Bakan Uraloğlu: 'Kırık Barajı Varyantı'nın Yüzde 29,5'u Tamamlandı'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kastamonu'yu ziyaret ederek Bakanlığı bünyesindeki devam eden yatırımları yerinde inceledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na incelemelerde Vali Meftun Dallı, AK Parti Kastamonu Milletvekilleri Halil Uluay, Serap Ekmekci, AK Parti Kastamonu İl Başkanı Hasan Yağcıoğlu, AK Parti Merkez İlçe 1’inci Sıra İGM Adayı Doğan Ünlü, Karayolları 15’inci Bölge Müdürü Alparslan Eşlik, kurum amirleri, STK Temsilcileri ve davetliler eşlik etti.

Bakan Uraloğlu: 'Kırık Barajı Varyantı'nın Yüzde 29,5'u Tamamlandı'Kastamonu'daki ziyaretinde ilk olarak Kırık Baraj Varyantı Şantiyesi’nde incelemede bulunan Bakan Uraloğlu, şantiyedeki yetkililerden çalışmaların son durumu hakkında brifing aldı. İncelemelerin ardından açıklamada bulunan Uraloğlu;  “Kastamonu dünyanın en derin 2’nci kanyonu olan Valla Kanyonu ve Azdavay’daki Çatak Kanyonu ile alternatif turizm potansiyeli çok yüksek olan şehirlerimizden bir tanesi. Ayrıca, hayvancılık ile tarım sektörünü sanayiyle buluşturan örnek şehirlerimizden birisi. Ülkemizin en önemli bakır madeni Kastamonu’nun bağrından çıkıyor. Kastamonu’nun yüzde 59’u ormanlık ve fundalık. Orman sanayisinden madenciliğe, tekstilden turizme, enerjiden sağlığa her alanda faaliyetlerini görüyoruz ve bu nedenle şehrimizin ulaşım ve iletişim altyapısının gelişmesine ayrı bir önem gösteriyoruz. Bugünde Kastamonu’daki ulaşım yatırımlarını yerinde incelemek üzere bölgeye intikal ettik. Şehrimizi daha ileriye taşıyacak projeler için neler yapacağımızı ele aldık” dedi.

‘25 Ayrı Karayolu Projemizle Çalışmalarımız Devam Ediyor’

Bakan Uraloğlu: 'Kırık Barajı Varyantı'nın Yüzde 29,5'u Tamamlandı'Kastamonu'da gerçekleştirdikleri yatırımlara değinen Bakan Uraloğlu;  “Ülkemizin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine projelendirdiğimiz altyapı yatırımlarında Bakanlığımızın tek bir hedefi var, o da şehirlerimizin konforlu ve güvenli ulaşım ağını güçlendirerek, insanımızın hayat standardını yükseltmektir. Bu kapsamda Bakanlık olarak 2002 yılından bu yana Kastamonu’nun ulaşım ve iletişim altyapısına yaklaşık 53 milyar 930 milyon TL yatırım gerçekleştirdik. 47 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 338 kilometreye, 1 kilometre olan bütümlü sıcak karışım kaplamalı yol uzunluğunu ise 323 kilometre çıkardık. 2016 yılında açtığımız Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli ile Kastamonu-Çankırı arasını 2 buçuk saatten bir buçuk saate düşürdük. 154 kilometre tek yol iyileştirmesi yaptık. 3 bin 571 metre uzunluğunda 103 köprü vardı. Bunu 9 bin 348 metre uzunluğunda 219 köprüye çıkardık. Bu yılsonuna kadar 180 metre uzunluğunda 2 köprü daha inşa ediyoruz. Kastamonu’nun 478 metre uzunluğunda 3 tüneli vardı. 10 bin 968 metre uzunluğunda 1 tünel daha ilave ettik. Bu çalışmalarla Kastamonu’yu Çankırı’ya, Kırıkkale’ye, Ankara’ya, İstanbul’a, Karabük’e, Samsun’a, Boyabat’a bölünmüş yollarla bağladık. Sel hasarlarını giderdik. Aynı zamanda da yine Kastamonu Doğu ve Batı Çevre yollarını bitirerek, Kastamonu’nun hizmetine sunduk. Şu anda da 25 ayrı karayolu projemizle çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.

‘Kırık Barajı Varyantı Yolunda Yüzde 29,5 Fiziksel Gerçekleşme Kaydettik’

Kırık Barajı Varyantı yolunun bölgenin en önemli projelerinden biri olduğunu vurgulayan Bakan Uraloğlu;  “31 kilometre uzunluğunda bölünmüş yol olarak hizmet veren Kastamonu-Çankırı il sınırı yolunun yaklaşık 7 kilometrelik bölümü inşaat çalışmaları devam eden Kırık Barajı’nın suları altında kalacak. Bu nedenle yolun bu bölümünde güzergahı değiştirerek, 20,4 kilometrelik Kırık Baraj Varyantını bütümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol standardında projelendirdik. Proje bedeli 8,2 milyar lira ve proje kapsamında 5 bin 330 metre uzunluğunda 1 adet Çift Tüp Tünel, 279 metre uzunluğunda 1 adet Tek Tüp Tünel, 686 metre uzunluğunda 2 Çift Viyadük, 6 adet farklı seviyeli kavşak ve 2 adet hemzemin kavşak bulunuyor. Proje genelinde şu anda yüzde 29,5 fiziksel gerçekleşme kaydettik” diye konuştu.

