDE HİSSETMİŞLERDİR”

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Kemale Şakirova; “Bize anneanne, babaanne, dedelerimizin masal şeklinde anlattıkları sürgün hikayeleri, kiminin genç, kiminin çocuk yaşta yaşadıkları hayat, olaylar uzak bir masal gibiydi. Fakat biz büyüdükçe bu masallar iliklerimize kadar işledi. Bu yük giderek daha da ağırlaşmaya başladı. Müslüman ve Türk olmanın bedelini biz yıllar öncesinde ödemeye başladık. Bu zulüm 1829 Edirne Antlaşmasıyla ve bizim akıbetimizin tamamen Ruslara kalmasıyla, periyodik olarak katliama, sürgüne, toplumun baskıya kalması 1944 yılında nihai zaferine ulaştı. 14 Kasım 1944 günü o acı zulüm yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Ondan sonra dünyaya yayılan Ahıska Türkleri gittikleri ülkelerde halka uyum sağlamakla beraber, hep vatan ve toprak acısını kemiklerinde hissetmişlerdir. Türkiye Devletine bize iskan ve eğitim anlamında verdiği desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“600 BİN AHISKA TÜRKÜ ANAYURTLARINDAN SÜRGÜN EDİLMİŞLERDİR”

Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mehmet Atalan, Sovyet Rusya’nın yayılımcı politikasının Ahıska Türkleri’ni çok derinden etkilediğini söyleyerek; “Ahıska Türkleri’nin topraklarına Sovyetler Rusya tarafından el konulmuştur. Ahıska Türkleri kendi topraklarından sürgün edilmişlerdir. Rusların zorla uyguladığı bu göç ve sürgün politikaları bu topraklar üzerindeki potansiyel Türk birliğine engel olabilmek amacı taşımıştır. Sovyet yönetiminin altında yaşayan Ahıska Türkleri ise, her zaman kendini Anadolu Türkleri’ne, dolayısıyla Türkiye’ye daha yakın hissetmişlerdir. Dil ve din birliğinin olması Rus işgali altında yaşayan Ahıska Türklerinin daha çok Türkiye’ye gelmelerine neden olmuştur. 2’nci Dünya Savaşı’nda Stalin’in tehlikeli gördüğü Ahıska Türkleri 1944’ün Kasım ayında Orta Asya’ya sürülmüş, Sovyetler Birliği’nin son yıllarına kadar bu bölgede yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Bu dönemlerde Ahıska Türklerine Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan devletleri kucak açmışlardır. Günümüze kadar 600 bin Ahıska Türkü anayurtlarından sürgün edilmişlerdir. Ahıska Türkleri bugün göçmen olarak, 15’e yakın ülkede yaşamaktadırlar. En kalabalık oldukları ülkeler ise, Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan ve Kırgızistan’dır. Ahıska Türkleri nedensiz bir şekilde anayurtlarından sürgün edilmiş ve vatanlarına asla dönememişlerdir. Bu durum günümüz dünyasında tam bir insan hakları ihlalidir. Ahıska Türkleri sürgüne rağmen, dünyadaki varlıklarını, örf, âdet ve inançlarından hiçbir şekilde ödün vermeden devam ettirmiş ve yüreklerinin bir yerlerinde vatan özlemini hep hazır tutmuşladır. Ahıska Türkleri geniş bir alana sürülmelerine ve buna bağlı olarak geniş bir coğrafyada yaşamalarına rağmen, Türklüklerinden hiçbir şey kaybetmemiş ve bugüne kadar kendi bünyelerinde Türk adını yaşatmasını bilmişlerdir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Dr. Azad Dedeoğlu ve Dr. Elşan İzzetgil konferansı gerçekleştirdi.

İlgili Terimler :
TemaFabrika