• Haberler
  • Bartın
  • BARÜ'de Akredite Edilen Program Sayısı 19'a Yükseldi

BARÜ'de Akredite Edilen Program Sayısı 19'a Yükseldi

Bartın Üniversitesi (BARÜ) kalite ve akreditasyon alanında yürüttüğü çalışmalar neticesinde 7 fakültede akredite edilen program sayısını 19'a yükseltmeyi başardı.

Bartın Üniversitesi (BARÜ) kurum kültürünün getirdiği kaliteyi, eğitim-öğretim faaliyetlerinde tescillemek üzere önemli adımlar atmaya devam ediyor. Bu kapsamda son olarak Bartın Orman Fakültesi ile Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesindeki 5 mühendislik programı, Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK) tarafından akredite edilme başarısı gösterdi.

MÜDEK akreditasyon süreci boyunca mühendislik programlarını; eğitim öğretim, araştırma geliştirme, fiziki altyapı, laboratuvar imkanları, akademisyen niteliği şeklinde farklı ölçütlere göre incelemeye tabi tuttu. Yapılan değerlendirmeler neticesinde BARÜ Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesinden Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile Makine Mühendisliği; Bartın Orman Fakültesinden ise Orman Mühendisliği ile Orman Endüstri Mühendisliği programları 2 yıl süreyle akredite edildi. Böylece BARÜ mühendislik programları; akreditasyon belgesi ile edinilen EUR-ACE etiketi alarak uluslararası yüksek standartlara sahip olduklarını tescilledi.

Mühendislik programlarının akreditasyon süreçleri hakkında değerlendirmede bulunan BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun “Üniversitemizde farklı disiplinlerdeki mühendislik eğitim programları için eğitim kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunan, güncel ve gelişmekte olan teknolojileri kavrayan, daha iyi eğitilmiş ve daha nitelikli mühendisler yetiştirmek hedefiyle program akreditasyonlarına devam ediyoruz. Bugüne kadar yürüttüğümüz çalışmaların bir göstergesi olarak 7 fakültede 19 programımız akreditasyon başarısı elde etti. Kaliteli eğitimin en önemli göstergesinin akreditasyon olduğunu bilerek eğitim programlarımızı uluslararası standartlara getiriyor, tüm programlarımızı akreditasyon süreçlerinde destekliyoruz. Bu düşüncelerle kurumsal ilerleyişimize yönelik özverili çalışmalarından dolayı Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Bülent Cengiz ve Bartın Orman Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Birsen Durkaya ile birlikte bölüm başkanlarımız Prof. Dr. Bülent Kaygın, Prof. Dr. M. Sabri Gök, Prof. Dr. Tuğrul Varol, Dr. Öğr. Üyesi Bayram Akgül ve Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Erkan ile emeği geçen tüm bileşenlerimize teşekkür ediyorum. Ayrıca kalite odaklı çalışmalarımızda destekleri için YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Erol Özvar’a, YÖK üyelerimize ve Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanımız Prof. Dr. Sayın Ümit Kocabıçak ile YÖKAK üyelerimize şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Bakmadan Geçme