Dolar : Alış : 5.5398 / Satış : 5.5497
Euro : Alış : 6.1414 / Satış : 6.1524
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu26°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8186 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

Taş Baskı Makedonya’da tanıtıldı

11 Nisan 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Taş Baskı Makedonya’da tanıtıldı
Taş Baskı Makedonya’da tanıtıldı


Kastamonu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Elif Tarlakazan ve Araştırma Görevlisi Cihan Canbolat Erasmus programı kapsamında Makedonya Üsküp’te International Balkan Üniversitesi’nde bir dizi sanat etkinliği gerçekleştirdiler.

İlimize ait geleneksel baskı tekniği olan Taş Baskı Elif Tarlakazan’ın düzenlediği workshopla IBU Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü öğretim üyeleri, öğrenciler ve davetli konuklara tanıtıldı. Büyük ilgi gören etkinlikte konuklar Kastamonu’dan getirilen taş baskı kalıplarıyla kumaş ve bez çantalar üzerine baskı uygulamaları gerçekleştirdiler. Öğretim elemanları aynı zamanda birer kişisel açtılar. Dr. Öğr. Üyesi Elif Tarlakazan’ın toplam 20 eserden oluşan “Türkiye’den Makedonya’ya Mektuplar” isimli Posta Sanatı sergisi, Arş. Gör. Cihan Canbolat’ın toplam 20 eserden oluşan “Makedonya Hatıra Pulları” isimli pul tasarımları sergisi 2 Nisan 2019 tarihinde Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Sergi Fuaye Salonu’nda açıldı.

“HER TÜR TEKNİKLE YAPILABİLEN BİR SANAT TÜRÜDÜR”

Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Aleksandra Ristovska sergi açılışında, üniversiteleri adına ev sahipliği yapmaktan mutlu olduklarını ve böylesine farklı ve güzel etkinlikler için teşekkürlerini sunarak öğretim elemanlarına sergilerini tanıtmak üzere söz verdi. Dr. Öğr. Üyesi Elif Tarlakazan Posta Sanatı hakkında bilgi vererek; “Posta Sanatı; mektup zarfı üzerinde alıcı ve gönderici bilgileri, damga veya posta pulunun yer aldığı her tür teknikle (özgün baskı, dijital, kolaj vs.) yapılabilen bir sanat türüdür. Bu sergide Türk ve Makedon Kültürü’nün tarihi güzellerini posta zarfı üzerinde dijital teknik kullanarak uygulamak ve sizin beğeninize sunmaktan mutluluk duyuyorum. Dekan Hocamızın desteği ve ilgisi için teşekkür ediyoruz” dedi.

“PULLAR ÜLKENİN DEĞERLERİNİ YANSITIR”

Arş. Gör. Cihan Canbolat Pul Tasarımları Sergisi hakkında ise; “Pul tasarımları ülkeden ülkeye dolaşan ve kültürel aktarımı sağlayan önemli bir sanat dalıdır. Görsel mesaj taşıyan pullar ülkenin değerlerini yansıtır. Bu amaçla yola çıktığım çalışmalarımda Makedonya’nın bendeki izlerini yansıtmaya çalıştım. Makedonya’yı daha önceki ziyaretimde çektiğim fotoğrafları birer grafik ürününe dönüştürdüm” dedi.

BALKAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ İLE GÖRÜŞTÜLER Akademisyenler tarafından Türk Kültürü, şehrimizin sanatı ve Kastamonu Üniversitesi hakkında bilgilerin paylaşıldığı, uygulamalı etkinliklerle güzel, verimli ve kalıcı faaliyetler gerçekleştirildi. Öğretim elemanlar etkinlik kapsamında son olarak Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem ile bir görüşme gerçekleştirdi. Öğretim elemanlarıyla yapılan görüşmede Rektör Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem üniversiteler arasında yapılan anlaşmalar neticesinde Erasmus personel hareketliliğinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Görüşme sonunda Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem’e öğretim elemanlarımız tarafından hazırlanan tasarımlar takdim edildi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika