Bildiri Tartışması Büyüyor

Pençe-Kilit Operasyonu'nda şehit düşen 12 askerimiz ardından TBMM'deki 4 parti tarafından ortak bildiri yayınlanarak, terör lanetlendi.

Bildiri Tartışması Büyüyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Pençe-Kilit Operasyonu’nda şehit düşen 12 askerimiz ardından TBMM’deki 4 parti tarafından ortak bildiri yayınlanarak, terör lanetlendi. Ortak bildiriye CHP’nin ve DEM’in imza atmamasına AK Parti Milletvekilleri Halil Uluay ve Serap Ekmekci paylaşımda bulunarak tepki gösterdi. CHP İl Başkanı Dilek İlke Karabacak’ta, CHP Grubu olarak yayınladıkları bildiriyi sunarak, CHP olarak terörün karşısında dimdik durduklarını vurguladı.

Pençe-Kilit Operasyonu’nda şehit düşen 12 askerimiz ardından TBMM’deki 4 parti tarafından ortak bildiriye CHP’nin ve DEM’in imza atmamasını dikkat çeken AK Parti Milletvekili Halil Uluay paylaşımında; “Tekrar şehitlerimize Allahtan rahmet, ailelerine ve sevenlerine sabır diliyoruz. Bu bildiriye tüm parti gruplarının imzalamasını beklerdik, yorumsuz paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Türkiye Cumhuriyeti'nin Yanında Gönülden Duramadılar’

AK Parti Milletvekili Serap Ekmekci ise; “Aziz vatan uğruna şehit düşen Mehmetçiklerimizin ve yaralı gazilerimizin ateşi tüm yurdu sarmışken; TBMM'nin terörü lanetleyen ortak bildirisine CHP ve DEM imza atmadı. Ama'sız, fakat'sız, Türkiye Cumhuriyeti'nin yanında gönülden duramadılar. Korkma! Baki ve daim kalacak Türkiye” ifadelerine yer verdi. 

‘12 Vatan Evladımızın Sorumluluğunu Kim Üstlenecek?’

Halil Uluay ve Serap Ekmekci’nin paylaşımlarına cevap veren CHP İl Başkanı Dilek İlke Karabacak; “Yok öyle yağma! Vatan millet Sakarya nidâları. Sayın vekiller merak ediyorsa eğer bugüne kadar imza attığımız tüm ortak bildiriler TBMM arşivinde saklı. Ortak bildiriye imza koyarak bu ülkenin yoksul evlerine düşen şehit ateşine engel olabilseydik günde binlerce bildiriye imza koymakta tereddüt etmezdik. Saray vekilleri bir yayınladıkları bildiriye baksınlar bir de Cumhuriyet Halk Partisi’nin, bizim bildirimize. Terörün karşısında dimdik durmaksa bizim bildirimizde var. İktidarınızın bir önceki dönem İçişleri Bakanı terörist sayısı 120’nin altına düştü açıklamasının üstünden daha bir yıl geçmişken, üst üst iki gece aynı bölgeye yapılan saldırılarda şehit olan 12 evladımızın ardından elbette sorular soracağız. 12 evladımızın şehit olmasında ihmaller var mı? Hain saldırı niçin engellenemedi? Hala bölgede bulunan Mehmetçiklerimizin can güvenlikleri tam olarak sağlandı mı? İmza attınız, bitti. 12 vatan evladımızın sorumluluğunu kim üstlenecek? Bizim halkımıza karşı görevimiz, sorumluluklarınızın üstünü örten bildirilerinize imza atmak değil; böylesi ağır acıların bu ülkede bir daha yaşanmaması için mücadele etmektir” ifadelerini kullandı. 

CHP Grup Başkanlığı Bildirisi

CHP Grup Başkanlığı Bildirisi’nde ise; “Ülkemiz 22-23 Aralık 2023 geceleri gelen kara haberlerle sarsılmıştır. On iki vatan evladının şehit düştüğü alçak saldırılar terörün kirli yüzünü bir kez daha göstermiştir. Terörü, hain terör örgütünü ve insanlık dışı yöntemlerini lanetliyoruz. Bu menfur saldırıları planlayan, azmettiren ve gerçekleştiren teröristler hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaktır. Askerlerimizin can güvenliği ve yaralılarımızın sağlık durumu en başta gelen endişe kaynağımızdır. İki gece üst üste aynı bölgede 12 şehit verilmesi yanında, halen bölgede bulunan Mehmetçiklerimizin güvenliğinin tam olarak sağlandığına ilişkin sağlıklı bilgilerin kamuoyuyla paylaşılmaması, Milletimizin acısını ve üzüntüsünü daha da artırmaktadır. Bu nedenle, bu geceden tezi yok, TBMM'nin hiç zaman kaybetmeden derhal bir kapalı oturum yapması ve Milli Savunma Bakanı'nın Gazi Meclis'e gelerek Milletvekillerini bilgilendirmesi zorunludur. Ancak bu oturum sonrasında bölgeden ve gelişmelerden kapsamlı ve doğru şekilde bilgi alan siyasi parti gruplarının ortak bir metin çalışması yapabileceğini düşünüyoruz. Hain saldırıların neden engellenemediğinin ve sorumluların ihmalleri olup olmadığının açıklığa kavuşturulmadan atılacak adımları şehitlerimizin hatırasına bir saygısızlık olarak değerlendiriyoruz. Bunun yanında, milletimizi tarifsiz bir üzüntüye ve eleme gark eden böylesine acı ve elim olayın ardından Ulusal Yas ilan edilmesi bütün toplumun ortak talebidir. İktidarı, daha fazla gecikmeksizin bu yönde tutum almaya davet ediyoruz. Terörün hedeflerine ulaşmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Türkiye'nin bağımsızlığı ve bütünlüğü için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Milletimizin başı sağ olsun” ifadelerine yer verildi.

Özel Haber

Bakmadan Geçme