Dolar : Alış : 6.8432 / Satış : 6.8555
Euro : Alış : 7.6774 / Satış : 7.6912
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu30°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7890 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

Tıp Fakültesi’nde hedef 2018

06 Ocak 2016 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»Tıp Fakültesi’nde hedef 2018
Tıp Fakültesi’nde hedef 2018

Kastamonu Üniversitesi’nde düzenlediği basın toplantısında Tıp Fakültesi’nde her şeye sıfırdan başlayacaklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın, personelle ilgili konuya da değindi. Aydın; “Geçen haftalarda 35 tane memur, 24 tane akademisyen, bunlardan 19 tanesi öğretim üyesi, diğerleri asistan, uzman vs. bizde fiilen başlamış oldular. Bazıları yurtdışında olduğu için gelemedi. 5 yıl öncede söylediğimiz gibi öğretim üyelerinin bir kısmı Hacettepe Üniversitesi’nde kalmak üzere mahkemeye verdi. Birkaç tanesi şu ana kadar yürütmeyi durdurma kararı aldı gelmeyecekler. Bu zaten bizim de baştan da söylediğimiz belli olan bir durumdu. Biz hep sıfırdan başlayacağımızı söylemiştik.  Bugün itibari ile sıfırdan başlayacağız. Personel durumu bu. Yeterince boş personel kadromuz var. Öğretim üyesi kadromuz var. Biz yakında ilanlarımızı vereceğiz ve tıp fakültemizi şekillendireceğiz” şeklinde konuştu.

“HEDEFİMİZ 2018 YILINDA TIP FAKÜLTESİNİN ÖĞRENCİLERİNİ DE BURAYA GETİRMEK”

Adliyenin arkasında 30 dönümlük tıp fakültesi kampüsü bulunduğunu kaydeden Aydın, inşatların durumu ile ilgili de bilgiler vererek; “Oradaki inşaatların devrini daha yapmadık. Hacettepe Üniversitesi’ne ‘önce inşaatın tasfiyesini yapın öyle verin’ dedik. Biz almadan önce ne var ne yok, ne yapılmış diye tespit yapacağız. Ondan sonra teslim alıp, hemen inşaatlara hızlı bir şekilde başlayacağız. Önceliğimiz Tıp Fakültesi’nin morfoloji, idare binalarını bitirmek. Peşinden de hastaneye devam ederiz. İstediğimiz hızda bir destek alabilirsek hedefimiz, 2018 yılında tıp fakültesinin öğrencilerini de buraya getirmek”

“HASTANE İÇİN AFİLİASYON DÜŞÜNÜYORUZ”

Hastane çalışması için Bakanlıkla sözlü görüşmeleri yaptıklarını belirten Rektör Aydın, konuyla ilgili devlet hastanesi ile bir afiliasyon düşündüklerini dile getirdi. Aydın; “Kastamonu nüfus itibari ile Devlet Hastanesinin bir eğitim – araştırma hastanesine çevrilmesi,  üniversitemizle afiliye olması bize göre en uygun tarzdır. O noktada ön görüşmelerimizi yaptık. 1-2 hafta içinde afiliasyonla ilgili Bakanlıkta yönetmelik düzenlemeleri olacak. Onu bekliyoruz. Ondan sonra süratli bir şekilde ona geçeceğiz” dedi.

“ECZACILIK ve DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTELERİNİ DE KURACAĞIZ”

Hastane alanını sağlık kampüsü haline getireceklerini sözlerine ekleyen Aydın konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sağlık Yüksek Okulu’muzun fakülteye çevrilmesi kararı Bakanlar Kurulu’nda bekliyor. Yakında çıkar. Sonrasında da Eczacılık ve Diş Hekimliği Fakültelerini de kurma yoluna gideriz. Kastamonu’nun hasta sayısına, potansiyeline, nüfusuna baktığımızda Bakanlığın üniversite ile afiliasyonla bu işi götüreceği ne inanıyoruz. Poliklinikler dışındaki hastane binasını da yapıp, afiliasyonla onu da kullanacağız. Akademisyen sıkıntısı da çekeceğimizi de düşünmüyoruz. Keşke bunu 5 yıl önce başlatmış olsaydık. Bugün Tıp Fakültesi’ni bu şekilde konuşmuyor olacaktır. Burada faal her şeyi ile tam teşekküllü bir hastanesi ile öğrencileri ile bir tıp fakültesini devam ettiriyor olacaktık. O zamanda söyledik.  5 sene sonrada başlasak sıfırdan başlayacağız, 10 sene sonra da olsa sıfırdan başlayacağız dedik öyle de oldu zaten şu anda da sıfırdan başladık.”

“ŞEHİR 50 BİN ÖĞRENCİYE GÖRE HAZIRLANSIN”

2019 yılının Mayısı ayında görevinin son bulacağını hatırlatan Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın; “Gözümüz arkada kalmadan bir üniversite bırakmak istiyorum. Hedefim, patentleri, araştırmaları konuşulan, sistemi düzgün işleyen bir üniversite bırakmak. Temel araştırmaları yapacak laboratuvarımız da tam teşekküllü bir şekilde hazır. 2020’de öğrenci sayısı hedefimiz de 50 bin öğrenci. Ama bu 50 bini kaldıracak sokak, cadde lazım. Onun da hazırlığını yetkililer yapsınlar, sokakları, caddeleri binaları 50 bine göre hazırlasınlar” şeklinde konuştu.

“BİZ TÜRKİYE’NİN DAVOS’UNU KASTAMONU’DA KURABİLİRİZ”

Turizm alnında da iki çalıştay, uluslararası boyutta da bir turizm sempozyumu yaptıklarını ifade eden Aydın, turizmle ilgili konularda ve diğer konularda da isteyen herkese yardımcı olabileceklerini kaydetti.

“Üniversite teknik bilgi sunar, bilginin öncülüğünü yapar ama bir yatırımcı kuruluş değildir, uygulayıcı kuruluş değildir, uygulamada sadece küçük yatırımlar üretir. Sektörlerin önüne düşecek, sektörlerle o işi organize edecek, sivil resmi kuruluşlarımıza bizde yardımcı oluruz” diyen Rektör Aydın konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: “Bazı otelcilerimiz diyor ki ‘biz o 2 turizm Çalıştayı sonucunda iş kurduk, Çalıştaylar neden ses getirmiyor önünü kesiyorlar’ diyorlar bunu turizmciler söylüyorlar. Ilgaz, kanyonlar, şelaleler, Pınarbaşı, Şenpazar, Ilgaz, Küre Milli Parkları bir kombinasyon yapılıp takım çalışması halinde turizm adına güzel çalışmalar yapılabilir. Üniversite bu noktada her türlü yardımı yapıyor, yapacaktır. Üniversite çalıştay sonrası oluşturulan Kastamonu turizmi ile alakalı raporunu Çevre Şehircilik Bakanlığı da dahil olmak üzere tüm kuruluşlara verdi. Sektörlerden de güzel dönüşümler aldık. Bunu devam ettirmek isteriz. Biz üzerimizi düşeni yaparız ve yapmaya devam edeceğiz. Şu an turizmde ilerleme var ama daha hızlı ve güzel gelişmeler olabilir. Biz üniversite olarak yardım edin veya beraber çalışalım diyen herkesle beraber çalışıyoruz ve çalışırız da”

İlgili Terimler :
TemaFabrika