Cörmeren Çayı'nın çilesi bitmiyor

Daday Cörmeren köyünden geçen Cörmeren Çayı'nın çilesi bitmiyor.

Bir dönem atık sularıyla savaşan ve köy sakinlerinin çabaları neticesinde temiz günlerine kavuşan Cörmeren Çayı tekrar kirletilmeye başlandı. Köy sakinleri, başta Vali Meftun Dallı olmak üzere yetkililerin seslerine kulak vermesini ve Cörmeren Çayı’nda yaşanan sorunun kesin çözüme ulaştırılmasını istediler. 

Cörmeren Çayı’nı kirleten unsurların tespit edilmesini ve çaylarını kirletilmesinin önüne geçilmesini isteyen Cörmeren köyü sakini Hüseyin Arslan; “Öncelikle Sayın Valimiz Meftun Dallı’ya ‘İlimize hoş geldiniz’ diyor, yeni görevinde Cörmeren köyü sakinleri olarak başarılar diliyoruz. Uzun yıllardır Cörmeren köyü olarak uğraştığımız ve bir türlü kesin çözüme kavuşturamadığımız bu sorunumuza Sayın Valimizin el atmasını canı gönülden istiyoruz. Köyümüzden geçen çayımız yine kirletilmeye başlandı. Yetkililerden çayımızı kirlenmesine sebep olan unsurların tespit edilmesini istiyoruz. Bu durumun önüne geçilmesini istiyoruz. Özellikle şehir hayatından sıkılan ve doğayla iç içe olmak isteyen vatandaşlarımız hafta sonları piknik yapmak, rahat etmek için çayımızın kenarındaki alana gelir, güzel vakit geçirirlerdi. Fakat çayımız yine kirletildiğinde ve bu kirlenme kötü bir kokuya sebep olduğundan vatandaşlarımız burada oturamaz oldular” dedi.

“CÖRMEREN KÖYÜ OLARAK SAYIN VALİMİZ MEFTUN DALLI’YI AĞIRLAMAK İSTERİZ”

Söz konusu durumu yetkililere de ilettiklerini söyleyen Arslan; “Çayımızın kirlenmesi sadece doğayı değil, insan sağlığını, hayvanlarımızın sağlığını ve çayımızdaki balıklarımızın sağlığını da tehdit ediyor. Suyun kirlenmesinden dolayı sudaki oksijen oranı azaldığından çaydaki balıklar ciddi tehdit altında. Ayrıca bazı köylülerimiz tarlalarını sulamak için çaydaki suyu kullanıyorlar ve çayımızın kirlenmesi bundan dolayı insanlarımızın sağlığını tehdit ediyor. Hayvancılık ile uğraşan vatandaşlarımızın da hayvanları bu çaydan su içiyor, onlarında sağlığı riske giriyor. Kısacası Cörmeren’in kirlenmesi herkesi etkiliyor. Başta Sayın Valimiz olmak üzere tüm yetkililerimizi bu doğal kaynağımıza ve güzelliğimize sahip çıkmaya davet ediyorum. Çayımızın kirletilmesinin de önüne geçilmesini istiyorum. Sayın Valimiz eğer köyümüzü ziyaret eder, Cörmeren Çayı’nın doğal güzelliğini görürse, buranın korunması konusunda bize hak vereceğini düşünüyorum. Cörmeren köyü olarak Sayın Valimiz Meftun Dallı’yı köyümüzde ağırlamak isteriz. Cörmeren köyü sakinleri olarak Sayın Valimiz Meftun Dallı’yı köyümüze davet ediyoruz. Gerçekten sahip olduğumuz güzelliklere görünce, Sayın Valimizde buraya sahip çıkılması için gerekeni fazlasıyla yapacağına yürekten inanıyoruz. Burası sadece bir çay kenarı değildir. Doğru şekilde değerlendirildiğinde Kastamonu turizmine büyük bir katkı sağlayacak gizli bir hazinedir” ifadelerini kullandı.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme