Erbilgin ve Baltacı, Afyonkarahisar'daki olayı açıkladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin ve CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Afyonkarahisar'da yaşanan olaylara açıklık getirdiler.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin ve CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, parti binalarında gerçekleştirilen İlçe Başkanları Toplantısı öncesinde basın açıklamasında bulunarak, Afyonkarahisar’da yaşanan olaylara açıklık getirdiler.

CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin, Afyonkarahisar’dan kendilerine gönderilen özür mesajlarını paylaşarak; “Bizler partimizin kongre ve kurultaylar sürecine bir yaklaşımı olan, tam 43 yıldır, yani askeri darbeden bu yana partimizin zihni ve fiili olarak yenilenemediğini düşünerek, bu sürece katkı anlamında kendi il kongrelerimizle birlikte, Türkiye’deki il kongrelerimize dikkat kesildik. Merkez İlçe Başkanımızın daveti üzerine Afyonkarahisar Merkez İlçe Kongresi’ne hep birlikte katıldık ve orada yaşananların tamamı neredeyse ulusal basına yansıdı. Orada yaşananlardan bu partinin İl Başkanı olarak ve CHP’nin bu şekilde tartışılmasından dolayı üzgün olduğumu belirtiyim. Sayın Grup Başkanvekilimiz Burcu Köksal’ın kongredeki tavırları, bizler kadar, partililerimizi de, seçmenlerimizi de üzmüştür. Bizim esas değiştirmek istediğimiz esas, o kongredeki Sayın Grup Başkanvekilimizin ortaya koyduğu anlayıştır. Bu partide değişmesi gereken ana eksenlerden birisi parti kültürünün, Mustafa Kemal’e yakışır bir vakarlıkta yeniden ayağa dikilmesidir” ifadelerini kullandı.

“DELİL OLMAYAN HİÇBİR ŞEY İDDİA OLAMAZ”

Kongrede yaşananları 3 biçimde ifade edeceğini belirten Erbilgin; “Birinci biçimi, siyaseti ayaklar altına düşüren, MHP MYK Yedek Üyesi Yüksel Aydın’ın tavrıdır. Yüksel Aydın komplocudur. Siyasette ve hukukta ‘iddia’ diye bir şey vardır. İddialar delile tabidir. Delil olmayan hiçbir şey iddia olamaz. O olsa olsa yargısız infaz ve itibar suikastı olur. Bir iddia hazırlandığında, yargıdan da bilirsiniz ki, deliller ile beslenmelidir ki, o dava açılabilirsin. Aklına söyleme hakkına hiç kimse sahip değildir. O nedenle yerel basınımızda uzun yıllar kalem oynattığını iddia edenler, bunun bir parçası olmuş ve gazetecilik ötesinde insanların kendi kişisel kariyerlerini düşünerek, insanların itibarlarına müdahil olmuşlardır” dedi.

“BU PARTİMİZİ VE BİZLERİ İTİBARSIZLAŞTIRMA GAYRETİDİR”

