Ev Kadınları Gazze İçin Bir Oldu

Kastamonu kadınları, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği öncülüğünde Gazze için kermes düzenledi.

Belediye Caddesi üzerindeki bir iş yerinde açılan kermeste, ev kadınları tarafından yapılan yiyecek, içecek ve çeşitli ürünler satışa sunuldu. Birçok kadının Gazze için çeyizliklerini dahi kermese getirmesi dayanışma ruhunu gözler önüne serdi. Hayır çarşısında satılan ürünlerden elde edilecek gelir Filistinlilere bağışlanacak.

‘Kardeşlerimize Nasıl Destek Olabileceğimizin Derdine Düştük’

İHH Kadın Komisyonu Başkanı Melahat Güler, 11 Kasım'a kadar Gazze yararına kermes yaptıklarını belirterek; “Hanımların destekleri ve katkılarıyla oluyor bu kermes. Biliyorsunuz orada bir soykırım, bir katliam yaşanıyor. Her gün yüzlerce çocuk ölüyor, kadınlar ölüyor. Bir insanlık dramı yaşanıyor ve biz burada bu acıları hissediyoruz. Vicdanen rahatsız oluyoruz. Hanımlar olarak 4 haftadır atölye çalışmaları yaptık, bu kermese hazırlandık. Kardeşlerimize nasıl destek olabileceğimizin derdine düştük açıkçası. Bugün de startını verdik bu kermesin. Allah razı olsun hanımlarımızdan. Etli ekmeklerimiz, köfte ekmeklerimiz yapılıyor. Yüzlerce gıda geliyor. Her saat başı hanımlar bunları getiriyorlar. Müşterilerimiz aynı zamanda Filistin’e destek için yiyip içiyorlar” dedi.

‘Orada O Acılar Yaşanırken Biz Bunları Tutamıyoruz Sandıklarımızda’

Birçok kadının çeyizliklerini de kermese getirdiğini anlatan Güler; “Yazmalarını, başörtülerini, belki çocuğu için yaptığı nevresim, pike takımlarını getirdiler. ‘Orada o acılar yaşanırken biz bunları tutamıyoruz sandıklarımızda’ dediler. Bunların satışını yapıyoruz. Bu satışların tamamı Gazze’ye yardım olarak gidecek. Onların dertlerine, acılarına bir nebze olsun çare olursa bizim içimizi rahatlayacak, vicdanımız rahatlayacak. Kardeşlerimize destek olmak için buradayız ve dualarımızla burada olmaya devam edeceğiz. Bu kermeste fiili bir duadır. Rabbim kabul etsin herkesin hayrını. Katılanlara da çok teşekkür ediyorum. Güzel bir ilgi ve alaka var. Kastamonu halkı biliyorsunuz bu konularda çok duyarlı. Herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

‘Yaşlısından Gencine Çok Güzel Bir Dayanışma İçindeyiz’

Ev hanımı Şerife Sönmez, ev hanımları olarak Gazze için bir araya geldiklerini belirterek; “Hep birlikte günler öncesi hazırlanarak burada hayır kermesinde bulunuyoruz. Bir kısmımız yöresel etli ekmek, bir kısmımız çiğ köfte yapıyor. Burada yaşlısından gencine çok güzel bir dayanışma içindeyiz. Bu hayır kermesimize herkesi davet ediyoruz” dedi.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme