Dolar : Alış : 3.7967 / Satış : 3.8036
Euro : Alış : 4.6385 / Satış : 4.6469
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu1°CKar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7088 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

Tarihin ihtişamı gün yüzüne çıkıyor

10 Ekim 2017 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel » Tarihin ihtişamı gün yüzüne çıkıyor
Tarihin ihtişamı gün yüzüne çıkıyor

Kefeli, Atabey ile İbn-i Neccar ve Bakırcılar Çarşısı’nın cehresini değiştirecek olan 193 adet tescilli ve tescilsiz binanın cephe iyileştirme projesinin yapım sözleşmesi Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın makamında imzalandı.
Belediye Başkanı Tahsin Babaş, kültürel ve tarihi alanda gerçekleştirilecek en kapsamlı projelerden biri olarak lanse ettiği Bakırcılar Çarşısı ile 2’nci Etap Sokak Sağlıklaştırma ve Cephe İyileştirme projelerinin Kastamonu’nun geleceğini aydınlatacağını vurgulayarak Dünya Kültür Miras Listesi hedefine emin adımlarla ilerlediklerini söyledi.
7 MİLYON 553 BİN LİRALIK PROJEDE İMZALAR ATILDI
Göreve geldiği günden bu tarafa ‘Güçlü Kastamonu’ hedefi doğrultusunda modern şehircilik ve sosyal projelerin yanı sıra ‘vizyon projem’ diyerek Kastamonu’nun saklı hazinesi olan tarihini gün yüzüne çıkartmak adına büyük adımlar atan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, 7 milyon 553 bin 580 liralık Bakırcılar Çarşısı ile 2’nci Etap Sokak Sağlıklaştırma ve Cephe İyileştirme projesinin yapım sözleşmesine imzayı attı.
193 ADET YAPININ CEPHE İYİLEŞTİRMESİ YAPILACAK
Bakırcılar Çarşısı ile 2’nci Etap Sokak Sağlıklaştırma ve Cephe İyileştirme projesinin yapım ihalesini alan Boğaziçi Kent Yapı Turizm İnşaat Taşımacılık Ticaret ve Sanayi Limitet Şirketi yetkilileriyle yapım protokolünü imzalayan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, proje kapsamında 193 adet tescili ve tescilsiz binada cephe iyileştirme yapılacağını vurguladı.
“KASTAMONU’NUN GELECEĞİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
Kastamonu’nun geleceğinin kültüründe ve tarihinde saklı olduğunu yineleyen Belediye Başkanı Tahsin Babaş; “Kastamonu’muzun geleceği için çalışıyoruz. Bu projeler ilimizin geleceği için çok önemli. Bugün 2’nci Etap Sokak Sağlıklaştırma ve Bakırcılar Çarşısı Cephe İyileştirme yapım sözleşmesini imzaladık. İnşallah bu proje ve bunun gibi diğer projelerimiz Kastamonu’nun gelecekte önünü açacaktır” ifadelerini kullandı.
“5 MİLYON TL HİBE DESTEĞİ ALDIK”
2’nci Etap Sokak Sağlıklaştırma ve Bakırcılar Çarşısı Cephe İyileştirme projelerinin Kalkınma Bakanlığı’nın Güdümlü projeler kapsamında KUZKA kanalıyla 5 milyon TL’lik hibe aldığını da vurgulayan Babaş, Kalkınma Bakanlığına ve KUZKA yetkililerine teşekkür etti. Her iki projenin de en geç 16 Nisan 2019 tarihinde tamamlanacağının altını çizen Başkan Babaş; “İhaleyi alan firmamız bu tarihten önce işi teslim edecektir. Tarihi Kent Merkezi’nde Kültür ve Geleneksel Üretim Temelli Turizm Cazibe Alanı yapım işi en geç 550 günde tamamlanacaktır. Bizler bu projeyi çok önemsiyoruz. Bundan ötürü ciddi bir çalışma yapılacak. Bizlerde yapılan işleri saniye saniye takip edeceğiz” dedi.
EKİM AYI İÇERİSİNDE HARÇ KOYMA TÖRENİ YAPILACAK
Bakırcılar Çarşısı ile 2’nci Etap Sokak Sağlıklaştırma ve Cephe İyileştirme projesinin kültür ve turizm alanında tek seferde yapılan en kapsamlı proje olduğunun da altını çizen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, harç koyma töreninin ekim ayı içerisinde yapılacağını söyledi. 2’nci Etap Sokak Sağlıklaştırma ve Cephe İyileştirme projesinin rölöve ve restorasyon projelerini Kastamonu Belediyesi bünyesindeki uzman ekiplerin yaptığını Bakırcılar Çarşısı’nın ise rölöve ve restorasyon projesinin İstanbul Teknik Üniversitesi ve Kastamonu Belediyesi ekiplerinin birlikte projelendirdiğini de hatırlatan Başkan Babaş; “Bizim kültürümüze ve tarihimize ne kadar değer verdiğimiz buradan belli oluyor. Bu işler için kurduğumuz uzman ekiplerimiz mesai mefhumu gözetmeksizin çalışıyor. Kastamonu Belediyesi’nde böyle bir ekibin bulunması da ilimiz adına bir şanstır. Hedefimiz Dünya Kültür Miras Listesi’ne Kastamonu’muzun ismini yazdırmaktır. Bu yolda millete hizmet aşkıyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika