• Haberler
  • Siyaset
  • AK Parti Milletvekili Serap Ekmekci: 'TÜGVA, Kastamonu'ya Hizmet Ediyor'

AK Parti Milletvekili Serap Ekmekci: 'TÜGVA, Kastamonu'ya Hizmet Ediyor'

AK Parti Milletvekili Fatma Serap Ekmekci, Belediye Meclisi'nde gündeme gelen Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) hakkında açıklamalarda bulundu.

AK Parti Milletvekili Fatma Serap Ekmekci açıklamasında; “Sivil toplum örgütleri sosyal hayatın atardamarı, nefes borusu ve vicdanıdır. Yasal zeminde kurulan ve faaliyetini sürdüren her sivil toplum örgütünün vizyon ve misyon edindiği hedefler doğrultusunda emek vermesi; her toplumun zenginliği, çeşitliliği ve yerel demokrasinin kıymet katsayısıdır. Yasal, ahlaki ve vicdani zeminde kurulan ve faaliyet gösteren her sivil toplum örgütü aynı zamanda kamunun paydaşı, işbirlikçisi, emekçisidir. Kamu, özellikle yerel yönetimler; sivil toplum örgütleri ile toplumsal alanı paylaşmak, imece oluşturmak ve demokratik temayüller ölçüsünde ilişkide olmak zorundadır. Bu hem toplumsal hayatın tüm hücrelerine kamu-sivil işbirliğinde hizmet götürmek hem de yerel demokrasinin evrensel kaideleri açısından bir gerekliliktir. Tercihin ve teamülün ötesinde demokratik zorunluluk, olmazsa olmazdır. Dünya üzerinde iyi ve güzele dair ne varsa savunan, daim hakkın ve adaletin tarafında duran, varlık sebebini gençliğe hizmetten alan TÜGVA (Türkiye Gençlik Vakfı) yasal zeminde kurulmuş ve faaliyetlerini yasalar doğrultusunda yürüten, kamu yararı güden bir sivil toplum örgütüdür. Gençliğin sosyal, fiziksel, zihinsel, ruhsal ve manevi gelişimlerini gözeten çalışmalara imza atan TÜGVA; medeniyetimizi daim ve baki kılacak çerçevede emek veriyor” dedi.

‘Kastamonu Belediyesi Yönetimini Kınıyorum’

Kastamonu Belediyesi yönetimini kınayan Ekmekci; “Siyasi mülahazaları ile TÜGVA üzerinden demagoji üreten, haksız ve mesnetsiz ithamlarda bulunan, protokol imzasını hiçe sayarak devlette süreklilik kavramına gölge düşüren Kastamonu Belediyesi yönetimini kınıyorum. Sivil toplum örgütleri siyasi partilerin yörüngesinde kurulmazlar ve o yörüngede hareket edecek uydu değildirler. TÜGVA’ya dipsiz ifadeler ile söz söylemek, vakıf üyelerine olduğu kadar, vakıftan hizmet alan vatandaşlarımıza da yapılmış bir ayıptır. TÜGVA Kastamonu Şubesi’ni her ziyaretimde üyelerden çok mahalleli ile karşılaşıyorum. Kurs alan kadınlar, torunu ile vakit geçiren neneler, kitap okuyan dedeler. TÜGVA, mahallenin bir ünitesi, mahallelinin kapısı daima açık komşusu olmuş durumda. TÜGVA, Kastamonu’ya hizmet ediyor. Çalışanlar gönüllü emek veriyor. Keşke her alanda TÜGVA’larımız daha çok olsa. Kamu, sivil toplum örgütlerimize daha çok destek verebilse keşke. Toplumlar, bireylerinin aynı tornadan çıktıkları homojen yapılar değildir. Toplumlar apayrı fizik ve kimyaya sahip bireylerin toplamıdır. Her vatandaş kendi dünya görüşü ve hedefi doğrultusunda sivil toplum örgütlerine üye olur. Kamunun her sivil toplum örgütüne bakarken gözünün bağlı olması gerekir. Kamu hiçbirini diğerinden ayırmaz, topluma faydalı projelerinin paydaşı, destekçisi, motivasyonu olur. TÜGVA’nın yanındayım, gönüllüsüyüm, destekçisiyim. Tıpkı; toplum yararını kendi yararından önce gören, gönüllülük esasına göre ili, ülkesi ve dünya için fedakarca emek veren, vicdanı önde tutan tüm sivil toplum örgütlerine verdiğim kalbi destek gibi” ifadelerini kullandı. 
 

Bakmadan Geçme