Eğitim Fakültesi'nden kayıt bilgilendirmesi

Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Yükseköğretime Geçiş ve Lisans Yerleştirme Sınavları (YKS) sonucunda fakülteyi tercih eden öğrencilerin kayıt işlemleri hakkında bilgilendirme bulundu.

Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden kayıt işlemleri hakkında yapılan bilgilendirmede; “2023-YKS sonucunda üniversitemizin herhangi bir bölüm/programına yerleştirilen adaylar için e-kayıtlar 28-30 Ağustos 2023 ve şahsen kayıtlar 28 Ağustos-1 Eylül 2023 (30 Ağustos resmi tatildir.) tarihleri arasında yapılacaktır. Öğrenim ücreti ve katkı payı; ikinci öğretim öğrencileri içindir, birinci öğretim öğrencilerinden alınmayacaktır. Öğrenim ücretleri 4 Eylül-16 Eylül 2023 tarihleri arasında Öğrenci Numarası ile birlikte Halk Bankasının Türkiye’de bulunan herhangi bir ATM’sinden veya İnternet Bankacılığından yatırılabilecektir. Harç ödemelerinizi Halkbank Mobil (Ödemeler/Vergi > Fatura ve Kurum Ödemeleri > Eğitim), Halkbank İnternet Şubesi (Ödeme/Vergi > Eğitim Ödemeleri), Halkbank ATM’leri,  0 850 222 0 400 Halkbank Dialog veya size en yakın Halkbank Şubesi'nden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Şehit ve gazi yakınları durumlarını belgelendirmeleri koşuluyla ikinci öğretim öğrencisi olsalar dahi katkı payı ve öğrenim ücreti ödemeyeceklerdir” denildi.

ELEKTRONİK KAYIT 

Elektronik kayıt hakkında yapılan bilgilendirmede; “2023-2024 Eğitim-Öğretim döneminde Yükseköğretim kurumlarına yerleşen öğrencilerin kayıt işlemlerinin e-devlet kapısı üzerinden yapılması planlanmıştır. Bununla ilgili olarak aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. E-kayıtlar 28-30 Ağustos 2023 tarihleri arasında yapılacaktır. Özel yetenek programlarına yerleşen öğrenciler e-kayıt yaptıramayacaklardır. Ayrıca kayıtlarda sağlık raporu isteyen (Sivil Havacılık Yüksekokulu Havacılık Yönetimi (I. ve II. öğretim) bölümü ile Bozkurt Meslek Yüksekokulu Sivil Savunma ve İtfaiyecilik I. öğretim programına, Kastamonu Meslek Yüksekokulu Özel Güvenlik ve Koruma Programı (I. ve II. öğretim) kayıt hakkı kazanan öğrenciler de e-kayıt yaptıramayacaklardır. Aynı anda örgün iki ön lisans veya iki lisans programına kayıtlı öğrencilerin, elektronik kayıt ekranında kaydı yapılmayacaktır. Elektronik kayıt (e-kayıt) yaptırmak isteyen öğrenciler PTT şubelerinden e-devlet şifresi alacaklardır. Elektronik kayıt yaptıracak öğrenciler 28-30 Ağustos 2023 tarihleri arasında www.turkiye.gov.tr adresindeki e-hizmetler bölümü altında yer alan ‘Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ bölümünden kayıtlarını gerçekleştireceklerdir. E-Kayıtta öğrencinin yerleşme bilgileri ÖSYM verisinden otomatik olarak gelecek olup. Asker Alma Dairesinden askerlik durumu bilgisi ve Milli Eğitim Bakanlığından lise mezunu olup olmadığına dair bilgi de aynı ekranda yer alacaktır. Askerlik durumu kayıt olmalarına engel olmayacaktır. Ancak Milli Eğitim Bakanlığından lise mezuniyet bilgisi alınamayan öğrenciler Elektronik kayıt yapamayacak ve üniversitemize yönlendirilecektir. E-kayıt işlemini bitirdiğinizde YKS başvurusu sırasında vermiş olduğunuz cep telefonuna ‘Kaydınız başarı ile tamamlanmıştır. Ayrıntılı bilgi için https://kastamonu.edu.tr web adresini ziyaret ediniz’ şeklinde kısa mesaj gelecektir. Bu kısa mesaj kaydınızın tamamlandığı anlamına gelmektedir. E-kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler kayıt olduklarını gösterir barkodlu çıktıyı alarak saklayacaklardır” ifadelerine yer verildi.

KAYIT TARİHİNDE MEZUN OLAMAYAN ÖĞRENCİLER

Kayıt tarihinde mezun olamayan öğrencilere ilişkin yapılan bilgilendirmede; “Ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınavına girecek adaylar 28 Ağustos-1 Eylül 2023 tarihleri arasında şahsen başvurarak geçici kayıt yaptıracaklardır. Bu tarihler arasında kayıt yaptırmayan adayların daha sonra kayıtları yapılmayacaktır. Geçici kayıtları yapılan Adaylar 29 Aralık 2023 tarihine kadar mezun olduklarına ilişkin belgeyi kayıt yaptırdıkları fakülte/meslek yüksekokulunda teslim edeceklerdir. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyen adayların geçici kayıtları silinecektir” denildi.

ÜNİVERSİTEYE GELEREK KAYIT YAPTIRACAK ADAYLAR İÇİN GEREKLİ BELGELER

Gerekli belgelere ilişkin olarak ise; “28 Ağustos-1 Eylül 2023 (30 Ağustos resmi tatildir.) tarihleri arasında yapılacak olan kesin kayda gelirken aşağıdaki belgelerle beraber söz konusu belgeleri getirerek Kayıt Bürosundaki görevlilere teslim ediniz. Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı ve fotokopisi ya da yeni tarihli mezuniyet belgesinin aslı ve fotokopisi (Diploma aslı kontrol edilerek diploma fotokopisi alınıp aslı öğrenciye teslim edilecektir) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında ya da mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmi belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.) 2 adet 4,5 x 6 cm boyutunda fotoğraf, Sağlık raporu (Sivil Havacılık Yüksekokulu Havacılık Yönetimi (I. ve II. öğretim) bölümü ile Bozkurt Meslek Yüksekokulu Sivil Savunma ve İtfaiyecilik I. öğretim programı, Kastamonu Meslek Yüksekokulu Özel Güvenlik ve Koruma Programı (I. ve II. öğretim)) Öğrenim ücreti makbuzu (İkinci Öğretim Programlarına yerleşen adaylar) Öğrenim ücretleri bilgisi için tıklayınız. Halk Bankasının herhangi bir şubesine öğrenci numaranızla 4 Eylül-16 Eylül 2023 tarihleri arasında yatırabilirsiniz. Bu belgeleri teslim edip öğrenci belgenizi aldığınızda kayıt işleminiz sona erecektir. Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri olan ve korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyanlar için; E-Kayıt ile kayıt yaptırılsa dahi öğrenci üniversiteye geldiğinde bu raporu ilgili Fakülte/Yüksekokul/Meslek Yüksekokulundaki öğrenci işleri birimlerine teslim etmekle yükümlüdür” denildi. 

Kayıt süreci ile detaylı bilgilere Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin resmi internet sitesinde yer alan duyurular bölümünden ulaşabilirsiniz.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme