AK Parti Kastamonu Milletvekili Halil Uluay: 'Gölge Etmeyin Başka Ihsan İstemeyiz'

AK Parti Kastamonu Milletvekili Halil Uluay, Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı'nın geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Merkez Karaş Köyü Köprüsü ile ilgili iktidara yaptığı eleştirilere cevap verdi.

AK Parti Kastamonu Milletvekili Halil Uluay: 'Gölge Etmeyin Başka Ihsan İstemeyiz'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu’da 2021 ve 2022 yılında meydana gelen sel felaketlerinin yaralarının henüz tam olarak sarılmadığını belirten Uluay, “ İlimiz genelinde 2021 ve 2022 yıllarında yaşanan sel afetlerinin yaraları henüz tam olarak sarılmadı ancak Sayın Cumhurbaşkanımızın özel olarak ilgilenmesi ile birlikte bir çok bakanımız mesaisinin çoğunu ilimizde geçirmiş, afetzede halkımız ile birlikte yaşamış, mağduriyeti bizzat müşahede etmiştir. 

CHP Milletvekili Sayın Hasan Baltacı meclis kürsüsünde köprüden bahsettiği için il özel idaresinin sorumluluk alanındaki köprüler hakkında kısa bir not paylaşmak istiyorum, Karayollarının sorumluluğundaki köprüler sayı olarak belki bunlardan biraz az ama bedel olarak çok daha fazla olduğunu teknik bir kişi olarak sayın Baltacı'da biliyordur." dedi.

‘61 Adet Köprüde Kısmen Ya Da Tamamen Hasar Oluşmuştur’

Sel felaketinde hasar gören köprülerle ilgili de bilgi veren Uluay, “ 2021 ve 2022 yıllarında yaşanan sel afetleri sonucunda İl özel idaresinin görev ve sorumluluk alanında yer alan toplam 61 adet köprüde kısmen ya da tamamen hasar oluşmuştur. Sel afeti öncesinde yapımına karar verilen 2 köprü ile birlikte toplam 63 köprü ile ilgili çalışma yapılmış/yapılmaktadır.
Bu köprülerin 17 adedinin yapım sorumluluğu DSİ tarafından üstlenilmiş olup 14 adedinde çalışmalar tamamlanmıştır. 3 adedinin yapım aşaması devam etmektedir. 
İl özel idaresi tarafından 46 adet köprü hakkındaki çalışmalar yürütülmektedir.
İl özel İdaresinin sorumluluk sahasında yapımı planlanan köprülerden;
26 adedi tamamlanmış,
11 adedinde yapım çalışmaları devam etmekte (mevsimsel olarak çalışılamayanlar dahil),
5 adedi başlanmamış durumda olup sözleşme kapsamında yer almakta,
13 adedinde proje çalışmaları tamamlanmış olup ihale edilmesi planlanmakta,
8 adedinin ise yapımı veya onarımı yeniden değerlendirilecektir.” ifadelerini kullandı.

Merkez Karaş Köprüsü

Merkez KaraşKöprüsü ile ilgili son durumu da paylaşan Uluay, “Sayın Hasan Baltacı’nın mecliste bahsettiği Merkez Karaş Köprüsü; 6 adet köprü ile birlikte ihalesi 24.05.2023 tarihinde yapılmış ve 23.06.2023 tarihinde yer teslimi yapılmıştır. Sözleşmeye göre işin bitim tarihi 29.09.2024’tür.
Kahramanmaraş merkezli deprem afeti ilimizde sel afetinin yarlarının sarılmasını biraz geciktirmiştir, ancak Allah'ın izniyle tüm yaralar sarılacaktır.” dedi.

‘Gölge Etmeyin Başka İhsan İstemeyiz’

Milletvekili Uluay, son olarak; "Sonuç olarak; köprü de yaparız, konut da yaparız, dereleri de ıslah ederiz, afetin yeniden yaşanmaması için gerekli tedbirleri de alırız, barajda yaparız uzaya gideriz, yeter ki milletimiz bize güvenmeye devam etsin, Gölge etmeyin başka ıhsan istemeyiz." ifadelerini kullandı.

Hasan Baltacı Ne Demişti?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı geçtiğimiz günlerde Mecliste yaptığı konuşmada, 2021 yılında meydana gelen sel felaketinde yıkılan, Merkez Karaş Köyü Köprüsü’nün bir an önce yapılması çağrısında bulunarak şu ifadeleri kullanmıştı:

“Kastamonu'da son beş yılda yaşadığımız sel felaketlerinin yarattığı mağduriyet bir türlü giderilemiyor, köylerimizin yaraları ne yazık ki sarılamıyor. 2021 yılında meydana gelen sel felaketinde yıkılan ve yerine yapılan geçici köprüler de üç kez sel sularına teslim olan Merkez Karaş Köyü köprüsünün geçtiğimiz yıl ihale edildiği açıklanmasına rağmen hâlen yapılmayı bekliyor. 10 metrelik köprüyü yapamayıp Türkiye Yüzyılı illüzyonu satan, yirmi iki yıldır kendileri iktidarda değilmiş gibi, yaklaşan seçim öncesi müjde üzerine müjde açıklayanlara sesleniyorum: 15 köyün birbirine bağlantısını sağlayan, taşımalı eğitim gören çocuklarımız için büyük önem taşıyan Merkez Karaş Köyü köprüsü bir an önce yapılmalı, vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyet bir an önce giderilmelidir.”
 

Özel Haber

Bakmadan Geçme