Başkan Vidinlioğlu: 'Biz Türkiye'nin sigortasıyız'

İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Mezunları Turan Sevdalıları Ahde Vefa Toplantısı düzenlendi.

Eski adıyla İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü yeni adıyla Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi 1974-1978 mezunlarından 120 emekli öğretmen, çeşitli illerde her sene bir araya gelerek düzenlendikleri organizasyonu Kastamonu'da da  gerçekleştirdi.

Bu kapsamda kent merkezi, Seydiler, Ağlı Azdavay ilçelerini gezecek olan öğretmenler, ilk olarak Şehit Şerife Bacı Öğretmenevi’nde Turan Sevdalıları Ahde Vefa Toplantısı programını düzenlendi. Programa Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu ve Belediye Başkanı Mehmet Yurt da katıldı.

“SEVDAMIZ O ZAMAN DA TURAN’DI, BUGÜN DE TURAN”

Toplantıyı organize eden Fikri Yazan, İstanbul Atatürk Eğitim Müzesi’nde 1974 ve sonrasında mezun olan öğretmenlere ‘Kastamonu’ya hoş geldiniz’ diyerek; “Sevdamız o zaman da Turan’dı, bugün de Turan. Bundan sonra da Turan olacak inşallah, o hedefe varıncaya kadar. Yani biz ve bizden sonraki nesilde bu düşünce sistemimizi devam ettirecek, diye düşünüyorum. Çünkü sizler çocuklarımızı yoğurdunuz, yetiştirdiniz. Aramızda benim oğlum da var. Ben de onu yetiştirdim. İnşallah ileride bizi mahcup etmezler, düşünce sistemimizin bizdeki sonraki nesillere de aktarırlar. Hz. Pir’in bir sözü var, ‘Gelişiniz güle güle, gidişiniz güle güle, her işiniz güle güle’ diyorum” dedi.

“BİNLERCE ŞEHİT ŞÜHEDANIN MEKANLARI CENNET OLSUN”

Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, toplantıdaki emekli öğretmenleri selamlayarak; “Daha önce Kastamonu’ya gelenler mutlaka vardır. Biliyorsunuz ağustos ayı Türk’ün zafer ayı hem Anadolu’nun kapılarının açılması hem de 30 Ağustos Zafer Bayram öncelikle hepimize kutlu olsun. Genelde Anadolu’nun kapılarını 1071 Malazgirt Savaşı’yla açtığımız düşünülür ama aslında ondan öncesinde 1040’larda medreseler var, kolonizatör Türk dervişleri var. Onlar öncü kuvvetler, halk ne iştigal ederse onunla iştigal ederler. Arkadan ordu gelir. Ordunun gelmesidir 1071. Aslında Anadolu ondan öncesinde de Türk yurdu olmaya zaten adım adım geçmiş bir vatan toprağıydı o zamanlar. Aynı zamanda Orta Asya’dan gelip Anadolu’yu vatan ettikten sonra da biliyorsunuz bir istiklal mücadelesine giriştik. Bu istiklal mücadelesi neticesinde de 30 Ağustos’la bu taçlandı ve bugünkü sınırlarımız olan cumhuriyetimizin temelleri atılmış oldu. Sultan Alparslan’dan Büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e kadar, o aradaki ceddimizi ve o günden bugüne yine ebediyete irtihal etmiş mukaddesler için, vatan, bayrak, ezan için, biz burada rahat konuşabilelim, sohbet edebilelim diye çoluğumuz çocuğumuz okuluna rahat gidebilsin diye can veren binlerce şehit şüheda var. Hepsinin mekanları cennet, ruhları şad olsun” diye konuştu.

“KASTAMONU ÖZELİNİ BİZİM İYİ ANLATMAMIZ LAZIM” 

Kastamonu'nun çok özel bir yer olduğunu vurgulayan Vidinlioğlu; “Bu topraklar İstiklal kıvılcımının ateşlendiği topraklar. Özellikle İstiklal Madalyalı tek ilçe İnebolu’dur ve İnebolulu kahraman mavnacılar oradan aldıkları denizden gelen cephaneyi İstiklal Yolu üzerinden kağnılarla cepheye ulaştırmışlar. Kastamonu’nun bir başka özelliği de 10 Aralık’taki dünyada başka örneği olmayan ilk kadın mitinginin yapıldığı yer olması ve 102’nci yılı. 3 bin kişinin o günün şartlarında miting yaptığı yerdir Kastamonu. Kastamonu demokrasi anlamında da ilk muhtarlık seçiminin yapıldığı yerdir. Taşköprü ilçesinde yapılmıştır. Bünyesinden 11 tane vilayet çıkartmış, koskoca bir sancak beyliğidir. Kastamonu hem Selçuklu’ya hem Osmanlı’ya uzun yıllar hizmet vermiş bir yer. Kastamonu özde de devletçidir, vatancıdır onun için Kastamonu özelini bizim iyi anlatmamız lazım. Ben de tabii hazır böyle eğitimli ve eğitimci bir kadroyu görünce de bu konuda da bir iki şey söylemek istedim. Çünkü tarihi gerçeklerle yaşadıklarımızın uyuşması lazım ve bunu gelecek nesillere aktarmamız lazım. Şimdi nüfus oranlandığında hem Çanakkale’de hem de İstiklal Harbi’nde en fazla şehidi veren yer biziz. Rahmetli Atsız Hoca iyi bir tarihçidir ve bu bölgeyi ‘Türkmen kaidesi’ diye anlatır. Zaten Büyük Gazi de gelmiş özellikle Şapka İnkılabını Kastamonu’da yapmış, insanları muhafazakar diye ve insanların ne kadar münevver olduğunu görmüş. İnsanlarının ne kadar münevver olduğunu bir de Abdurrahman Paşa Lisemizden anlayabiliyoruz. Anadolu’nun 138 yıllık ilk lisesidir. Türkiye’nin dördüncü, Anadolu’nun ilk lisesidir ve halkın parasıyla yapılmıştır. Kastamonu’nun böyle özellikleri var” dedi.

“BİZ TÜRKİYE’NİN SİGORTASIYIZ”

Türkiye’deki herkesin hesabının ülkücü hareket üzerine olduğunu dile getiren Vidinlioğlu; “Bunun da sebebi biz Türkiye’nin sigortasıyız, onun için. Bu çok büyük milletin bir ferdi olmaktan hep onur duyduk. İki senedir kapsamını çok genişlettiğimiz Türk Dünyası Günleri yapıyoruz. Bir nevi Turan Kurultayı yapıyoruz. Geçen sene 28 tane ülkeden ve özerk bölgeden gelen oldu. Bu sene özellikle dedim ki ‘Gagavuzya’dan gelen Natali Deniz’i tekrar davet edin’ o kadar güzel ‘Çırpınırdın Karadeniz’ söylüyor, aman ya Rabbi… Macaristan’dan gelenler Turan’dan bahsediyorlar. ‘Hesaplar bizim üzerimizde’ dedim ya, hep bizi bölmeye, parçalamaya aramıza nifak sokmaya o kadar çok çalışan oluyor ki… Bizim unutmamamız gereken bir şey var, Türk milliyetçisi olduğumuz ve ülkücü olduğumuz. Bu kimlik her şeyin üzerinde” ifadelerini kullandı.

Vidinlioğlu, konuşmasını İsmet Özel’in Mataramda Tuzlu Su adlı şiiriyle tamamladı.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme