Balıkçı Teknelerine İdari İşlem Yapıldı

Son günlerde tüm Karadeniz kıyılarında olduğu gibi Kastamonu kıyılarında da hamsi avcılığı yoğun ve bereketli oluyor.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce rutin ve ihbara bağlı olarak yapılan su ürünleri avcılık denetimleri gerçekleştirilmekte ve 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ile denetimlerle yetkili kılınan, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Jandarma ve Emniyet Güçlerinden de denetimlerde destek alınmakta ve zaman zaman ortak denetimler yapılıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nün talimatları çerçevesinde 81 ilde 23-27 Ekim 2023 tarihleri arasında, karaya çıkış noktaları, perakende satış yerleri, nakil vasıtaları, yol güzergahı, iç su vb. denetim noktalarında eş zamanlı denetimler gerçekleştirildi. Bu kapsamda; ilimizde 281 adet denetim yapılmış olup 3 adet balıkçı teknesi sahibi/donatanına uygun olmayan av aracı ve donanım bulundurmaktan idari işlem yapıldı. 

300 Ton Hamsi Denetlendi

Ayrıca; Çatalzeytin İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde İlçe Müdürlüğü personeli tarafından Ginolu Balıkçı barınağında nakil vasıtası, orta su trol teknesi, dip trolü teknesi, kıyı balıkçı teknesi ağ aracı, ürün, ruhsat tezkeresi, özel avcılık izin belgesi konularında, ayrıca perakende satıcılar ürün ve av malzemeleri satış yerinde ağ araçları hakkında toplam 46 Su ürünleri denetimi yapıldı. Denetimlerde 300 ton hamsi balığı yanında, mezgit, barbunya, istavrit balıkları denetlendi.

Bakmadan Geçme