• Haberler
  • Kültür
  • Gastronomi Yarışması'nda Karadeniz Birincileri Belirlendi

Gastronomi Yarışması'nda Karadeniz Birincileri Belirlendi

MEB Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışması'nda Karadeniz bölgesinden Bolu, Kastamonu, Samsun ve Rize'de düzenlenen yarışmanın bölge birincileri belirlendi.

Millî Eğitim Bakanlığı Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü koordinesinde İl Millî Eğitim Müdürlükleri yürütücülüğünde ve Jumbo Ev Gereçleri San. Tic. A.Ş işbirliğiyle, ilk defa Türkiye çapında 81 ilin katılım gösterdiği ve ülke genelinde 28 ilde düzenlenen MEB Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışması devam ediyor. Gastronomi Yarışması'nda Karadeniz Birincileri Belirlendi

MEB Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışması, Türk mutfağının geleneksel tatlarını koruma ve tanıtma misyonuna hizmet ederken; öğrencilerin mutfak sanatlarındaki ustalıklarını göstererek kendilerini ifade etmelerine olanak tanımayı amaçlıyor.  15-19 Nisan tarihleri arasında Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı meslek liselerinin yiyecek-içecek hizmetleri alanı öğrencileri arasından il birincisi, ikincisi ve üçüncüsü olan ekipler, Bölge Jüri Ekipleri tarafından belirlendi. Festival havasında geçen yarışmalarda öğrenciler, hünerlerini göstermek için tatlı bir rekabet içindeydi. Gastronomi Yarışması'nda Karadeniz Birincileri Belirlendi

Karadeniz Bölgesi’nin Kazananları

Bolu’da İzzet Baysal Abant Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi birinci, Devrek Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi ikinci (Zonguldak), Şehit Sabri Altınbaş Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi (Düzce) üçüncü oldu. Kastamonu’da Hitit Mesleki ve Teknik Lisesi birinci (Çorum), Yahya Kemal Beyatlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ikinci (Karabük), Sevim Tokatlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi üçüncü oldu. Samsun’da Sema Cengiz Büberci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi birinci, Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ikinci (Ordu), Samsun Altınkum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ise üçüncü olarak yarışmayı tamamladı. Rize’de ise İyidere Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi birinci, Fırtına Vadisi İrfan Tufan Karaoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ikinci, Çayeli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi üçüncü oldu. Dereceye girenlere kupa ve madalyaların yanı sıra Jumbo özel Chef koleksiyonundan ürünler hediye edildi. 

Büyük Final 4 Mayıs’ta İstanbul’da

4 Mayıs’ta İstanbul’da gerçekleşecek finalde Türkiye birincisi, ikincisi ve üçüncüsü olan ekipler, uzman Jüri tarafından belirlenecek ve ödüller sahiplerini bulacak. Geleceğin şefleri, bu yarışmayla hayallerindeki hedefleri gerçekleştirme yolunda önemli bir adım atmış olacaklar. 

Mutfak kültürüne verdiği önemi her zaman bu alandaki organizasyonları destekleyerek gösteren Jumbo, geleceğin şef adaylarının bu zorlu ve keyifli yolculuklarının her adımında yanında olmayı hedefliyor. 

Jumbo, Öğrencileri Kendi Hikayelerini Yazmaya Davet Ediyor

Toplumların kültürel anlamda kimliğini oluşturan en önemli değerlerden mutfak kültürü Türkiye’de tarih boyunca farklı kültürlerin etkileşimiyle şekillenmiş ve kendine özgü bir nitelik kazanmıştır. Binlerce yıllık geçmişiyle Türk mutfağı Orta Asya’nın bereketli topraklarından Anadolu coğrafyasına kadar uzanan muhteşem bir lezzet yolculuğudur. Geçmişten günümüze uzanan bu yolculuk, her lezzetin ardında tarihin izlerini taşıyan hikayelerle doludur. Bu vizyonla MEB Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışması’nı destekleyen Jumbo, gastronomi öğrencilerini bu hikayeleri yaşatmaya ve zenginleştirmeye davet ediyor. 

Jumbo Hakkında

Jumbo, 1947 yılında Çemberlitaş’ta küçük bir atölyede kuruldu. Sadece en doğal malzemeleri kullanarak zamansız tasarımlar yaratan Jumbo, yıllar içinde yeniliğe ve yaratıcılığa olan inancı ile büyüdü ve en güvenilir markalar arasına girmeyi başardı. Çelik, porselen, cam ve taşa hayat veren ince işçilik ve 120’den fazla endüstriyel tasarımla Türkiye ve dünya çapında sayısız ödül kazandı. Jumbo, kaliteden ödün vermeyen ve seçimlerinde fark yaratmak isteyenlerin ihtiyaçlarına cevap veriyor. 

Bakmadan Geçme