Akademik Cübbe Giyme Töreni Gerçekleştirildi

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) tarafından 2023 yılında ataması ve yükseltilmesi yapılan akademisyenler ile akademik hayatlarında başarılı çalışmalar icra ederek ödül almaya hak kazanan akademisyenler için '2023 Yılı Akademik Cübbe Giyme ve Akademik Başarı, Teşvik ve Ödül Töreni' düzenlendi.

Törene; Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal’ın yanı sıra Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kasım Yenigün, Prof. Dr. Mehmet Atalan ve Prof. Dr. Ömer Küçük başta olmak üzere çok sayıda akademisyen katıldı.

Üniversitenin tanıtım videosunun gösterimiyle başlayan tören, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğrencilerinin müzik dinletisiyle devam etti.

Kastamonu Üniversitesi 18 Yaşında

Kastamonu Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Sezai Karakoç Salonu’nda gerçekleşen törenin açılış konuşmasını yapan Rektör Topal, insan merkezli eğitim-öğretim faaliyetleriyle bölgenin ve ülkenin sosyal, kültürel, ekonomik, bilimsel ve teknolojik kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla çalışan ve 18’inci yaşını kutlayan üniversitenin akademik ve fiziki yapılanmasını da büyük ölçüde tamamlandığını ifade etti.

Rektör Topal, üniversitenin kuruluşunda ve bu günlere gelmesinde büyük katkı ve destekleri olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, kuruluşta ve devamında katkı sağlayan bakan ve milletvekilleri ile geçmiş ve şimdiki Vali ve Belediye Başkanlarına, hayırseverlere, kamu kurum ve kuruluşlarının idarecileri ile STK’lara; üniversitenin göstermiş olduğu başarılarda asıl söz sahibi olan, özveriyle çalışan akademik ve idari personele, öğrencilere ve Kastamonu halkına teşekkürlerini sundu.

Rektör Topal, konuşmasının devamında, 2019-2024 akademik yılında Kastamonu Üniversitesi olarak ulusal ve uluslararası olmak üzere çok sayıda akademik başarı elde edildiğini ifade ederek, yapılan akademik çalışmaların hem akademik camiaya hem de bölgesel kalkınmaya katkı sağlamak amacında olduğunu vurguladı. Akademik çalışmaların en önemli çıktılarından birisi olan makalelerin son beş yılda 267’den 536’ya yükseldiğini ve aynı dönemde 63 olan Q1/Q2 yayın sayısının ise 2023 yılında 201’e çıktığını söyleyen Rektör Topal hem nitelik hem de nicelik noktasında bu ciddi artışı sağlayan akademisyenler ile gurur duyduğunu ifade etti.

Akreditasyon Süreci Devam Ediyor

Kastamonu Üniversitesi’nin, Türk Standartları Enstitüsü (TSE)Kalite Yönetim Belgesini alan üniversitelerden biri olduğunu söyleyen Rektör Topal, kaliteyi kültür haline getirmeyi başlıca hedeflerinden biri olarak belirleyen üniversitemizde 2023 yılında 5 yeni programın akredite edildiğini belirtti. Ayrıca akreditasyon süreci başarı ile tamamlanan ve sonucu beklenen 3 program ile birlikte akredite program sayısının yakın zamanda 8’e yükseleceğini dile getiren Rektörümüz en kısa sürede YÖKAK’tan kalite güvencesi sisteminin yapılandırılmasını, yaygınlaştırmasını ve sistemin sürekli iyileştirilmesini amaçlayan kurumsal akreditasyonu hedeflediklerinin altını çizdi.

Uluslararası Başarılar Devam Ediyor

Kastamonu Üniversitesi’nin THE 2024 dünya sıralamasında araştırma kalitesi kategorisinde Türk üniversiteleri arasında 32’nci sırada yer alarak nitelikli ve başarılı çalışmalara imza attığı uluslararası kuruluşlarca bir kez daha tescillenmiş olduğunu söyleyen Rektör Topal, Kastamonu Üniversitesi’nin GreenMetric (Yeşil Ölçüm) Dünya Sıralamasında bin 183 üniversite arasından 287'nci sırada, Türkiye’de ise 25’inci sırada yer aldığını belirtti. Rektör Topal ulusal ve uluslararası başarılarda yoğun bir emek, iş birliği, ortak akıl, stratejik planlama, izleme ve değerlendirme süreçlerinin sağlıklı yönetilmesinin önemli bir rolü olduğunu ifade ederek üniversitenin, bölgesel, ulusal ve uluslararası alanda hedeflerine ulaşmasında akademisyenlerin yapmış oldukları nitelikli çalışmaların kilit rol oynadığının altını çizdi. 

Rektör Topal, kendi çalışma sahalarında emek veren, ter döken ve başarılı çalışmalara imza atan Doktor Öğretim Üyesi, Doçent ve Profesör olan Öğretim Üyelerini başarılarından ötürü tebrik ederek sözlerini tamamladı. Gerçekleşen törende, akademik yükseliş gösteren 21 Profesör, 32 Doçent ve 29 Doktor Öğretim Üyesi olmak üzere toplam 82 öğretim üyesi cübbe giydi.

85 Akademisyeni Akademik Başarılarından Dolayı Ödüllendirildi

Törenin ikinci bölümünde ise, 2023 yılı içerisinde akademik çalışmaları ile başarı gösteren akademisyenleri ödülleri takdim edilerek, önemli başarılara imza atan akademik personel ödüllendirildi.

Törende ilk olarak Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları, en fazla Q1 yayın yapan, en fazla ulusal/uluslararası yayın ödülü, akredite olan bölüm ödülü, en fazla TÜBİTAK üniversite öğrencileri araştırma projesi kapsamında en fazla öğrenci projesi olan birim ödülü, ulusal/uluslararası proje ödülü, patent/faydalı model ödülü, akademik teşvik ödülü, TÜSEB ödülü, TÜBİTAK proje ödülleri, TEKNOFEST ödülü, ulusal müsabakalar ve uluslararasılaşma çalışmaları gibi çeşitli kategorilerde toplamda 85 akademisyen ödül aldı. 

Özel Haber

Bakmadan Geçme