Açıklamalarına devam eden Erbilgin; “Sayın Yüksel Aydın, Bozkurt sel felaketine atıf yaparak, bizlerin salonda hırsızlıkla suçlandığını ifade etmiştir. Afyon’da bildiğim kadarıyla 7 tane yerel gazete var ve mesele bütün ulusal basında konuşuldu. Afyon Türkeli Gazetesi saat 10.30’da ilk haberi giriyor. 10.30’daki haberde bizim kongrede olduğumuza dair henüz yerel basının bilgisi yok. Daha sonra bu haber güncellemelerini 11.15, 11,18, 11.33 ve 11.35’te tekrar ediyor. Bizim kongrede olduğumuzun ilk bilgisini 11.33’te paylaşıyor ve yaşanan olaylarla ilgili saat 13.01’de Afyon Türkeli Gazetesi milletvekilinin bayıldığını ifade ediyor ve 13.14’te Afyon Türkeli Gazetesi ‘Hırsız kim?’ başlığıyla bir haber paylaşıp, Sayın Yüksel Aydın’ın iddia ettiği şeyi kendi bülteninden geçiyor. Burada dikkat edilmesi gereken şey, bu söz konusu başlık ne Afyon’daki yerel gazetelerde ne ulusal basında hiçbir şekilde yer almıyor. Yani kongreyi takip eden hiçbir yerel basında ve ulusal basında Yüksel Aydın’ın iddialarına yönelik herhangi bir haber yok. Bu önemli bir ayrıntıdır. Çünkü Sayın Yüksel Aydın, CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin’in, Bozkurt’taki sel felaketinde eşimin IBAN numarasını vererek, yardımları topladığımızı ve harcadığımıza yönelik bir haber geçiyor. Bunun böyle olduğunu iddia ediyor. Ulusal basında ve diğer yerel basında böyle bir haber yok. 13.14’te sosyal medya hesabından bu haberi paylaşıyor. Bu saatlerde ulusal basında henüz kongrelere yönelik bir paylaşım neredeyse yok. Sayın Yüksel Aydın, yememiş, içmemiş bizim Afyon’da olduğumuzu öğrenmiş ki, bu mümkün değil ve o saatlerde olaylardan haberi olmuş. Bu paylaşımdan 50 dakika sonra Sayın Yüksel Aydın kendi iddiasını sosyal medya hesabından paylaşıyor. Henüz ulusal basında böyle bir paylaşım yok. İlginçtir, 14.02’de bu iddiayı sadece Yüksel Aydın video yoluyla paylaşırken, altına ‘Türk Basını’ diye; aslında hukuki sorumluluğu üzerinden atmak isteyen ama sıkıştıklarında bu ülkenin bütün kutsallarını kullanmaktan çekinmeyen bu arsızlar, gazete ya da kaynak ismi vermeden gelir geçer ‘Türk basını’ diye bilgi notu paylaşıyor. Onun videosundan 27 dakika sonra Afyon Türkeli Gazetesi benzer bir videoyu aynı metinle servis ediyor. Ulusal basında ve diğer Afyon gazetelerinde böyle bir paylaşım yok. Neydi iddia? ‘Sayın Burcu Köksal, Yüksel Aydın’ın paylaştığı ve iddia ettiği ifadelerle bizim kongrede bulunmamız gerektiğini ifade etmiş.’ Bizler kongredeki videoların ham halini talep ettik, kamuoyuyla da paylaşacağız. Kongrede boyunca yüzlerce cep telefonu ve onlarca kameranın olduğu ortamda Sayın Yüksel Aydın’ın iddia ettiklerine yönelik tek bir kelime yok. Bu ne demek? Bu bir komplo demektir. Bu partimizi ve bizleri itibarsızlaştırma gayretidir. Dolayısıyla Yüksel Aydın ile ilgili zaten Kastamonu kamuoyunun bir kanaati vardır” şeklinde konuştu.

“HAK VE HUKUKUMUZU YÜKSEK DİSİPLİN KURULU İLE ARAYACAĞIZ”

Burcu Köksal’ın kongredeki davranışlarına da değinen Erbilgin; “Sayın Grup Başkanvekilimiz Burcu Köksal’ın kongreyi provoke eder bir biçimde ve eşi, eşinin kardeşlerini alarak 10-15 kişilik bir grupla salonun dışında hazırlık yaparak ve provokasyona davet ederek, salona girişini bütün kamuoyu ve biz partililer üzülerek izledik. Dolasıyla partimiz içerisindeki kendi hak ve hukukumuzu Yüksek Disiplin Kurulu ile arayacağız. Yine kongrede partiye yakışmayan bir biçimde davranan ancak delege olmayan üyelerinde bir kongredeki divanın başkanına ve üyelerine yönelik saldırılarında cezalandırılması için gerekli müracaatları yapacağız. Diğer yandan yaşananların hukuk önünde de değerlendirilmesi için avukatlarımıza gerekli talimatlar verildi” dedi.

