• Haberler
  • Genel
  • Dursun Kan: 'Hiçbir Şehit ve Gazi Ailemiz Siyasete Alet Edilemez'

Dursun Kan: 'Hiçbir Şehit ve Gazi Ailemiz Siyasete Alet Edilemez'

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Dursun Kan Gazi Murat Esgin'in görev yeri değişikliğine değinerek açıklamada bulundu.

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Dursun Kan açıklamasında; “12-13 haziran 2024 tarihleri arasında CHP Genel Başkanı Sayın Özgür Özel’in talimatı ve katılımıyla, Milli Savunma Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı emekli tümamiral Sayın Yankı Bağcıoğlu ve Sayın Ekrem İmamoğlu’nun ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenen ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneğinin Genel Merkez bünyesinde 44 şubenin katılımıyla Şehit aileleri ve gaziler Çalıştayı’na katılım sağladık. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), şehit aileleri ve gazilerin emanetine sahip çıkmak ve onların ihtiyaçlarını daha etkin bir şekilde karşılamak amacıyla kapsamlı bir genelge yayımladı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in direktifleri doğrultusunda, Milli Savunma Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yankı Bağcıoğlu tarafından hazırlanan genelgede, il ve ilçe örgütleri ile belediyelerin bu konudaki çalışmalarını daha koordineli ve etkin hale getirmesi hedefleniyor.  Genelgenin ‘şehit ailelerine ve gazilere karşı görevlerini yerine getirmede samimi olma’ çağrısıyla son bulduğunu ‘Bizler onların acılarını derinden hissediyoruz. Bu genelge ile il ve ilçe örgütlerimiz ile belediyelerimizin şehit ailelerimiz ve kahraman gazilerimize yönelik çalışmalarının etkin ve koordineli yürütülmesi amaçlanıyor.’ Çalıştaydan önce bu çalışmalarla ilgili karar CHP’nin kazandığı bütün büyükşehir, il ve ilçelere gönderilmiştir” dedi.

‘Bu Olay Bizim Dışımızda Basına Aksetti’

Çalıştayda olduğu dönemde yaşananlara değinen Kan; “Bu tarihlerde çalıştayda olduğum zamanda Gazimiz Murat Esgin’in görev yeri değişikliğinin haberini aldım. Bu konuyu da çalıştayda CHP Genel Başkan Yardımcısına bildirdim. Dönüşümde Aile Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Sayın Harun Köksalan beyefendiyle beraber Belediye Başkanımız Sayın Hasan Baltacı beyefendiyle görüştük. Belediye başkanımıza genelgeyi izah ettik. Kendisi de bize yardımcı olacağını ifade etti. Fakat her ne hikmetse Kurban Bayramı tatilinde bu olay bizim dışımızda basına aksetti. Tamamen siyasete dahil edilmek istendi. Basında çıkan haberlerde ve yorumlarında gazimizin itibarsızlaştırma yoluna gidilmiştir. Gazimizin de bundan dolayı çok üzüldüğünü beyan etmesine rağmen sosyal medyada yorumlarda; gazimizin de gazilik onuruyla kimsenin oynayamayacağını mahkeme yoluna müracaat edeceğini gazimiz beyan etmiştir. Hiçbir şehit ve gazi ailemiz siyasete alet edilemez. Çalıştay da şehit ailelerimiz ve gazilerimiz adına güzel şeyler yapılmak istenirken şehitler diyarı Kastamonu’muzun ve şehit gazi ailelerimizin böyle bir olayın içinde isminin geçmesi tüm şehit gazi ailelerimiz ve derneğimiz adına üzücüdür. Konunun derneğimiz tarafından takip edileceği ve sorunun giderilmesi hususunda herkesin hassasiyetle davranacağı konusunda hiçbir şüphemiz yoktur” ifadelerini kullandı.

Bakmadan Geçme