Hayat Boyu Öğrenme Toplantısı yapıldı

Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş başkanlığında Hayat Boyu Öğrenme Etkinlikleri kapsamında toplantı yapıldı.

Gerçekleşen toplantıya Hayat Boyu Öğrenme Biriminden Sorumlu Şube Müdürü Mücahit Kılınç ve ilçe halk eğitimi merkezi müdürleri katıldı.

Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, yirminci yüzyıldan bu yana, dünyanın sosyal, ekonomik ve kültürel olarak çok önemli değişim ve dönüşüm yaşadığını, söz konusu bu değişimlerin bireylerin hayatları boyunca eğitim almalarını gerekli kıldığını, bireylerin içinde bulundukları topluma ve bu hızlı değişimlere ayak uydurmaları gerektiğini belirterek, bireyin günlük hayatını topluma uyumlu bir şekilde sürdürebilmesi ve mesleğindeki gelişmeleri yakından takip edebilmesinin de kendini yenilemesi ile mümkün olduğunu, bireyin kendini sürekli yenilemesinin ise ancak yaşam boyu öğrenme ile sağlanabileceğini vurguladı.

“EKONOMİK KAZANMALARINA YARARLI OLACAKTIR”

Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş; “Hayat boyu öğrenmeyi sadece bireylerin boş zamanlarını doldurmak için gidilen kurslar faaliyetler gibi görmemeliyiz. Bunun bireylere ve topluma olan faydasını görmezden gelmemeliyiz. Hayat boyu öğrenme sonucunda bireyler, ekonomide üreten konumuna geçecek; iletişim kurma, problem çözebilme vb. yetkinlikler ile hayata daha geniş çerçeveden bakabilme becerileri kazandıracaktır. Bu durum hem bireylerin kendileri ve sosyal yaşamları için atacağı bir adımken hem de istihdam edilmelerini hızlandıracağından ekonomik kazanmalarına da yararlı olacaktır. İşte tüm bu sebeplerden kaynaklı hayat boyu öğrenme kişilerin ve toplumun ihtiyaçları için önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme