Dolar : Alış : 6.7917 / Satış : 6.8040
Euro : Alış : 7.4065 / Satış : 7.4198
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu18°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7890 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

Turizm için KÜ ile KUZKA el ele verdi

10 Nisan 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Turizm için KÜ ile KUZKA el ele verdi
Turizm için KÜ ile KUZKA el ele verdi


Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi ile KUZKA arasında dün Rektörlük makamında Turizm alanında işbirliği protokolü imzalandı.

Protokol imza töreninde konuşan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın; “Projemizin ana teması turizm. Kastamonu Üniversitesi şu anda Türkiye’deki ihtisas üniversitelerinden bir tanesidir. Ormancılık ve Tabiat Turizm alanında tek ihtisas üniversitesidir. İhtisas üniversitesi olma konusunda çalışmalar artık başlamıştır. Bizimde işbirliği yapacağımız ve en fazla çalışacağımız kuruluşların başında KUZKA gelmektedir. Projelerimizde en başta KUZKA olmak üzere kamu kuruluşlarımızla, özel sektörlerimizle hep beraber olacağız. Zaten ihtisasın ana hedefi de sektörlere fayda getirmek, sektörlerle alakalı ilerleme kaydetmektir. Hatta istihdam sağlayacak yeni iş alanları, araştırma geliştirme olabilecek sektörleri geliştirmektir. Bugün imzalayacağımız protokole öncülük eden projemiz 4 başlık altındadır. 1’ncisi kültür alışverişi, dolayısıyla Zamanda Yolculuk yani tarih. Kültür varlıklarımız oldukça iyi, bu hususta çalışacaktır. Diğeri Ruhani Yolculuk. Şeyh Şaban-i Veli ve Evliyalarla sembolize olan ve Kastamonu ismini bize her zaman hatırlatan İnanç Turizmidir. Bir diğeri Doğa Terapisi ve Maceraya Katıl. Zaten bizim ihtisas alanımızın 1’inci önceliğidir tabiat turizm. Bu manada da oldukça zengin bir tabiata sahibiz. Karadeniz’de en uzun sahile sahip olan Kastamonu’nun deniz sahilini de değerlendirecek bir projedir. Onun başlığı da Maviyle Dans’tır. Projede 2 bin 400 örnekle ve anketlerle çalışılacak. Devamlılığı olan bir proje. Bir defaya mahsus değil. Projede çalışacaklar bilhassa Kastamonu Üniversite Turizm Fakülteleri öğrencileridir. Bu çok önemli. Gençlerimizde bu projenin içerisinde olacaktır. Bu projeyle başlayacak olan çalışmalarımıza başka çalışmalarda eklenecektir. Bu manada fikir ateşlenmiştir. Bugün imzalanan protokol bundan sonra yapacağımız her iş için geçerlidir. Biz zaten beraber çalışma aşamasında sınır tanımıyoruz. Her çalışmayı da beraber yapacağız” dedi.

“MEMNUNİYET ARAŞTIRMASINI ÜNİVERSİTEMİZLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

KUZKA Genel Sekreter Vekili Serkan Genç protokolün hayırlı olmasını dileyerek; “İlimiz sahip olduğu tarihi ve kültürel mirası, doğal güzellikleriyle önemli bir potansiyele sahip. Bu potansiyeli de harekete geçirebilmek için kurumlar arası işbirliğinin yapılması ve kurumların kendi sorumluluk alanındaki çalışmalarını diğer kurumlarla birlikte yürütmesi gerekmektedir. Turizm alanında Kastamonu’da birçok çalışma yapılıyor. Bunlardan bir tanesi de Turizm Eylem Planı çalışmasıdır. Turizm Eylem Planı, kısa, orta ve uzun vadeli olmak üzere 63 eylemden oluşuyor. 2018-2021 yılları arasını kapsıyor. Turizm Eylem Planının kısa vadeli çalışmaları kapsamında da Memnuniyet Araştırması yapılması mevcuttu. Bu eyleminde Kastamonu Üniversitesi ile ajansımızın sorumluluğu altında yürütülmesi ve hayata geçirilmesi planlanmıştı. Bugün yaptığımız işbirliği protokolü ile de Memnuniyet Araştırmasını üniversitemizle birlikte gerçekleştireceğiz. Bu çalışmalarımıza kısa vadede başlayıp, yaklaşık 5-6 aylık dönemde bu çalışmaları yürütüp, Eylül ayında bu çalışmaları tamamlamayı planlıyoruz. Raporla döneminden sonra Ekim ayı içerisinde bu araştırmanın sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmayı planlamaktayız. Bu Memnuniyet Araştırması ile ilimize gelen turist ve ziyaretçilerin hem nerelerden geldiği, gelir düzeyi gibi bilgileri edinmiş olacağız hem de ilimizden memnun olup olmadıklarına dairde bir araştırma gerçekleştirmiş olacağız. Ayrıca da ilimizin turizminin gelişmesi noktasında da onların beklentileri, görüş ve önerileri de bu analiz çalışmaları da ortaya çıkmış olacak. Sürdürülebilirlik anlamında da bu çalışmayı önümüzdeki yılda tekrarlayıp, turizm noktasında yaptığımız çalışmaların sahada yansımalarının nasıl gerçekleştiğini ve ne kadar ilerleme sağlandığını da ölçme imkanı yakalayacağız” diye konuştu.

İlgili Terimler :
TemaFabrika