Bir İlke İmza Attılar

Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek, ilçesinde önemli bir hizmete imza attı.

Başkan Civelek, cenaze sahiplerinin cenazeye gelen vatandaşlara yemek ikramında bulunmasının doğru olmadığını, belediye olarak konuya el attıklarını duyurdu.

Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek, konuyla açıklama yaparak; “Hepinizin malumudur ki, ilçe merkezimizdeki 4 mahallemizin cami yanlarında yaptığımız yemekhaneler ve sosyal donatıları çok güzel olmuştur. Ancak güzel olmayan, bizim inancımızın ve kültürümüzün asla müsaade etmediği bir durumu yaşar olduk. Cenaze günleri cenaze sahiplerinin yemek ikramı ile meşgul olması kadar bir hurafe olamaz. Cenazeye katılan eş ve dostların da adeta karnını doyurmaya gelmiş gibi bir görüntü sergilemesi de kabul edilebilir bir durum değildir. Hatta bazı kişilerin ikramı ziyafete dönüştürdüklerine, imkanı olmayan vatandaşlarımızın da bu durumdan geri kalmamak için olmayan şartlarını zorladıklarına şahit oluyoruz. Hem inancımıza ters, hem de gereksiz bir ekonomik zorlanma olduğunu düşünerek, cami yanlarındaki yemekhanelerimizde cenaze günü yemek ikramını Belediyemiz ve İlçe Müftülüğümüz olarak asla doğru bulmuyoruz. Bu duruma kamu eliyle müdahale etmek istiyoruz” dedi.

‘Bu Uygulama Belediyemize Bir Külfet Getirmeyecektir’

Yaşanan durumun önüne geçmek için yapacakları çalışma hakkında bilgi veren Başkan Civelek, “Belediye Başkanlığı olarak; cenaze günleri bu mekanlarda taziye düzeni oluşturup, su-çay ve doğranmış simit yada boğaca ikramımız olacaktır. Bu hizmet için de; cenaze sahibi belediyemiz resmî hesaplarına istediği zamanda istediği miktarda bağış yapabilir. Kimin bağış yaptığını veya yapmadığını asla kimse bilmeyecektir. İnanıyorum ki bu uygulama Belediyemize de bir külfet getirmeyecektir. Ekonomik durumu müsait olmayan hiç kimse bir bedel ödemeyecek, müsait olanda istediği miktarı bağışlayacak. Allah’ımızın huzuruna vardığımızda zenginlik, makam ve mevkiinin bir üstünlük olmadığına inandığımız gibi, cenaze günü de herkes için yapılan ikramın mütevazi ve aynı olmasının çok güzel olacağına inanıyorum. İnşallah, cenazesi olan acısını Müslümanca yaşar, biz de acılı ailenin acısını gerçek mana da paylaşacağımız günleri yaşarız” ifadelerini kullandı.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme