Akademisyenden TÜBİTAK başarısı

Kastamonu Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı Öğr. Gör. Dr. Şeydanur Kaya'nın Projesi TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı.

Kastamonu Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı Öğr. Gör. Dr. Şeydanur Kaya’nın “Modifiye Edilmiş Bir Boyutlu Yarıiletken Nanoyapılar Temelli Yeni Nesil Perovskit Güneş Hücreleri” adlı 2219 Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Projesi Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenmeye hak kazandı.

Dr. Kaya’nın 12 ay süreyle desteklenecek olan projesinin yurtdışı danışmanlığını ise Potsdam Üniversitesi (Almanya) Fizik ve Astronomi bölümünden Dr. Felix Lang yürütecek.

Proje kapsamında, Kastamonu Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı’nda üretilen modifiye edilmiş bir boyutlu yarıiletken nanoyapılar, ev sahibi araştırma ekibinin sentezledikleri yüksek verimli perovskit malzeme ile birleştirilerek; cihaz haline dönüştürülecek. Projenin başarı ile tamamlanması durumunda yüksek güç dönüşüm verimi ve performans kararlılığına sahip yeni nesil güneş hücreleri elde edilecek.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme