Dolar : Alış : 5.7027 / Satış : 5.7130
Euro : Alış : 6.4086 / Satış : 6.4202
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu26°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8151 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

Türk bayrağını taşıyan Dragon Botu, Kastamonu’ya ulaştı

12 Mayıs 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Türk bayrağını taşıyan Dragon Botu, Kastamonu’ya ulaştı
Türk bayrağını taşıyan Dragon Botu, Kastamonu’ya ulaştı


Türk bayrağını deniz yoluyla “19 günde 19 Mayıs 2019” etkinliği kapsamında Samsun’a ulaştırmak üzere yola çıkan 15 kişilik Dragon Bot Ekibi, ulaştıkları ilimizde coşku ile karşılandı.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıkışının 100’üncü yılı onuruna düzenlenen “19 günde 19 Mayıs 2019” etkinliği kapsamında Türk bayrağını deniz yoluyla Samsun’a ulaştırmak üzere yola çıkan 15 kişilik Dragon Bot Ekibi, Cide’ye ulaştı. İstanbul’dan devraldıkları Türk bayrağını Kocaeli, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop sahillerinden 19 gün boyunca kürek çekerek Samsun’a götürmek üzere yola çıkan Dragon Bot Ekibi, ilçe protokolü ve vatandaşlarınca karşılandı.

“CUMHURİYETE DAYALI REFORMLARA ATILMIŞ İLK ADIMLARIDIR”

Düzenlenen törende konuşan Cide Kaymakamı Muhsin Duran Kalkan; “19 Mayıs 1919, bir toplumun esaret altında kalmaktan kurtaran Türk milletinin ulus olmaya yönelik algısını değiştiren yarınlarını aydınlatan çağdaş ve uygar bir yaşama yönlendiren ve sonuçta tam bağımsızlığını sağlayan büyük Türk ulusunun cumhuriyete dayalı reformlara atılmış ilk adımlarıdır. Gençlerimizi en iyi şekilde yetiştirerek kişilikli bir şekilde yarınlara hazırlayan uluslar geleceğe güvenle bakabilirler. Millet olmak, paylaşmak, sevgiyi çoğaltmak, acıyı azaltmak için millet olmak demektir. Bugün 100’üncü yılımızı kutladığımız milli mücadelede bu duyguları yürekten paylaşan dedelerimizin, ninelerimizin azmiyle zafere ulaştı. Yolunuz açık olsun diyoruz” diye konuştu.

“BUNU TÜM ŞEHİTLERİMİZ İÇİN YAPIYORUZ”

Daha sonra söz alan Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent Spor Kulübü ve Dragon Bot Ekibinin Antrenörü Zafer Benli de “Bizler arkadaşlarımızla birlikte 19 Mayıs 1919’un 100’üncü yıl anısına İstanbul Valimizden Türk bayrağını alıp 19 gün boyunca kürek çekerek 20 durak noktamıza uğrayıp bir bütün halinde Kurtuluş Savaşı gibi birliktelik olarak Türk bayrağımızı Samsun Valimize teslim ettik. Bunu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşları ve tüm şehitlerimiz için yapıyoruz. Sporcularımız 15 kişidir, dışarıdaki teknik ekiple birlikte toplam sayımız 26 kişidir. Dün Amasra’daydık, önümüzde 10 gün kaldı. Hava biraz bozuktu, bu yüzden çıkış yapamadık. Bugün limandan çıkarken de çok rüzgar vardı, denizde dalga vardı ama günümüze uymamız gerekiyor. Bir yandan da gittiğimiz yerlerdeki halkla ve protokol ile buluşmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

“BU BAYRAĞI SAMSUN’A KADAR GETİRMEYİ BAŞARACAĞIZ”

Galata’dan ilk çıktıklarında Karadeniz’den Marmara Denizine doğru bir akıntının olduğunu ve akıntının da büyük olduğunu söyleyen Benli; “Bu yüzden bize dragon ile kesinlikle bunu yapamaz dediler. Bizde biraz çekindik, çünkü İstanbul’da boğazda hiç kürek çekmedik. Akabinde de yük gemilerinin yaptığı büyük dalgalar var. Bot, normalde durgun suda yapılan 200 metre, 500 metre, 2 bin metre gibi yarışları olan bir spordur. Boğazda ilk gün çok zorlandık gelen dalgalardan ve akıntılardan dolayı. Ama kazasız belasız bunu tamamladık. Şile açıklarında bir rüzgar yedik, yeri geldi güneşli hava oldu. Suda bize yunuslar eşlik etti. Ama bizim burada döktüğümüz her damla ter ve zorluk bizi daha çok onurlandırıyor ve gururlandırıyor. Bunun onurunu yaşıyoruz. İnşallah teknik ekip ve 15 kişilik sporcu arkadaşlarımızla bu bayrağı Samsun’a kadar getirmeyi başaracağız” dedi. Konuşmaların ardından Dragon Bot ekibine çeşitli hediyeler verildi. Dragon Bot ekibi de protokol üyelerine Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı geminin maketini hediye etti. Ardından sporcular, horon çekerek kutlama yaptı. Akabinde halk oyunları ekibi de gösterilerini sundu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika