Gerçeği aratmayan tatbikat!

Kastamonu AFAD ve Kastamonu UMKE ekibi, Kronospan Orman Ürünleri A.Ş. tesislerinde Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) tatbikatı düzenledi.

Kastamonu AFAD ve Kastamonu UMKE ekibi, Kronospan Orman Ürünleri A.Ş. tesislerinde Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) tatbikatı düzenledi.

Kastamonu UMKE ve Kastamonu AFAD arama Kurtarma ekipleri tarafından Kronospan Orman Ürünleri A.Ş. tesislerinde gerçeğini aratmayan tatbikat nefes kesti. UMKE’den 8 ve AFAD’tan ise 6 personel katıldığı tatbikat, Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer tehlikeler konusunda farkındalığı artırmak amacıyla yapıldı. Ekipler tatbikatı başarıyla tamamladı. 

SIZINTISINDAN ETKİLENENLER KURTARILDI 

Senaryo gereği SFC fabrikasında formaldehit sızıntısı oluştu ve bir personel sızıntıdan etkilendi. Diğer bir personel de yanlış filtre maske kullanması nedeniyle etkilendi ve diğer personele yardım edemedi. Fabrikanın kendi bünyesindeki KBRN donanımını tam olarak giyen üçüncü personel, ikinci personeli tam anlamıyla etkilenmeden alandan uzaklaştırdı.

AFAD ve UMKE’nin çağırılmasıyla olay yerine intikal eden ekipler, alan belirlemesi yapmak için hızla harekete geçti. Sıcak alandan ilk baygın personeli çıkaran AFAD, etkilenen ve kurtarmaya giden personelleri dekontamine ederek soğuk alanda belirlenen UMKE triaj çadırına aldı. UMKE ekipleri de ilk müdahaleleri yapıp ambulansa bindirerek nakillerini sağladı. 

“BU TÜR TATBİKATLAR ÇOK DEĞERLİ”

Kastamonu UMKE’den yapılan açıklamada; “UMKE ve AFAD’ın ortak katılımı ile Kronospan Orman Ürünleri A.Ş. tesislerinde KBRN tatbikatını başarı bir şekilde gerçekleştirdik. Tatbikatta, Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması konusu işlendi. Ekip çalışması ve doğru eğitimle, endüstriyel kazalara karşı hazırlıklı olmak büyük önem taşıyor. Güvenliğimizi ve sağlığımızı korumak için bu tür tatbikatların düzenlenmesi çok değerli. Kronospan yetkililerine bu anlamda ilimizde farkındalık oluşturdukları için teşekkürlerimizi sunuyoruz. UMKE ve AFAD ekipleri olarak, insan hayatına verdiğimiz önemi ve çevremizin güvenliğini her zaman en üst düzeyde tutmaya devam edeceğiz” denildi.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme