Dolar : Alış : 6.7917 / Satış : 6.8040
Euro : Alış : 7.4065 / Satış : 7.4198
HAVA DURUMU
hava durumu

kastamonu20°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7890 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

YAŞASIN CUMHURİYET

30 Ekim 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»YAŞASIN CUMHURİYET
YAŞASIN CUMHURİYET


Cumhuriyetimizin 96’ncı yıldönümü dün büyük bir coşkuyla kutlandı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları dün Vali Yaşar Karadeniz’in makamında tebrikleri kabulü ile başladı.

Akabinde kutlamalar Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenle devam etti. Törene Vali Yaşar Karadeniz, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, CHP Milletvekili Hasan Baltacı, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, kurum, kuruluş amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“MİLLETİMİZ TAM BAĞIMSIZLIK İLKESİ ETRAFINDA TEK YÜREK OLDU”

Vali Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu ve Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun halkın bayramını tebrik etmesinin ardından kutlamaların açılış konuşmasını gerçekleştiren Vali Yaşar Karadeniz; “Birinci Dünya Savaşından sonra Sevr Antlaşması imzalanmış ve güzel ülkemiz 4 bir yandan işgal edilmeye başlanmıştır. Dünyanın bütün büyük devletleri karşımıza geçmiştir. O tarihte ordumuzun elindeki imkanlar çok kısıtlıydı. Dönemin aydını olarak bilinen birçok kişi dünya da yalnız kaldığımızı ve yeterince güçlü olmadığımızı savaşa girmek yerine bu devletlerin himayesine girmemizi ve bu ülkelerle olan sorunlarımızı, iyi ilişkiler ve diplomasi ile çözebileceğimizi iddia ediyorlardı. Sevr Antlaşması da bu düşüncenin sonucuydu. Mustafa Kemal ve silah arkadaşları tam bağımsızlık yanlısıydılar. Savaş en son tercih edilecek bir seçenektir. Ancak hiç kimse cephede kazandıklarını diploması ile vermez. Diplomasının güçlü olması ve arzu edilen kazanımların elde edilmesi cephede elde edilecek zaferlere bağlıydı. Bu nedenle Kurtuluş Savaşı’nın mutlaka yapılması gerekiyordu. O an için dünyada yalnızdık. Cephanemiz yetersizdi. Fakat milletimiz tam bağımsızlık ilkesi etrafında tek yürek oldu. Cephelerde ölüm-kalım savaşı verildi. Ordumuzun ihtiyacı olan silah ve cephanenin tedarik edilmesi için kadın, çocuk ve yaşlılar fedakarca çalıştılar. Başka Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kurtuluş mücadelesi veren herkes zaferin kazanılmayacağına dair şüphe etmediler. Sonunda üst üste yapılan zaferlerle Anadolu, düşmandan temizlendi. Bu askeri zaferden sonra, sıra diplomasiye geldi. Lozan Anlaşması ile diplomatik zafer elde edilerek bağımsızlığımız kabul ettirildi. Savaş ve diploması birbirinin karşıtı değil, tamamlayıcısıdır. Güçlü ve caydırıcı ordumuzun bulunması bize güven vermektedir. Milletimizin varlığına ve birliğine yönelmiş açık tehditler varken, bu gücü kullanılacağının bilinmesi diplomatlarımızın elini güçlendirmektedir. Şunu unutmayalım ki, Birinci İnönü, İkinci İnönü, Sakarya ve Büyük Taarruz olmasaydı Lozan olmazdı. İstiklal Savaşı’nın kazanılması, Türk milletine bağımsızlığı getirmiştir. 29 Ekim 1923 tarihinde cumhuriyetinin ilanı ile milletimizin tarih sahnesindeki mücadelesini tekrar ayağa kaldıran Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Cumhuriyetimiz 96 yaşındadır. Güçlü ordusuna, güçlü diplomasisine, güçlü bir ekonomiyi de ekleyerek bölgenin en önemli ülkesi haline gelmiştir. Bizler birlik ve beraberlik içinde sırt sırda verdikçe milli menfaatlerimizi her şeyin üzerinde tuttukça, cumhuriyetimizi yüceltmek için çalıştığımız sürece, ülkemiz ve milletimiz yükselmeye devam edecektir. Başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere cumhuriyetimizi ve istikbalimizi emanet eden tüm kahramanlarımızı ve tüm şehitlerimiz rahmetle minnetle anıyorum. Türk olmanın gururunu bizlere hatırlatan gazilerimize şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

DUYGU DOLU ANLAR YAŞANDI

Programın devamında Şehit Burak Kapucuoğlu İlkokulu öğrencisi Arda Emeksizoğlu, Vali Aydın Arslan Ortaokulu öğrencisi Ecem Naz Yalçın ve Mustafa Kaya Anadolu Lisesi öğrencisi Sena Ciğerci şiirlerini seslendirdiler. Kastamonu Belediyesi, Kastamonu Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün halk oyunları ekiplerinin gösterileri ile devam eden kutlamalar, spor kulüplerinin gösterisi ile coşkuya büründü. Cumhuriyet Destanı Oratoryosu ve Kurtuluş Savaşı’nda yaşananların canlandırılması katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı. Programın devamında 5’nci Jandarma Alay Komutanlığı’nın eşsiz gösterisi ise, gösteriyi izleyen herkesi gururlandırdı.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları resmi geçit töreninin ardından son buldu.

İlgili Terimler :
TemaFabrika