‘54 Yıllık Hikaye Mutlu Sonla Bitti’

Küre Uzunöz Tüneli’nin inşasının da devam ettiğini belirten Uraloğlu, tünelin inşasında ise yüzde 15,5 fiziksel ilerleme kaydettiklerini açıkladı. Bakan Uraloğlu;  “Kastamonu’daki çalışmalarımızı sadece karayolu yatırımları ile sınırlı tutmadık. Kastamonu’nun ulaşım altyapısını tüm ulaşım modları ile bütünleşik bir şekilde planlıyoruz. Geçmişe bakacak olursak, Kastamonu 1959 yılından beri atıl bırakılan havalimanı ile yaşamaya mahkum edilmişti. Bu havalimanı araba yarışlarına, düğünlere, maket uçak gösterilerine hatta hayvan otlamaya kadar birçok farklı amaç için kullanılıyordu. Kastamonu halkı için, bölge halkı için 54 yıllık bir hayal, bitmek bilmeyen bir hikaye oldu. Ama biz 2013 yılında 1.5 milyon yolcu kapasiteli modern bir terminal binası yaparak bu hikayeyi mutlu bir son ile bitirdik ve bir hayali gerçeğe dönüştürdük. 2023 yılında da 60 binin üstünde vatandaşımız bu havalimanımız ile yolculuğunu gerçekleştirdi. Özellikle Kastamonu ve civarındaki turistik bölgeler ile Ilgaz Kayak Tesisleri'ne ulaşım kolaylığı sunarak turizm sektörüne katkı sağladı” şeklinde konuştu.

‘125 Köyü Mobil Kapsama Altına Aldık’

Kastamonu'da yapılan iletişim ve balıkçılık faaliyetlerine yönelik yatırımlarla ilgili konuşan Bakan Uraloğlu,  “Kastamonu balıkçılık sektörünün de önemli merkezlerinden biri. Bu nedenle denizcilik alanında da çok önemli yatırımlar gerçekleştirdik. Bozkurt-İlişi, Doğanyurt, Abana, İnebolu-Gemiciler, Cide-İlyasbey, İnebolu Özlüce, İnebolu-Evrenye ile birlikte, Denizkonak, Uğurlu ve Çamaltı balıkçı barınaklarının yapım ve onarım işlerini tamamladık. Çatalzeytin Sahil Tahkimatını bitirdik. Abana Sahil Tahkimatına devam ediyoruz. Doğanyurt Sahil Tahkimatı işini de yatırım programımıza aldık. Kastamonu’nun ulaşım ağlarını imar ederken, iletişim altyapısını güçlendirmeyi de unutmuyoruz. Fiberoptik kablo uzunluğunu 954 kilometreden 3 bin 390 kilometreye çıkardık. 375 bin genişbant abonemiz var. Evrensel hizmet fonu çerçevesinde yapılan çalışmalarla da 67 baz istasyonu ile 125 köyü mobil kapsama altına aldık. 43 köyü daha kapsama almak için çalışmalara devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Biz Hizmet İçin Siyaset Yapıyoruz ki, Şehirlerimiz Gelişsin’

“Gördüğünüz gibi Kastamonu’nun turizm faaliyetlerini, tarımını, sanayisini geliştirecek yatırımların önünü açacak ulaşım projelerini bir bir hayata geçirdik, yenilerine de devam ediyoruz “ ifadelerine yer veren Uraloğlu; “Bizim medeniyetler kenti Kastamonu için daha yapacak çok işimiz, Kastamonu için harcayacak daha çok mesaimiz var. Biz hizmet için siyaset yapıyoruz ki, şehirlerimiz gelişsin, ülkemiz gelişsin, vatandaşlarımız geleceğe güvenle bakabilsin. Önümüzde 31 Mart yerel seçimleri var. Kısa bir aradan sonra Kastamonu Belediyesi önceki başkanlarımızdan biri olan Tahsin Babaş Kastamonu’ya hizmet etmek için yeniden partimizden aday oldu. Canı gönülden inanıyorum ki Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla ‘Türkiye Yüzyılı şehirleri için gerçek belediyecilik’ ilkelerinden hareket ederek, nerede kalmıştık diyerek Kastamonu’muza hizmet edecektir inşallah. AK Parti Kastamonu Belediye Başkan adayımız Tahsin Babaş kardeşimizle ve diğer tüm ilçe başkan adaylarımızla birlikte planladığımız tüm projeleri birlikte hayata geçireceğiz” dedi. 

Bakmadan Geçme