“HIRSIZLAR” İFADESİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Kongredeki ‘Hırsızlar’ sloganına da açıklık getiren CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin; “Parti Meclisi toplantımızda görevlerden alınan İl Başkanları ile ilgili Sayın İsmail Saymaz’ın basına yansıyan bir haberi vardı. O haberde; ‘Parti Meclisi’nde salt çoğunluğun değişimcilere geçmesi, Kılıçdaroğlu’nun sinirlendirdi. CHP Lideri Ağrı ve Mardin İl Başkanlarının yolsuzluklardan dolayı görevden alındığını savunarak şöyle dedi; ‘Kılıçdaroğlu'na tavır koyacağım diye hırsızlıkları desteklediniz. İki tane daha böyle vaka var. Onları PM'ye getirmeyeceğim. 'Devam edin, PM'deki arkadaşlar çalmanızı istiyor' diyeceğim. Bunun üzerine Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı ayağa kalkarak; ‘Ben kabul yönünde oy verdim, siz bu lafı bana edemezsiniz’ dedi ve toplantıyı terk etti’ ifadeleri yer alıyordu. İşte orada ‘Hırsızlıkları desteklediniz’ ifadesine ve ‘Çalmanızı istiyorlar’ ifadesine yaslanan bir Grup Başkanvekili tamda bu ifadeyle partimizde değişim isteyenleri fişlemek ve etiketlemek gibi bir gaflete düşmüştür. Planlanan Sayın Kılıçdaroğlu’nun ifade ettiği iddia edilen bu sözleri, kongre yoluyla partide farklı düşünenlere yönelik, hazırlanmış bir komplodur. Yine bu iddiayı Türkiye’nin saygın gazetecilerden Murat Ağırel; ‘Kastamonu İl Başkanı ile birlikte Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı ve Hüseyin Yıldırım’ın olduğu masayı… diye devam ederek, ‘Hırsızlar’ suçlamasını sordum. Değişim isteyen kişileri bu şekilde kodlamaya çalışıyorlar, bu söylem, Parti Meclisi Toplantısı’nda İl Başkanları oylamasında Genel Başkan tarafından ‘Evet’ oyu veren değişimcilere söylenmiş’ bir ifadedir diye kamuoyuyla paylaşmış. Orada ‘hırsızlar’ dışarı sloganını Parti Meclisi’ndeki oylamada tavır alan parti meclisi üyelerine yönelik, kendisine görev ve vazife çıkaran ancak parti etik ve ahlakından habersiz grup başkan vekilimizin ifadesidir. Bunun böyle bilinmesini isteriz” şeklinde konuştu.

Hikmet Erbilgin son olarak, İl Kongrelerinin 8 Ekim günü Kastamonu Nikah Salonu’nda gerçekleştirileceğini duyurdu. 

“MÜCADELENİN BİR PARÇASI OLARAK MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

CHP Milletvekili Hasan Baltacı ise; “Parti içinde ve parti dışında bu ülkeye önderlik etmemizi isteyen, işçilerin emekçilerin gençlerin kadınların önderi olacağını düşündüğümüz Grup Başkanımızın adaylık toplantısına katılarak halkın ve toplumun bizden istediği önderlikle ilgili istediği mücadeleyi, bugün başlatmak için start vereceğiz. Bir Kongreler süreci yaşıyoruz. Kastamonu'da ilçe kongrelerimizi bitirdik. Görev alan arkadaşlarımıza tekrar teşekkür ediyorum. Yoları açık olsun. Bundan sonra İl Kongre sürecini yaşayacağız. Ve büyük ihtimalle bir kurultay süreci yaşayacağız. Kongreler, yerel yönetimler sürecini bizler her zaman bir iktidar mücadelesiyle eşitlik adalet demokrasi mücadelesinin bir parçası olarak ele aldığımız için bundan sonra da bu mücadelenin bir parçası olarak mücadele etmeye devam edeceğiz. Afyon Merkez İlçe Başkanımızın davetiyle Afyon Merkez İlçe Kongresine katıldık. 1 hafta önce de Trabzon Akçaabat İlçe Başkanımızın davetiyle katıldığımız Akçaabat Kongremizde divan başkanlığı yapmak için Akçaabat’a gittim. Bazı arkadaşlar soruyorlar 'Kastamonu Milletvekili'nin Afyon'da ne işi var?' diye. Bunu soran arkadaşlara şunu söylemek istiyorum: Eğer bunu soran arkadaşlar parti kültürümüzü bilmiyorlarsa başka bir şey ama bilip de soruyorlarsa ne yazık... Çünkü ilçe kongreleri, il kongreleri yapılırken Milletvekilleri, Genel Başkan Yardımcıları, parti meclis üyeleri, il başkanları kongrelere davet edilirler. Bazen orada divan başkanı olması için bazen katılması için bazen konuşma yapması için” dedi. 

“SAHİP OLDUĞUMUZ YER ONUR VE HAYSİYET MAKAMIDIR”

Afyonkarahisar'da basına ve kamuoyuna yansıyanlarla ilgili açıklamada bulunan Milletvekili Baltacı; “Afyon Merkez İlçe Kongresi'ne Merkez İlçe Başkanımızın daveti üzerine icabet etmiş bulunduk. Ne yazık ki basına ve kamuoyuna hiç istemediğimiz görüntülere sahne oldu kongremiz. Hem parti içinde hem parti dışında makamı mevkii ne olursa olsun bu ister bir siyasetçi olsun, ister bir gazeteci kılığında birisi olmuş olsun hiç fark etmez. Biz provokasyona biz komploya karşı, biz hakarete ve iftiraya karşı hem parti içerisindeki hukuk mücadelemizi hem parti dışındaki hukuk mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bir tarafta hukuk mücadelemizi, bir taraftan siyasi mücadelemizi vermeye devam edeceğiz. Çünkü bizim için bu dünyada onur ve haysiyet makamı üstünde herhangi bir makam yoktur. O yüzden sahip olduğumuz yer onur ve haysiyet makamıdır. Biz Afyon Merkez İlçe Kongresi'nde bize yakışanı Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekiline, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanına bir Cumhuriyet Halk Partisi Üyesine yakışanı, Kastamonululara yakışanı yaptık. Orada provokasyonun bir parçası olmamak için elimizden gelen mücadeleyi verdik. Ama sözümüzü de Afyon Merkez İlçe Delegelerimiz Divan Başkanı olarak değerli İl Başkanımı takdir ettikten sonra kurulan kürsüde gerekli cevabımızı da verdik. O cevaplar basına yansımadı ama ham hali bize geldiğinde o cevapları da basına paylaşacağız” dedi.

