Dolar : Alış : 5.8518 / Satış : 5.8624
Euro : Alış : 6.5549 / Satış : 6.5667
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu24°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8131 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

Türkiye’de 7 erişkinden biri kronik böbrek hastası

08 Mart 2016 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Türkiye’de 7 erişkinden biri kronik böbrek hastası
Türkiye’de 7 erişkinden biri kronik böbrek hastası

Halk Sağlığı Müdürlüğü Dünya Böbrek Günü ile ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Her yıl Mart ayının ikinci Perşembesi’nin Dünya Böbrek Günü olarak kutlanıldığı belirtilen açıklamada; “Türk Nefroloji Derneği, Sağlık Bakanlığı’nın da desteğiyle böbrek sağlığı ve hastalıkları konusunda toplum bilincini artırmak, erken tanının önemini vurgulamak ve kronik böbrek hastalığının insan sağlığı ve ülke ekonomisi üzerindeki ağır yükü hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla 13 Mart günü ve haftasında çeşitli etkinlikler düzenlemektedir” dendi.

 

Kronik böbrek hastalığı hakkında bilgi verilen açıklamada şunlar ifade edildi: “Kronik böbrek hastalığı, böbrek işlevinin yıllar süren uzun bir dönemde ilerleyici kaybı ile karakterizedir. Böbrek işlevinin kaybı kritik bir düzeye ulaştığında böbrek yetmezliği gelişir ve vücudun tüm organlarını etkileyen ciddi sorunlar ortaya çıkar. Dünyada her 10 kişiden birinde böbrek hastalığı bulunmaktadır. Ülkemizdeki durum daha da kötüdür. Türk Nefroloji Derneği’nin yaptığı büyük bir tarama çalışması, Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığı bulunduğunu göstermiştir.”

 

KRONİK BÖBREK HASTALIKLI BİREYLERDE ÖLÜM RİSKİ GENEL TOPLUMDAN 10-30 KAT DAHA YÜKSEK”

 

Kronik böbrek hastalığının sonuçları hakkında bilgi verilen açıklamada; “Kronik böbrek hastalığı sıklıkla sessiz seyreder ve sinsi bir şekilde ilerler, özellikle erken evrelerde belirti vermeyebilir. Bu nedenle birçok hastaya zamanında tanı konulamaz. Teşhis edilemeyen kronik böbrek hastalığı iki önemli sonuca yol açar. 1-Böbrek işlevinin ilerleyici kaybı sonucu son dönem böbrek yetmezliği gelişmesi.Bu evreye ulaşan hastaların yaşamını sürdürebilmesi içindiyaliz veya böbrek nakli tedavilerinin uygulanması gerekir. Bu tedavilerin maliyeti oldukça yüksektir. Örneğin, ülkemizde sağlık bütçesinin yüzde 5’den fazlası sayısı 62 bin civarında olan son dönem böbrek yetmezlikli hastalar için harcanmaktadır. Özellikle eşlik eden kalp-damar hastalıklarına bağlı erken ölüm riski.Kronik böbrek hastalıklı bireylerde ölüm riski genel toplumdan 10-30 kat daha yüksektir. Kronik böbrek hastalığı erkendönemde saptanır ve uygun şekilde tedavi edilirse ilerlemesi engellenebilir veya yavaşlatılabilir ve yüksek ölüm riski azaltılabilir.Hastalığın tedavisi diyet ve bazı ilaçlardan oluşur. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa yararı o kadar fazla olur” ifadeleri yer aldı.

 

“RİSK ALTINDA OLAN HERKESİ BU BASTİ TESTLERİ YAPTIRMAYA DAVET EDİYORUZ”

Kronik böbrek hastaliğinin tanısı konusunda ise şu bilgiler verildi: “Kronik böbrek hastalığının tanısı oldukça kolay ve ucuzdur. Kanda kreatinin ve  idrarda protein ölçümü tanının büyük oranda konulmasını sağlar. Dünya Böbrek Gününde kronik böbrek hastalığı için risk altında olan herkesi bu basit testleri yaptırmaya davet ediyoruz.”

 

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Diyabetiniz var mı?

Kan basıncınız yüksek mi?

Kalp hastası mısınız?

Ailenizde böbrek hastası var mı?

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika