Bir asır sonra yeniden denizlerde: Denk Kayığı

Kurtuluş Savaşı'nın simgelerinden Kastamonu İnebolu Denk Kayığı bir asır sonra yeniden denizle buluştu.

Kastamonu İnebolu Kaymakamlığınca, Kurtuluş Savaşı'nın simgelerinden denk kayığını tekrar gün yüzüne çıkarmak amacıyla başlatılan çalışma sonrasında denk kayığı bir asır sonra yeniden denizle buluştu.

Kurtuluş Mücadelesinin ve İstiklal Yolu’nun simgesi haline gelen denk kayığı, Mustafa Kemal Atatürk’ün İnebolu ilçesini ziyaretinin 84’üncü yıl dönümünde denize indirildi. Bir asır sonra yeniden suya indirilen denk kayığı vatandaşlara büyük gurur yaşattı.

“DENK KAYIĞINI DENİZE İNDİRMEK İÇİMİZDE UKDEYDİ”

İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar yaptığı açıklamada; “İstiklal Madalyalı tek ilçe olma hüviyetine sahibiz. Bunun kazanılmasında denk kayığımızın önemli bir rolü var. 3 yıl boyunca kayıkçılar locası Kurtuluş Savaşı'na mühimmat yetiştirmek üzere hiçbir ücret almadan hizmet verdiler. Zamanla bu denk kayıkları yıpranarak tarih oldu. Son denk kayığımız da İstanbul’da sergileniyor. İnebolu'muzda denk kayığı görmek arzu ediliyordu. Milli Mücadeleye katkı sağlayan denk kayığımızı önemli günlerde denize indirmek her İnebolu’daki vatandaşlarımızın içinde bir ukdeydi” dedi.

“İNEBOLU İÇİN ÇOK GÜZEL BİR ÇABA OLMUŞ”

Kastamonu Valisi Meftun Dallı ise inşa edilen kayığın yapılan fedakarlıkların gelecek nesillere aktarılmasında önemli rol oynayacağını belirterek; “İnebolu için çok güzel bir çaba olmuş. Umarım bundan sonraki yıllarda da tarihin yaşatılmasında ve yapılan fedakarlıkların hatırlatılmasında çok büyük feda sağlayacaktır” ifadelerine yer verdi.

İhlas Haber Ajansı

Bakmadan Geçme