Başkan Çatal'dan iddialara cevap

Taşköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve tartışmalara neden personel alımına ilişkin Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal açıklamalarda bulundu.

Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal; “Bildiğiniz üzere geçtiğimiz hafta Taşköprü Belediyesi Personel Şirketine 20 kişi aldık ve bu 20 kişiyi işe almamız nedeniyle bazı bel altı siyaset yapan siyasetçi arkadaşlarımız bizi eleştirmeye kalkmışlar. Dört buçuk sene boyunca 37 tane personelimizin bir kısmı emekli olarak bir kısmı ise çeşitli nedenlerden dolayı işten ayrıldı. Belediye personelimizin iş gücünü yükseltmek amacıyla bizde belediye kanunlarının bize verdiği yetkiyle bir komisyon kurarak mülakat sistemiyle eleman alımı yaptık. 35 kişi başvuru yapıldı, aralarından 20 hemşehrimizi işe başlattık. Belediyelerin personel alımı ile ilgili kanun 81 ilde de aynıdır. Başka türlü işçi alımı yapamaz” ifadelerini kullandı.

“BÖYLE KİRLİ VE BEL ALTI SİYASET YAPACAKSAN GİT MEMLEKETİNDE YAP”

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin’e seslenen Başkan Çatal;  “Hikmet Bey, Kastamonu’da senin de 3 tane belediyen var. Bunlardan biri olan Cide Belediyesi geçtiğimiz aylarda 15 kişilik bir personel alımı gerçekleştirdi. ‘Bana neden kura çekimi ile alım yapmadın?’ diye soruyorsun, peki senin belediyen neden mülakat ile personel alımı yaptı? Sen seçimlere 7 ay kala bel altı siyaset yaparak Abdullah Çatal’ı karalayalım, halkın gözünde kötü düşürelim 2024’teki seçimlerde zorlansın istiyorsun. Hikmet Bey, siyasetçi siyaset yapar ama Kastamonu’da senden başka hiç kimse bel altı siyaset yapmıyor. Kastamonu bunu kabul etmez.  Allah şahittir ki benim işe aldığım işçilerin içerisinde MHP’lisi de var, AK Partilisi de var, CHP’lisi de var, İYİ Partilisi de var. Listeye iyi bak Hikmet Bey, her şeyi doğru söylüyorsun ya bunların içerisinde CHP’li var mı, yok mu bir bak? Böyle kirli ve bel altı siyaset yapacaksan git memleketinde yap! Benim Kastamonu’m da kirli siyaset yapma. Kastamonulu hemşehrilerimi birbirlerine düşürme” dedi. 

“BEN BİR TANE AKRABAMI ALMADIM”

Belediye Başkanı Abdullah Çatal ayrıca geçtiğimiz günlerde gerçekleşen tartışmaya katılan Taşköprü AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Erol’a da sert söylemlerde bulundu. Belediye Başkanı Abdullah Çatal yaptığı açıklamada; “Ne yazık ki Cumhur ittifakı ortağımız AK Parti Taşköprü İlçe Başkanı da CHP rüzgarına kapıldı. Yahu Hüseyin Bey, ben yanlış bir şey yapmış olsam bile bel altı siyaset yapmaman gerekiyor. Gelip de bana, başkan ortalıkta böyle bir dedikodu var, bu işin doğrusu nedir diye sordun mu? Ne yazık ki sende CHP rüzgarına katıldın. Tuttun bana bel altı siyaset yapmaya kalktın. En son konuşacak kişi sensin. Benden önceki yönetim olarak 10 sene boyunca bu belediyeyi siz yönetmediniz mi? Sizler farklı şekilde mi personel alımı gerçekleştirdiniz? Burada tek bir fark var ben şimdiye kadar işe hiç bir akrabamı almadım ama sizler kayınço oğlu, teyzeoğlu, dayıoğlu, halaoğlu hepsini doldurdunuz. Ben bir tane akrabamı almadım. Bu listenin içerisine sende iyi bak burada AK Partili de var, İYİ Partili de var bunu bil. Kimseyi ayırmadan belediyede en iyi çalışabilecek kişileri komisyon kararını vererek işe alımları gerçekleşti. Ben il dışındayım derken kaçtı havası yaratmak isteyen arkadaşalar benim sağlık problemlerinden dolayı kontrollerim vardı, belediyede belediye başkanından habersiz bir iş yapılamaz. En başından beri olayın içerisindeyim. Kanunsuz hiçbir şey yapmadım, yetki verdiğim komisyonda kanunsuz hiçbir şey yapmadı. Kanunsuz iş yaptı diyen Cumhuriyet Baş savcılıklarına şikayette bulunabilirler. Ben bu konuyu Taşköprü halkımızın vicdanına bırakıyorum. En iyisini onlar bilir en iyisine onlar karar verir” ifadelerini kullandı.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme