Bozahmetoğlu'ndan Gelir Arttıracak Öneri

İl Genel Meclisi'nde (İGM) bütçe görüşmeleri devam etti.

Toplantıda Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü’nün bütçesi, Encümen Müdürlüğü’nün bütçesi ve Finansman Bütçe İGM’nin bilgisine sunuldu.

Toplantıda; Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü’nün bütçesi 30 milyon 525 bin TL, Encümen Müdürlüğü’nün bütçesi 82 bin 800 TL ve Finansman Bütçesi 8 milyon 500 bin TL olarak meclisin bilgisine sunuldu.

Toplantı sonrasında söz alan İGM MHP Grup Başkanı İlhan Bozahmetoğlu; “Daha önceden İl Özel İdaremizin gelirini arttırma noktasında verdiğimiz önerge doğrultusunda bir çalışma gerçekleştirdik. Bu çalışmayı gerçekleştirirken, bir kanun tasarısı karşımıza çıktı. Daha önceden İl Özel İdaresi gelirleri ve belediye gelirleri tasarısı hazırlanmış. İl Özel İdaremizde hangi maddelerde düzenlenme yapılırsa, gelir artışı olur noktasında bir çalışma yaptı. Bu çalışma sonucunda bir sonuca ulaşıldı. Gayrisafi hasıladan pay verilirken, büyükşehir belediyelerine yüzde 4,5; il belediyelerinde yüzde 1,5; özel idarelere yüzde 0,5 pay veriliyor. Büyükşehir belediyeleri artık aldıkları bu paylardan popülerizme yönelik hizmetler yapar hale geldi. Biz ise yol ve su hizmetlerini nasıl yapabiliriz, onun hesabını yapmaktayız. Bu noktada 2 önerimiz var; gayrisafi hasıladan pay verilirken İl Özel İdaresi’ne verilen payın yüzde 1’e, il belediyelerine verilen payın yüzde 2’ye çıkarılmasını ve büyükşehirlere verilen payların ise 3,5’a düşürülmesini öneriyoruz. Yine gayrisafi hasıladan pay verilirken, nüfus kriterleri göz önüne alınıyor. Bizimde nüfusumuza kayıtlı olduğu halde başka illerde yaşayan vatandaşlarımız var. Bu vatandaşlarımızda dönem dönem ilimize gelerek, hizmetlerimizden faydalanıyorlar. Bu noktada; nüfusa kayıtlı olan vatandaşlar doğrultusunda yüzde 10 pay verilmesine yönelik madde eklenmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İGM MHP Grup Başkanı İlhan Bozahmetoğlu’nun bilgilendirmesi noktasında yapılan müzakerelerde, konu hakkında detaylı bir çalışma yapılarak, taleplerin kanun maddesi olarak eklenmesi doğrultusunda ilgili makamlara talepte bulunulması doğrultusunda karar birlikteliğine verildi.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme