Anlam Patent'ten markalara çağrı

Anlam Patent Ofisi Kurucusu Kastamonulu Özgür Gürsoy, firmalar için marka tescilinin önemini vurgulayarak, Türk markalarının devlet teşvikleri ile tüm dünyada tescil edilebileceğini söyledi.

Anlam Patent Ofisi Kurucusu Kastamonulu Özgür Gürsoy, yaptığı bilgilendirmede; “İhracatın büyümesi ve global pazarlarda Türkiye’nin daha çok rol alabilmesi için devlet teşvikleri ile dünyanın her ülkesinde tescil yapılabiliyor. Avrupa Birliği topluluğunda ki ülkelerin her birinde, Amerika Kıtasında, İngiltere’de, Arap Emirlikleri gibi dünyanın her kıtasında tescil işlemi yapabilecek yetki ve donanımdayız, ihracat aşamasındaki firmaların markalarını artık tüm dünyada devlet teşvikleri koruyabiliyoruz” dedi. 

“MARKALARIN TESCİL EDİLECEKLERİ ÜLKELERDE ZORUNLULUKLAR VARDIR”

Markaların gümrüklerde sorun yaşamaması adına marka tescilinin önemine dikkat çeken Gürsoy; “Ülkemizdeki birçok işletme, internet ağının sonsuz gelişimi ve teknolojinin sınır tanımaması ile birlikte artık ihracatını da daha rahat bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Buda demek oluyor ki Türkiye’de ki markalar artık ürünlerini yurtdışı pazarlarına daha rahat ve hızlı şekilde ulaştırabiliyorlar. Burada ki en önemli kriter Türkiye’de alınan marka tescilinin sadece Türkiye sınırları içerisinde geçerli olmasıdır. Dolayısıyla bu markanın başka bir ülkede kullanılabilmesi ve gümrüklerde sorun yaşanmaması için ihracat yapılan ülkelerde de ayrıca markanın tescil edilmesi gereklidir. Türkiye’de bir ürün veya hizmet alanında kullanılmak için tescil edilen markalar, başka hiçbir ülkede koruma sağlamamaktadır. Türkiye’de tescilli olan bir markayı, örneğin İngiltere’de tescil işlemi yapmadan kullanıyorsanız, bu durumda İngiltere’de o markanın sahibi değil hatta tamamen taklide açık ve başkalarının tescil edebileceği durumunda olduğu bilinmelidir. Kendi markanızın Türkiye’de tescili olmasına rağmen diğer ülkelerde de tescil edilmesi gerektiğinin bilinmesi gereklidir. İhracatın büyümesi ve global pazarlarda Türkiye’nin daha çok rol alabilmesi için devlet teşvikleri bulunmaktadır. Ülkemizde üretilen ürünleri yurtdışı pazarına göndermeden önce mutlaka tescil ettirmek gerektiği aksi bir durumunda gümrükten o ülkeye giriş yapılamaması en önemli ayrıntıdır. Markaların tescil edilecekleri ülkelerde zorunluluklar vardır. En önemlisi ise hangi ülkede tescil işlemi yapılacak ise, tescil işlemlerini o ülkenin vatandaşı olan Patent Ofisleri ile bu işleri yapması zorunludur. Bizlerde birçok ülkenin Patent Ofisleri ile partnerlik anlaşmaları yaparak şuanda neredeyse her ülkede ulusal olarak hizmet verebilen kapasitede Kastamonulu bir patent ofisiyiz. Dolayısıyla yerel değil ulusal olarak hizmet veren sayılı patent ofisleri arasındayız. Mutlaka ihracat yapan ve yapma planı olan Kastamonulu işletmelere teşvikleri kullanarak yurtdışı marka tescili yaptırmalarını öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme