Dolar : Alış : 6.7917 / Satış : 6.8040
Euro : Alış : 7.4065 / Satış : 7.4198
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu18°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7890 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

Vidinlioğlu başkanlığında ilk Meclis toplandı

11 Nisan 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Vidinlioğlu başkanlığında ilk Meclis toplandı
Vidinlioğlu başkanlığında ilk Meclis toplandı


Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu başkanlığındaki ilk meclis toplantısı geçtiğimiz akşam Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda yapıldı. Nisan Ayı Olağan ilk toplantısında, komisyon seçimleri gerçekleştirildi.

Belediye Meclisi birinci ve ikinci başkan vekili seçiminde Milliyetçi Hareket Partisi’nden Mehmet Yurt Meclis Birinci Başkan Vekili olurken, yine Milliyetçi Hareket Partisi’nden Mehmet Melekoğlu Meclis İkinci Başkan Vekili seçildi.

KOMİSYON ÜYE SEÇİMLERİ YAPILDI

Belediye Meclis Katipleri ise MHP’den Mustafa Özsoy ve İsmail Hakkı Önder oldu. MHP’den Sezgin Sezen ve Cevat Uyanık ise yedek katipler oldu. 1 yıl süre ile Belediye Encümen Üyesi MHP’den Ferdi Kargılı, Metehan Hamzaoğlu, Cihangir Çelikoğlu oldu. 1 yıl süre ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na MHP’den Nevin Karaca, Nurten Ciğerci, Gül Ahmet Sönmez; AK Parti’den Nevzat Birgen ve CHP’den Sibel Karakaş seçildi.  1 yıl süre ile İmar Komisyonu’na ise MHP’den Recep Mor, Alp Ercan Karataş, Cevad Uyanık; AK Parti’den İzzet Serhat Köylü, CHP’den Sibel Karakaş seçildi. Tarihi Kentler Birliği 1 asil 1 yedek üye ise MHP’den Ali Yaykan (asil), Mustafa Özsoy (yedek) olarak seçildi. KASMİB 1 asil 1 yedek üyesi ise MHP’den Selçuk Yılmaz (asil), Alp Ercan Karakaş (yedek) olarak seçildi. Milli Müdafaa Mükellefiyeti Komisyonu’na MHP’den Hamdi Öz seçildi. Meclis başkanı ve meclis üyelerine, meclis ve komisyon toplantılarına katıldıkları her gün için ödenecek huzur hakkı da görüşüldü, belirlendi, oy birliğiyle kabul edildi. Aynı şekilde Belediye Meclis Üyeleri arasından atanacak olan belediye başkan yardımcısına verilecek ödenek de belirlenerek ücreti oy çokluğuyla kabul edildi. Sözleşmeli olarak çalışanları kapsayacak ve yetkili sendika ile sözleşme yapılabilmesi için belediye başkanına yetki verilmesi hususu meclisçe görüşüldü. Konu, oy çokluğuyla kabul edildi.

FAALİYET RAPORU OYLAMASINDA FİKİR AYRILIĞI

Kastamonu Belediyesi’nin 2018 yılına ait İdari Faaliyet Raporu gruplar arasında fikir ayrılıklarına neden oldu. Başkan Vidinlioğlu’nun yer almadığı oylama esnasında Meclis’e Mehmet Yurt başkanlık etti.

Faaliyet Raporu’nun oylanması esnasında söz alan MHP Belediye Meclis üyesi Metehan Hamzaoğlu, rapor oylanmadan önce MHP Grubu olarak değerlendirme yapılmasını talep etti. MHP Grubu olarak gerçekleştirilen toplantının ardından Faaliyet Raporu’nun meclis üyeleri tarafından okunmadığı ifade edilerek bir sonraki toplantıya bırakılması Meclis’e teklif edildi.

AK Parti Belediye Meclis Üyesi Mehmet Sirkecioğlu, Kastamonu Belediyesi’nin 2018 yılına ait İdari Faaliyet Raporu’nun oylanarak kabul edildiğini ifade etti. Sirkecioğlu; “Oylanıp kabul edilen bir maddenin tekrardan oylamaya sunulamayacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Mehmet Sirkecioğlu’nun itirazı üzerine madde üzerindeki görüşmelerde meclise başkanlık yapan Belediye Meclisi Başkanvekili Mehmet Yurt, oylamanın tamamlanmadığını ifade etti. MHP Grubu tarafından Meclis’e sunulan ek süre talebi MHP Grubu tarafından kabul, AK Parti Grubu tarafından reddedilirken, CHP Grubu ise erteleme talebine çekimser oy kullandı. MHP Grubu’nun verdiği 19 oy ile Kastamonu Belediyesi’nin 2018 yılına ait İdari Faaliyet Raporu, 15 Nisan Pazartesi günü gerçekleştirilecek olan meclis toplantısında görüşülmesine karar verildi.

GRUPLARDAN ORTAK TEMENNİ

MHP Grubu adına dilek ve temennilerde bulunan Selçuk Yılmaz; “Milliyetçi Hareket Partisi Grubumuz adına 31 Mart Yerel Seçimlerimizin ülkemize ve Kastamonu’muza hayırlı olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim. Bu vesileyle başta Kastamonu Belediye Başkanı seçilen sayın başkanımıza, kendi grubumuza ve diğer parti meclis üyesi arkadaşlarımıza hayırlı, başarılı görevler dilerim. Birlik, beraberlik ve uyum içerisinde Kastamonu’ya en iyi hizmetin yapılmasını canı gönülden arzu ederim” dedi.

AK Parti Belediye Meclis Üyesi Mehmet Sirkecioğlu ise; “31 Mart seçimleriyle seçilmiş olan başkanımız ve meclis üyelerimize hayırlı görevler yapmayı Allah nasip etsin inşallah. Birlik beraberlik içinde 5 yılımızı geçirmeyi diliyorum. Kastamonu’muza hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

CHP Belediye Meclis Üyesi Sibel Karakaş ise; “Başkanım tekrar kutluyorum, hayırlı olsun diliyorum. Güzel bir çalışma dönemi diliyorum” dedi.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu; “İnşallah önümüzdeki 5 yıl birlikte memleketimiz için hemşerilerimiz için güzel şeylere imza atarız. Demokrasi tecellisi bu şekilde oldu. Güzel bir meclis grubumuz var. İnşallah uyum içerisinde çalışmaya devam ederiz” ifadelerine yer verdi.

Bir sonraki toplantının 15 Nisan 2019 Pazartesi günü yapılması kararlaştırıldı.

İlgili Terimler :
TemaFabrika