Dolar : Alış : 5.7690 / Satış : 5.7794
Euro : Alış : 6.4202 / Satış : 6.4318
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu21°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8261 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

Üst solunum yolu hastalıkları artıyor

22 Aralık 2015 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Üst solunum yolu hastalıkları artıyor
Üst solunum yolu hastalıkları artıyor

26’ncı Bölge Kastamonu Eczacı Odası Başkanı Eczacı İ. Orkun Yılmaz, hava kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri konusunda açıklamalarda bulundu. Yılmaz konu ile ilgili olarak; “Hava kirliliği canlıların sağlığını olumsuz etkileyen en önemli sorunlardan birisidir. Tanım olarak hava kirliliği, havadaki yabancı maddelerin normalin üzerinde miktar ve yoğunluğa ulaşmasıdır” dedi.

“GÖZ, BURUN VE BOĞAZDA YANMAYA NEDEN OLMAKTADIR”

Kirli havanın insanlarda solunum yolu hastalıklarına sebep olduğunu belirten Yılmaz; “Kirli havada bulunan kurşunun kan hücrelerinin gelişmesini ve olgunlaşmasını engellediği; kanda ve idrarda birikerek sağlığı olumsuz yönde etkilediği; karbonmonoksit’in kandaki hemoglobin ile birleşerek oksijen taşınmasını aksattığı;  kükürtdioksit’in üst solunum yollarında kesin, boğucu ve tahriş edici etkisinin olduğu; formaldehit soluyan kişilerin yorgunluk, uyuklama, baş ağrısı, baş dönmesi, deri döküntüsü gibi sağlık sorunlarının olduğu bilinmektedir. Formaldehit, insanlarda kanser yapıcı maddeler arasında sayılmaktadır. Havada 0,1 ppm bulunduğunda, gözlerin sulanmasına, öksürüğe, nefes darlığına, hırıltılı solunuma, deri döküntülerine, alerjik tepkilere, göz, burun ve boğazda yanmaya neden olmaktadır. Hava kirliliğine neden olan etkenler 3 ana başlık altında toplanabilir. Bu etkenler, ısınmadan, motorlu taşıtlardan ve sanayiden kaynaklanan etkenlerdir” diye konuştu.

“ÜST SOLUNUM YOLU HASTALIKLARINDA ARTIŞ VAR”

Son yıllarda ilimizde genellikle üst solunum yolu hastalıklarında artış olduğunu söyleyen Yılmaz; “Hastane polikliniklerine başvuruların ve bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların fazlalığıyla görülmektedir. İlimizde Karaçomak Vadisi’nin doğu ve batı istikametinde yani şehrimizin giriş ve çıkışında yer alan endüstriyel tesislerin gerekli çevre tedbirlerini almaması, motorlu taşıt sayısının artması, özellikle kış aylarında ev ve işyerlerinde kalitesiz ısınma yakıtlarının kullanımı bu sağlık sorunlarının başlıca sebepleri olmuştur” ifadelerini kullandı.

“YEŞİL ALANLARIN ARTIRILMASI GEREKİYOR”

İlimizde hava kirliliğini önlemede alınabilecek tedbirler hakkında da bilgi veren Yılmaz; “Özellikle yerleşim yerlerine yakın olan sanayi tesislerinin bacalarına filtrelerin takılmasının sağlanması, sanayi kuruluşlarının yer seçiminin doğru yapılması, evlerde ısınma amaçlı kullanılan kömürlerin yüksek kalorili olması, doğalgazın yaygınlaştırılması, düşük kalorili ve kaçak kömür kullanımının engellenmesi, toplu taşıma araçlarının yaygınlaştırılarak, toplu taşımacılığın özendirilmesi, çevre eğitiminin eğitim kurumlarında çocuklarımıza öğretilmesi, toplumsal farkındalık yaratılmasıdır.  Bu tedbirlerin yanında, yeşil alanların artırılması, plansız betonlaşmanın önlenmesi ve özellikle sanayi atıklarının yeterince filtre edilmeden havaya verilmesinin engellenmesi yerel yönetimlerin hassasiyetle üzerinde durması gereken konuların başında gelmelidir” şeklinde konuştu.

“Bizlerin ve gelecek neslin daha temiz bir dünyada, hastalıklardan uzak, sağlıklı yaşaması için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerekmektedir” diyen Yılmaz, açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Bu dünya, bu tabiat yalnızca bir nimet değil, aynı zamanda bir emanettir. Emanete hain olmamalıyız”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika