Arıcılar Birliği İle Protokol İmzalandı

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan 'Kastamonu Arıcılarının Ana Arı İhtiyacının İşletmede Üretilmesi Projesi' paydaşlarından olan Kastamonu Arı Yetiştiricileri Birliği ile iş birliği protokolü imzalanarak birlik tarafından yürütülecek işler devredildi.

Projenin ilk etabında 100 ve üzeri arılı koloniye sahip ana arı üretimine yetkin arıcılar belirlenerek projeye dahil edildi. Belirlenen arıcılara Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsünde görevli uzman personel tarafından 5 günlük uygulamalı ana arı üretimi kursu verilecek olup kurs sonunda kursiyerlere ana arı üretim kiti dağıtılacak.   

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden yapılan bilgilendirmede; “Bölgeye adapte olmuş kolonilerden seçim yapılarak, belirlenen kolonilerden ana arı üretilmesi planlanan ve yaklaşık 703 bin TL bütçeli ve yüzde 75 devlet destekli proje ile adaptasyonu yüksek ana arıları olan kolonilerin üretilmesi ve ana arı ihtiyacının işletme içerisinde karşılanması sağlanmış olacaktır. İlimizde coğrafi özelliklerinden dolayı 0 rakımdan 1600’lü rakımlara kadar arı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu alanlarda, dışarıdan temin edilen ana arıların adapte olamaması nedeniyle bal verimi istenilen seviyelerde olmamaktadır. Bu noktadan hareketle hazırlanan proje ile bölgeye uyumlu kolonilerden üretilen ana arılar ile adaptasyonu kuvvetli yeni kolonilerin oluşturulması sağlanarak bal veriminin artırılması ve uyum sorunundan kaynaklı koloni kayıplarının önüne geçilmesi planlanmıştır. Ayrıca dışarıdan temin edilen ana arılarla taşınma ihtimali olan arı hastalıklarının da bölgeye girişinin önlenmesi planlanmıştır” denildi.

Özel Haber

Bakmadan Geçme