Dolar : Alış : 5.9371 / Satış : 5.9478
Euro : Alış : 6.5471 / Satış : 6.5589
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu10°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7890 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

Uluslararası toplantıda Dünya siyezi konuşacak

30 Ağustos 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Uluslararası toplantıda Dünya siyezi konuşacak
Uluslararası toplantıda Dünya siyezi konuşacak


Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, dün ilimize gelerek Vali Yaşar Karadeniz’i makamında ziyaret etti. Ziyarette Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu’da yer aldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yaz kampları kapsamında faaliyet gösteren Yolkonak Gençlik Kampı’nı ziyaret etmek için ilimize geldiğini söyleyen Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç; “Bakan Yardımcıları gençlik kamplarını ziyaret ederek, Bakanlıklarının faaliyetleri hakkında gençleri bilgilendirmeleri konusunda talimatlandırıldı. Bu talimat ve program çerçevesinde gençlik kamplarını ziyaret ediyoruz. Burada da Yolkonak Gençlik Kampı’nı ziyaret ettik. Gençlere gıda güvenirliliği hakkında bilgi verdik. Gıda ürünlerinde bir emek karşılığında, bir çaba karşısında sofraya geldiğini, bu gayret ve çabayı sarf eden insanlarımızı tanımamız ve bilmemiz, bu konudaki duyarlılığımızın ve hassasiyetimizin arttırılması gerektiğini anlattım. Çevre duyarlılığımızın artması gerektiğini söyledim. Ülkemizdeki tarım, hayvancılık, ormancılık ve su kaynaklarımız ile alakalı bilgiler aktardık. Tarımda faaliyet gösteren insanlarımızın yaş ortalaması 55’in üzerinde. Bu konuyla alakalı gençler ilgi gösterdiler. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yetkililerimizde kamp konusunda uzmanlaşmış. Değişik alanlarda etkinlikler yapıyorlar” dedi.

ULUSLARARASI BUĞDAY TOPLANTISI’NDA GÜNDEM SİYEZ OLACAK

Hacettepe Üniversitesi’nden bir öğretmen ile buğday alanında uluslararası bir firmanın yetkilisiyle görüştüğünü ifade eden Bakan Yardımcısı Tunç; “Önümüzdeki günlerde Uluslararası Buğday Toplantısı yapılacak. Dünyada buğday alanında uzman kişiler Türkiye’de toplanacak. Ülkemizdeki buğday çeşitlerinin tanıtılması ve bunlar ile ilgili yapılabilecek çalışmaların ele alınacağı çok önemli bir toplantı yapılacak. Bu toplantının birincil, en önemli maddesi siyez buğdayı olacak. Bu toplantıda buğdayın sağlıkla ilişkisi tartışılacak. Yüksek verimden ziyade, insan sağlığına etkisi konuşulacak. Tabi bunu insan sağlığı ile ilişkilendirdiğimizde siyez bir anda öne çıkıyor. Bu noktada bunlar konuşulacak. Siyez konusunda da pazarı ürkütmemek lazım. Fiyatında makul fiyatı aşmamak lazım. Tarımda bilişimin kullanılması ile alakalı da ciddi gelişmeler var. Onlarla üretimi analiz etmek mümkün. Kısa zamanda da bu gelişmeler kamuoyuna duyurulacak” diye konuştu.

“DESTEKLERLE YATIRIMI TEŞVİK EDİYORUZ”

İşletme tesisleri açılması için Bakanlık olarak destekler verdiklerini söyleyen Bakan Yardımcısı Tunç; “Bakanlık bu tür tesisler yapacak olan müteşebbislere destek verir. 2 türlü destek verir. Bir Kırsal Kalkınma Yatırımlarından yüzde 50 bir destek var. Birde IPARD kaynaklarından verilecek yüzde 70’lere çıkan destekler var. Ayrıca Sanayi Bakanlığı’nda yatırımcılara verilen kredi desteği var. Bu desteklerle yatırımı teşvik ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“HAYVANCILIK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ İÇİN KURULUŞ ONAYI ALINDI”

Devrekani’de Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi kurulması yönünde çalışmalar olduğunu söyleyen Vali Yaşar Karadeniz; “Devrekani’de Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi için kuruluş onayı alındı. Orada da yem üretimi aşamasından, işlenmiş hayvansal ürünlere kadar entegre bir sistem kurulacak. İlimiz açısından da tarım ve hayvancılık oldukça önemli. Büyükbaş hayvancılık konusunda da ülkemizde önde gelen illerden biriyiz. Ormancılığın başkentiyiz. Bakanlığınızla da görev anlamında iç içe olan bir vilayetiz. Burada geliştirilecek, tarım, hayvancılık ve ormancılıkla ilgili projeler ciddi bir alan bulacaktır. Siyez artık bizim markamız. Siyeze ciddi bir talep oluşmuş durumda. Talebin artmasıyla yükselen fiyatlar üretimi de arttırıyor. Önemli olan fiyat dengesini sağlamak. Üretim alanlarında iyi belirlenmesi önemli. Siyez tohumuyla her yerde ekilen ürün aynı mıdır? Bunların analiz edilmesi gerekir. Bu bizim açımızdan önemli. Ürünün gerçekten ne olduğunun her yerde ayrı ayrı tespit edilmesi uygun olacaktır. Özellikle gençlerimizin kamp alanlarını değerlendirilerek, Bakanlıklarımızın faaliyetleri hakkında bilgilendirilmeleri oldukça önemli” dedi.

İlgili Terimler :
TemaFabrika