Geleceğin Astronotları Kastamonu'dan

Kastamonu Olarak Biz de Varız Projesi kapsamında Şehit Mehmet Yılmaz İmam hatip ortaokulu öğrencileri ile uzay ve astronomi temelli planetaryum (uzay çadırı) gösterisi, astronot maskesi ve roket fırlatma etkinlikleri gerçekleştirildi.

Geleceğin Astronotları Kastamonu'dan
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Şehit Mehmet Yılmaz Ortaokulu öğrencilerinin Türkiye Yüzyılı planetaryum gösterisi ve diğer etkinliklerle uzay yolculuğunu deneyimlediği programa Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş ile birlikte Şube Müdürleri Vedat Terlemez ve Mehmet Sait Aydın katıldı.

Karanlık ortamda oluşturulan çadırın tavanına yansıtılan görüntüleri öğrenciler izleyerek uzay ortamını görme fırsatı buldu. Gezegenleri, çeşitli gök cisimlerini ve onların uzay boşluğundaki hareketlerini anlatan uzay çadırındaki gösteri öğrencilere keyifli anlar yaşattı.  Uzay çadırı ile sanki kendileri bizzat uzayın içindeymiş gibi uzayı deneyimleme şansını yakaladılar. Devamında astronot maskesi ve roket fırlatma etkinliği ile program devam etti. 

‘Geleceğin Astronotu Biziz’

Gelecek nesillerimize, gökyüzüne bakıp "biz de varız" demenin ilhamını bırakan Alper Gezeravcı'nın izinden gidecek, uzayın sonsuzluğunda yıldızlar arasında var olmak isteyen ve sınır tanımayan hedeflerim var diyen öğrencilerimiz için yapılan etkinlik ilham kaynağı oldu.  Proje kapsamında astronomi ile ilgili bilgi, beceri ve farkındalık kazanan öğrencilerimiz İlk Astronotumuz olan Alper Gezeravcı'ya “Geleceğin astronotu biziz, geleceğin astronotları Kastamonu'dan” dediler.

İl Müdürü Gümüş; etkinlikte öğrencilerimizin uzaya ve bilime olan merakını her zaman destekleyeceklerini belirterek, “Türkiye Yüzyılı'nı inşa ederken uzay alanındaki yetkinliklerimizi daha da ileriye taşımak için ‘İstikbal Göklerdedir’ sözünden yola çıkarak gelecek yıllarda uzayın ve gökyüzünün hâkimi olma hayalimizle geleceğin uzay yolcuları öğrencilerimizin her zaman yanında olacağız. Bu hizmetin bizlere kadar ulaşmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Özel Haber

Bakmadan Geçme