“PARTİ İÇERİSİNDEKİ HUKUK YOLLARINA BAŞVURACAĞIZ”

Milletvekili Baltacı, ‘Hırsızlar’ ifadesine değinerek; “Önümüzde bir süreç var. 24 Temmuz'da Parti Meclisi toplantısı yaptık. Parti Meclisi Toplantısında İsmail Saymaz'ın aktardığı bazı gelişmeler yaşandı. Ben de yoldaşım Hikmet Başkanım da örgütlü mücadeleye sonuna kadar inanan insanlarız. Biz Parti disiplinine inanan insanlarız. Biz parti içerisindeki tartışmaların kamuoyuna yansımaması gerektiğini düşünen insanlarız. Ancak buna rağmen gerek Parti meclisindeki bazı ifadeleri, gerek kongredeki ifadeleri kamuoyuna yansıdığını üzülerek görüyoruz. Kongrede Grup Başkanvekili Burcu Köksal, eşi akrabaları ve yandaşları tarafından atılan o 'Hırsızlar' ifadesi, İsmail Saymaz'ın aktardığı ifadelerin devamıdır. Biz nasıl o ifadelere Parti meclisinde ayağa kalkarak onurlu ve haysiyetli bir şekilde karşı koyduysak yarın da bu karşı koyuşu sürdüreceğimizi bilmenizi isteriz. Kastamonuluların, partililerimizin eşitlik Adalet mücadelesini bu şekilde karalamaya hakkına sahip değil makamı mevkii ne olursa olsun. Onun için öncelikle parti içerisindeki hukuk yollarına başvuracağız. Bir taraftan da yargıya başvuracağız ama bununla ilgili siyasi mücadelemizde de devam ettirmekten bir adım geri adım atmayacağız” şeklinde konuştu. 

“YAŞANANLARLA İLGİLİ PARTİ ORGANLARININ HAREKETE GEÇMESİNİ TALEP EDECEĞİZ”

Açıklamalarına devam eden Milletvekili Baltacı; “23-24 Eylül'de Parti tüzüğümüzün emrettiği şekilde bir Parti Meclisi Toplantımız olacak. O Parti Meclisi Toplantısında Parti Meclis Üyelerimiz olacak Genel Başkanımız olacak, Genel Başkan Yardımcılarımız olacak Grup Yönetimimiz olacak. Orada herkesin bulunduğu toplantıda Afyon Merkez İlçe Kongresi’nde yaşananlarla ilgili parti organlarının ve genel başkanımızın harekete geçmesini talep edeceğiz. Eğer gereği orada yapılırsa başımızın üstünde yerleri var ama yapılmazsa hakkımızı hukukumuzu toplumun vicdanında Aramaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

“BEN TEHDİT EDER İFADELERDE BULUNMADIM”

Milletvekili Baltacı son olarak CHP Grup Başkanvekili Burcu Köksal'ın tehdit iddialarına yönelik sorulan soruya; “Ben hiçbir telefon görüşmesinde hiç kimseye, hele bir kadına bir milletvekilini hele Grup Başkanvekilimize tehdit eder ifadelerde bulunmadım. Telefon görüşmesi oldu ama bir telefon görüşmesinde yüz yüze herhangi bir yerde bir kadını bir milletvekilini bir Cumhuriyet Halk Partiliyi bir Grup Başkanvekilini tehdit eden hiçbir ifadem olmamıştır. İspat eden olursa buyursun gelsin. Zaten bununla ilgili de Parti meclisimize bir çağrıda bulunacağım. Bununla ilgili Genel Başkanımıza bir çağrıda bulunacağım. O çağrıya cevap verilirse ne ala verilmezse hakkımızı hukukumuzu kamuoyu nezdinde aramaya devam edeceğiz” şeklinde cevap verdi.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme