Akciğer Kanserine Karşı Korunma Yöntemleri

Dünya Akciğer Kanseri Günü'nde akciğer sağlığı ile ilgili açıklamada bulunan Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, 'Verilere göre akciğer kanseri hastalarının sadece yüzde 10'undan azı hayatında hiç sigara içmemiştir' dedi.

Her yıl 17 Kasım’da kutlanan ‘Dünya Akciğer Kanseri Günü’ çerçevesinde açıklamalarda bulunan Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Sarıkaya, akciğer kanserine karşı korunma yöntemleri ile ilgili tavsiyelerde bulundu. Sigara kullanmanın akciğer kanserini tetiklediğini belirten Sarıkaya, Ağır sigara içen kişide risk yüzde 30’lara çıkarken, hiç sigara içmeyen kişinin akciğer kanserine yakalanma riski yüzde 1’den daha düşük olduğunu söyledi.

'Akciğer kanseri hastalarının sadece yüzde 10’undan azı hayatında hiç sigara içmemiştir'

Sigara kullanımının akciğer kanserini tetiklediğini ifade eden Dr. Sarıkaya, “Verilere göre akciğer kanseri hastalarının sadece yüzde 10’undan azı hayatında hiç sigara içmemiştir. Elbette genetik faktörler, radon gazı, asbest, çevresel toksinler gibi faktörler de sorumlu olabilir. Ancak yapılan çalışmalar, ülkemizde görülen akciğer kanserlerinin yüzde 90’ının sigara kullanımına bağlı ortaya çıktığını göstermektedir. Hiç sigara içmeyenler veya sigara içmeyi bırakmış olanlara göre, mevcut sigara içen kişilerde yeni akciğer kanseri vakası görülme oranı daha yüksektir. Ağır sigara içen kişide risk yüzde 30’lara çıkarken, hiç sigara içmeyen kişinin akciğer kanserine yakalanma riski yüzde 1’den daha düşüktür” diye konuştu.

'Erken evrede tanı konulması akciğer kanserinin tedavisinde çok önemlidir'

Erken teşhisin önemli olduğunu kaydeden Dr. Sarıkaya, “Erken evrede tanı konulması akciğer kanserinin tedavisinde çok önemlidir. Erken evrede tanı alan akciğer kanseri hastalarında sağ kalım oranı ortalama yüzde 70’dir. İleri evrede ise bu oran düşmektedir. Erken tanının hayat kurtardığı unutulmamalıdır diyerek tüm vatandaşlarımızı sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşamanın önemini vurgulayarak erken tanı için sağlık kuruluşlarımıza davet ediyorum. ‘Sigarasız hayatla sağlıklı yaşama adım at” ifadelerini kullandı.

Bakmadan Geçme